بررسی روند اصلاح نرخ دلار و تاثیر آن بر قیمت آهن آلات - آرتان پرس | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

شنبه, ۲۱ فروردین , ۱۴۰۰ 28 شعبان 1442 Saturday, 10 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

بررسی روند اصلاح نرخ دلار و تاثیر آن بر قیمت آهن آلات

شناسه : 31645 ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۸
برخی کارشناسان اقتصادی بر این باورند که دلار قابلیت بازگشت به نرخ تعادلی را دارد . به گفته یکی از کارشناسان: این روزها معامله‌گران بازار ارز، هم از لحاظ زمانی و هم قیمتی، در نقطه حساسی قرار گرفته است
بررسی روند اصلاح نرخ دلار و تاثیر آن بر قیمت آهن آلات
پ
پ

در این بخش به منظور بررسی روند پیش روی بازار دلار و اثر آن بر قیمت آهن و فولاد، لازم دانسیتم پارامترهای تاثیرگذار این روزها بر احتمال اصلاح نرخ دلار را بررسی کنیم. از جمله این عوامل پارامترهای خارجی مثل دلار جهانی و همزمانی با انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست و از سوی دیگر عوامل داخلی و انتظارات از بازار دلار ازاد داخلی را مبنایی بر روند احتمالی پیش رو قرار دادیم. در ادامه برای بررسی این فاکتورها با آرتان پرس همراه باشید.

*** شاخص دلار جهانی

آمریکا به عنوان بزرگ ترین اقتصاد جهان ، نقش مهمی در سیاست های بین المللی دارد به همین دلیل انتخابات ایالت متحده تاثیر شگرفی بر بازار های مختلف جهانی از جمله ارز ، طلا ، نفت و فلزات می گذارد . در انتخابات آمریکا جو بایدن با اختلاف جزیی در نظرسنجی ها از ترامپ پیش افتاده است اما نمی توان به طور قطع در مورد برنده احتمالی چیزی گفت. در موقعیتی که دونالد ترامپ ادعاهایی در مورد پذیرش نتیجه انتخابات در صورت شکست خوردنش مطرح کرده است، نامزد جمهوری خواه سنا آمریکا بیان کرده است پیروز انتخابات از هر حزبی که باشد در ماه ژانویه رئیس جمهور خواهد شد و کسی نمی تواند مانع این کار شود. نتیجه انتخابات آمریکا تاثیر مستقیمی بر شاخص دلار جهانی و قیمت دلار در ایران خواهد داشت و برخی از کارشناسان التهاب این روزهای بازار ارز را ناشی از نزدیکی انتخابات ایالت متحده می دانند.

شاخص دلار جهانی که نرخ برابری آن در مقابل ، مقادیر زیادی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۵۲ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۳.۹۲۲ واحد قرارداده شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۰۸۱ دلار اعلام شد.

 

*** جدال نامزدها و اثر آن بر بازار ارز

در جدال اولیه که ترامپ و بایدن دیشب داشتند ، با پیروزی نامزد دموکرات‌ها یعنی جو بایدن همراه شد. نتیجه آن برای بازار ارز می‌تواند برای انتظارات منفی ،افت بهمراه داشته باشد.
ظاهرا به نظر می رسد بازار ارز خواهان پیروزی ترامپ است، به این علت که با پیروزی ترامپ ، مسیر صعودی قیمت ها تسهیل خواهد شد. بر اساس پیش‌بینی‌ها انتخاب بایدن به عنوان رئیس جمهور اینده امریکا،همان اتفاقی است که بازارها برای نزول قیمت نیاز دارند. چندی از تحلیلگران تکنیکال بر این عقیده هستند که قیمت دلار به سقف میان ‌مدت خود رسیده و نیازمند اصلاح است. برداشت از روی نمودارها این مفهوم را می رساند که یک خبر اساسی مثبت در روزها و هفته‌های آینده به گوش می‌رسد و پیش‌بینی آنها را اجرا می‌کند.

بر اساس پیش بینی ها از اثرات برگزاری مناظره اول بین دو نامزد ریاست جمهوری آمریکا،این است که بازار ارز کاهشی خواهد شد. چرا که برنده منظره اول، بایدن بود. بر این اساس پیش بینی می شود که با اندک تاخیری، بازار ارز واکنش نشان دهد.

 

*** بازگشت دلار به نرخ تعادلی؟

برخی کارشناسان اقتصادی بر این باورند که دلار قابلیت بازگشت به نرخ تعادلی را دارد . به گفته یکی از کارشناسان: این روزها معامله‌گران بازار ارز، هم از لحاظ زمانی و هم قیمتی، در نقطه حساسی قرار گرفته است و انتظار کاهش و اصلاح نرخ را میکشند . به عبارت دیگر هم دلار به سقف نرخ خود رسیده و هم بر مبنای تجربه دو سال قبل، این انتظار می‌رود که قیمت در مهر ماه اصلاح شود، بنابراین معامله‌گران بازار ارز با تکیه بر این دو عامل ،انتظار بازگشت نرخ ارز به نقطه تعادلی را دارند.

اتفاق مهم هفته پیش در بازار ارز،افزایش قیمت بی‌سابقه دلار با شکستن مرز مقاومتی در نرخ ۲۷۵۰۰ و رشد قیمتی تقریبی ۲۹۵۰۰ تومان بود. اگر بانک‌مرکزی بتواند در طول این هفته دخالتی را در بازار ارز انجام دهد، می‌توانیم شاهد اصلاح قیمت دلار باشیم، بنابراین بهتر است که این فرصت مهم را بازارساز از دست ندهد و اجازه تثبیت دلار در نرخ فعلی را ندهد.

