چهارشنبه, ۱۷ آذر , ۱۴۰۰ 4 جماد أول 1443 Wednesday, 8 December , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

اثرات وام مسکن ۴۰۰ میلیون تومانی بر بازار مسکن و فولاد

شناسه : 31618 09 مهر 1399 - 14:39
مطمئنا مهم ترین مسئله ای که در خصوص اعطای وام مسکن ۴۰۰ میلیون تومانی و بازار فولاد قابل بررسی است افزایش قدرت خرید مشتریان است که این موضوع به بازار مسکن و فولاد رونق خواهد داد و در صورتی که بازاری شفاف در این دو حوزه را شاهد باشیم با رقابتی شدن قیمت های تمام شده مسکن شاهد اصلاح قیمت ها و توقف روند غیرمنطقی صعودی در مصنوعات فولاد و آهنی خواهیم بود.
اثرات وام مسکن ۴۰۰ میلیون تومانی بر بازار مسکن و فولاد
پ
پ

مطمئنا مهم ترین مسئله ای که در خصوص اعطای وام مسکن ۴۰۰ میلیون تومانی و بازار فولاد قابل بررسی است افزایش قدرت خرید مشتریان است که این موضوع به بازار مسکن و فولاد رونق خواهد داد و در صورتی که بازاری شفاف در این دو حوزه را شاهد باشیم با رقابتی شدن قیمت های تمام شده مسکن شاهد اصلاح قیمت ها و توقف روند غیرمنطقی صعودی در مصنوعات فولاد و آهنی خواهیم بود.

طبق آخرین اعلام بانک مسکن در خصوص اعطای وام برای خرید ملک یا زمین ، سقف تسهیلات قابل پرداخت از محل حساب پس‌انداز مسکن تغییرات قابل ملاحظه ای در تهران و شهرستان ها داشته است. که این میزان در تهران ۶۰ درصد افزایش یافته و از ۲۵۰ میلیون تومان به ۴۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است. و در شهرستان ها نیز تغییری ۶۰ درصدی را ثبت کرده است. این موضوع از دید تحولات بازار مسکن و متعاقبا بازار فولاد قابل بررسی بوده و در این بخش متغیرها و شاخص های محرک این موضوع را در بازار مسکن و فولاد بررسی خواهیم کرد

 

*** وام مسکن ۴۰۰ میلیون تومانی

انتظار دریافت این وام فرایندی درازمدت بوده که بازه پرداخت از طرف بانک عامل بین ۵ تا ۱۵ سال بوده و بازپرداخت آن در بازه زمان ۲۰ ساله تمهید شده است همچنین نرخ سود این تسهیلات ۹ درصد است. یکی از مهم ترین جذابیت های این وام برای متقاضی شرایط ورود آسان با پرداخت های منظم و هزینه ی بسیارناچیز برای تدوام مستمر ایستگاه های واریز است که افراد زیادی را برای دریافت این وام توانمند می سازد.

شرایط پرداخت در سال اول تا پانزدهم برای برخورداری از سقف تسهیلات تعلق گرفته به افتتاح‌کنندگان حساب در سال ۹۹ به ترتیب با مبالغ ۶۵ هزار تومان آغازمی شود و درنهایت با افزایش مبلغ در هر سال به مبلغ ۲۴۷ هزار تومان در سال پانزدهم افزایش می‌یابد. در شرایط اعلام شده برای دریافت وام مسکن ۴۰۰ میلیون تومانی صحبتی از بلوکه شده موجودی حساب مطرح نشده و می توان سپرده موجودی را در طول بازه انتظار دریافت وام برداشت کرد و فقط محدودیت هایی از جهت میانگین موجودی حساب در نظر گرفته شده است.

مسکن و وام 400 میلیونی

مسکن و وام مسکن ۴۰۰ میلیون تومانی

*** بررسی چشم انداز فعلی بازار مسکن

سوالی که ایجاد می شود این است که چرا دولت به این نتیجه رسید که باید در شرایط فعلی به خریداران واقعی و افراد مورد نیاز در انتهای زنجیره خرید مسکن، تسهیلاتی اختصاص داد ؟  چه عواملی سبب شد تا تغییراتی در سیاستگذاری نرخ وام مسکن ایجاد شود؟ آیا افزایش توان خرید مسکن در بازه میان مدت بر بازارهای موازی مانند بازار معاملات فولاد تاثیرگذار خواهد بود؟ و پرسش هایی از این دست که در این بخش به آنها پاسخ خواهیم داد

بررسی شاخص های قیمت مسکن در بازه دو ساله منتهی به خرداد ۹۹ نشان از حداقل رشد دویست درصد قیمت مسکن در کلان شهر تهران می دهد. بررسی و فیلتر عرضه و تقاضای شش ماهه اول سال نود و نه نشان می دهد که این افزایش قیمت ها با تحلیل های اقتصادی حوزه مسکن و تورم ملزومات و سرمایه های در گردش بازار مسکن و نرخ هزینه های مصرفی همخوانی نداشته و نرخ های مطرح شده در بازار با نرخ های معقول و منطقی معاملات فاصله ای جدی گرفته است.

به عبارتی دیگر منطق معاملات مسکن بر پایه عرضه و تقاضا پیش نرفته و عواملی که مستقیم به این حوزه دخلی نداشته اند به عنوان فاکتورهایی کاذب، معاملات این حوزه را با تورمی وحشتنام همراه کرده اند. در تمام دنیا ، بازار مسکن یک بازار ثابت با کمترین نوسانات ممکن است و سرمایه گذاری در حوزه ملک معمولا با اهداف بلند مدت و یا برای بالا بردن حاشیه امنیت رفاه اجتماعی صورت می پذیرد.

 

*** افزایش نرخ دلار به عنوان یک فاکتور کاذب

اما در سال های اخیر در ایران افزایش نرخ دلار به عنوان یک فاکتور کاذب سبب بالا رفتن لحظه ای قیمت مسکن در کلان شهرهای ایران گردد. متاسفانه سیاستگذاری های حوزه مسکن و تحلیل قیمت ها و ارزیابی چشم انداز این حوزه به صورت منفرد و تک بعدی ارزیابی شده و نتیجه این موضوع غافلگیری مردم در مواجه با قیمت های مطرح شده بود است.

بازار مسکن بازاری تک بعدی و منفرد نیست که تنها نرخ تمام شده ساخت و ساز و شاخص های عمرانی آن در قیمت تمام شده آن لحاظ گردد. بالارفتن قیمت های زنجیره تامین مسکن در کنار افزایش چشم گیر هزینه های نیروی انسانی , بالا رفتن نرخ ارز و طلا سبب شد تا قیمت تمام شده پروژه های عمرانی , برنامه ریزی های فعالان این حوزه را با تردید همراه سازد.

 

*** تنش های سیاسی

تنش های سیاسی یکی از فاکتورهای اصلی افت قیمت مسکن محسوب می شود. اما این فاکتور نتوانسته بر قدرت نرخ ارز و بهای تمام شده مسکن تاثیر بگذارد که البته منطقی است. بحران کرونا نیز یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در تغییرات نرخ مسکن بود. زیرا تولید و ساخت میلکرد، آهن آلات و سایر زنجیره تامین فولاد را مختل کرد و در بازه ای حتی چالش هایی در این حوزه ایجاد کرد.

نتیجا تمامی این اتفافات به سمت و سویی حرکت کرد که قیمت های مسکن رشدی شارپی را تجربه کردند و وام هایی که قبل از ورود این محرک ها به خریداران قطعی مسکن ارائه میشد مشکلی از آنها را حل نمی کرد و عملا این تسهیلات دردی از مصرف کننده را دوا نمی کرد. لذا بانک مسکن با پشتوانه تایید بانک مرکزی روند ارائه وام مسکن را تغییر داد که امید می رود با اجرای صحیح این برنامه بخش قابل توجهی از مشکلات تامین مسکن برای قشر متوسط جامعه برطرف گردد.

 

*** بررسی چالش های اعطای وام مسکن

در گذشته دریافت وام مسکن با چالش هایی همراه بوده که باید بررسی شود آیا این چالش ها به تسهیلاتی که برای وام مسکن ۴۰۰ میلیون تومانی تعلق می گیرد به ارث خواهد رسید یا خیر ؟  به طور کلی با بررسی تاریخ ارائه وام مسکن در ایران این نتیجه قابل استنباط است که چهار مانع بزرگ برای دریافت تسهیلات وام مسکن در دوره های مختلف به صورتی ثابت و پابرجا نقش آفرینی کرده اند که این چهار عامل عبارتند از نرخ بهره بانکی، تضمین موردنیاز، پروسه طولانی دریافت وام و همچنین نبود نقدینگی کافی در بانک‌ها است.

اما با بررسی شیوه نامه اعطای وام مسکن ۴۰۰ میلیون تومنی مشاهده می شود که بهره بانکی با نرخ ۹ درصد جذابیت بالایی نسبت به سایر پیشنهادات وام اعطا شده دارد. از طرفی بانک مسکن با طولانی تر کردن پروسه انتظار دریافت بانک علاوه بر خلق فرصت تامین نقدینگی از محل اعتبار مشتریان ریسک عدم دریافت وام را بسیار کاهش داده است. با مقایسه تعداد وام های واگذار شده در سال ۹۸ این موضوع کاملا روشن است که شیوه های قدیمی ارائه وام جذابیت خود را از دست داده و میزان واگذاری های وام مسکن در این سال به بیشترین میزان خود رسیده است.

انتظار تحلیگران اقتصادی بر این است که اعطای وام ۴۰۰ میلیونی مسکن در کلانشهرهایی نظیر تهران می تواند در میان مدت مشکلات تامین مسکن را حل و فصل نماید.

 

*** تاثیر اعطای وام ۴۰۰ میلیونی مسکن بر بازار فولاد

مطمئنا مهم ترین مسئله ای که در خصوص اعطای وام مسکن ۴۰۰ میلیون تومانی و بازار فولاد قابل بررسی است افزایش قدرت خرید مشتریان است که این موضوع به بازار مسکن و فولاد رونق خواهد داد و در صورتی که بازاری شفاف در این دو حوزه را شاهد باشیم با رقابتی شدن قیمت های تمام شده مسکن شاهد اصلاح قیمت ها و توقف روند غیرمنطقی صعودی در مصنوعات فولاد و آهنی مثل قیمت تیرآهن خواهیم بود.

یکی دیگر از مشکلاتی که در حوزه ساخت و ساز فعالان این بازار را به خود مشغول کرده، همکاری های افراد در غالب مشارکت در ساخت بوده که در ابتدای پروژه قراردادهایی تنظیم شده و وظایف هر یک از شرکا در آن مکتوب شده است.لیکن با افزایش قیمت لحظه ای قیمت ها امکان عمل به تعهدات توافقنامه از جانب یکی از طرفین از بین رفته و عملا پروژه ساخت و ساز متوقف شده است. از آن جایی که بررسی های ما نشان می دهد تعداد این موارد کم نبوده، پیش بینی می شود با اعطای وام و افزایش توانمندی سازنده و شریک پروژه های ناتمام به محصول نهایی تبدیل شده و با عرضه به بازار به تعادل قیمت ها کمک کند.

دراین باره بیشتر بخوانید: آخرین قیمت روز آهن
کاربرد مصالح اهنی در مسکن

کاربرد مصالح اهنی در مسکن

*** افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت آهن آلات در نیمه اول امسال

دلایل موج جید گرانی میلگرد، پیش خرید آهن آلات و ارز دو نرخی است که با اثر گسترده ای که بر سایر بازارهای مواد اولیه دارد و به دنبال آن در بخش هزینه تولید در گروه های مختلف صنعتی و قیمت تمام شده محصولات نهایی شاهد تورم خواهیم بود . باوجود اینکه در ماه های اخیر بازار مصنوعات فولادی افزایش نرخ را تجربه کرده بود.  در این بین، قیمت میلگرد نیز به این نوسان نرخ بیشتر دامن میزند. همچنین ارتباط معناداری بین قیمت میلگرد در بازار آزاد و شاخص بورس اوراق بهادار می باشد که در این صورت از این روند قیمتی در بازار فولاد میتوان بعنوان سیگنال پیش بینی کرد که در این بازه زمانی پیش بینی ایجاد ابرتورم کرده است.

 

*** افزایش عرضه فولاد در بورس کالا

میزان عرضه محصولات فولادی در بورس کالا به نسبت مدت مشابه سال گذشته تقریبا دو برابر شده است  با این وجود میزان تقاضا نیز افزایش چشمگیری داشته است که شامل شمش ، مقاطع و انواع ورق فولادی بوده است. متاسفانه بهبودی بازار عامل این افزایش تقاضا نبوده است.

به دلیل شیوع کرونا ساخت و ساز و اجرای پروژه های زیر ساختی کاهش چشمگیری داشته است و همچنین بر اساس امار، کاهش در بخش صادرات شمش و محصولات فولادی نیز در نیمه اول امسال بوده است. می توان نتیجه گرفت که افزایش تقاضا با میزان مصرف و صادرات ارتباطی ندارد بلکه به دلیل کاهش ارزش پول ملی است که نقدینگی روانه بازارهای کالایی شده است .

برای اطلاع از شرایط دریافت وام ۴۰۰ میلیونی مسکن میتوانید به این سایت مراجعه کنید.

 

*** سخن پایانی

با توجه به انچه ذکر شد می توان نتیجه گرفت همانطور که با عرضه وام جدید مسکن تقاضا برای خرید مسکن در میان مدت بالا می رود اما باوجود ابرتورم محصولات فولادی در کوتاه مدت که بدنبال آن افزایش قیمت مسکن را به همراه دارد انتظار می رود قدرت خرید مسکن مردم بخصوص در کلان شهرها تغییر چشمگیری نداشته باشد. و باید در انتظار سیاستگذاری های تکمیلی در حوزه مسکن از جانب سازمان های بالادستی بود.

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.