 

*** تاثیر افزایش یا اصلاح نرخ دلار بر فولاد

معمولا این سوال مطرح می شود که چرا پایه قیمت فولاد در کشور باید برمبنای دلار تعیین شود، در صورتیکه که صفر تا صد این زنجیره در داخل کشور قابل تامین است؟
یکی از عواملی که در گران شدن قیمت فولاد دخیل است، این موضوع است که نظارت لازم و کافی بر این بازار صورت نمی گیرد.

تمامی زنجیره تامین فولاد کشور از موارد اولیه آن مانند سنگ ‌آهن، زغال ‌سنگ، انرژی و گاز تا نیروی انسانی و حتی فناوری و … در داخل کشور میتواند تامین شود، پس چرا مبنا و اساس قیمت فولاد در داخل کشور باید براساس قیمت دلار تعیین شود، در حالیکه از ابتدا تا انتهای این زنجیره در داخل کشور قابل تامین است؟

یکی از عواملی که سبب گران شدن قیمت فولاد می شود، افزایش قیمت ارز است؛ تا قبل از این، دلار نوسان قیمتی داشت، اما حالا تنها سیر صعودی و افزایشی را طی می کند و در نتیجه آن مسبب گران شدن مواد اولیه و تورم شده است.
افزایش قیمت دلار و در پی آن تورم ، کار تولیدکنندگان را با مشکل روبرو کرده است، به این علت که تولیدکننده به جای اینکه با قیمت مناسب کالای بیشتری را به فروش برساند، مجبور می‌شود که با قیمت بالا کالای کمتری را بفروشد که این موضوع می‌تواند عواملی باشد برای کاهش ظرفیت تولید و تعدیل نیروی انسانی.

 

*** هرینه های جانبی فولاد

یکی از نکاتی که باید به آن توجه کنیم این است که قیمت فولاد برای هریک از محصولات متفاوت است : تیرآهن و میلگرد و ورق . گاهی حتی در انواع مختلف یه محصول فلزی هم تفوت هایی دیده می شود مانند تیرآهن، با وجود اینکه جنس تمامی اینها نشات گرفته از فولاد است اما در سایز و وزن های مختلف دارای اختلاف قیمت میباشند.

هزینه های جانبی نیز می توانند بر قیمت فولاد تاثیر داشته باشند به طور مثال هزینه حمل و نقل تریلی در ایران (که جزو هزینه های بالا محسوب می شود). مهمتر از همه اینها اما ، تاثیر روانی است که افزایش نرخ دلار بر قیمت فولاد میگذارد به این شکل که نوسانات قیمت دلار رابطه مستقیمی با قیمت فولاد دارد. افزایش قیمت دلار و بی ارزشی پول ملی و به دنبال آن جو روانی که ایجاد می شود و قیمت اقلام را بالا میبرد مثل فولاد ، این حرص و طمع را به وجود می آورد که نتیجه آن جز تورم بیشتر نیست.

*** ارتباط مستقیم دلار و قیمت آهن

فولاد یکی از اصلی ترین و مهمترین کالاهایی هست که در دنیا تقاضا می شود. اینکه بین افزایش یا اصلاح نرخ دلار و فولاد ارتباط تنگاتنگی وجود داشته باشد منطقی به نظر می رسد .قیمت فولاد نیز مانند دلار به عنوان یه کالای با ارزش جهانی روزانه میتواند تغییر کند و عوامل زیادی بر روند نرخ آن تاثیر بگذارد. یکی از عواملی که میتوان تعرف کرد این است که به نسبت دلار آمریکا ، ارزش پول کشورهای دیگر چقد دستخوش تغییر می شود . دومین علتی که تاثیر میگذارد بر قیمت روزانه فولاد و آهن آلات ، بر میزان عرضه و تقاضا فولاد است که در شرایطی مانند کرونا و محدود شدن صادرات آن را دستخوش تغیرات اساسی کرده است و نیز سیاست های داخلی برای صادرات و واردات هر کشور.

با افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی کشورمان ، با توجه به افت قیمت فولاد داخلی ،بازار فولاد ایران ، بازار جذابی برای مشتریان خارجی می شود که وجود تحریم ها این از جذابیت کاسته است به حدی که برخی از کشورها صرف نظر کرده اند.

دلار

رابطه اصلاح نرخ دلار و قیمت آهن آلات

*** صادرات محصولات فولادی

از طرف دیگر وقتی که دلار گران می‌شود صادرات آهن و محصولات فولادی توجیه پیدا می‌کند و قیمت آن به طبعیت از قیمت های جهانی گران‌تر می‌شود. با وجود محدودیت ها و سیاست های دستوری که برای صادرات فولاد در کشور ما قرار می دهند بازهم قیمت فولاد خیلی افت نمی کند و تولییدکنندگان نمی خواهند از قیمت های جهانی باز بمانند که نتیجه آن یک سیر صعودی تمام صنایع است و همچنین بازار مسکن . شاید بتوان نتیجه گرفت که رکود تورم حال حاضر به همین دلایل است.

از طرفی چندسالی است که فاکتور دلار، فاکتوری مهم و اساسی بر روی قیمت روزانه انواع آهن در ایران شده است. به همین دلیل است که با نوسانات و اصلاح نرخ دلار در بازار داخلی قیمت آهن تغییر میکند و کاهشی یا افزایشی میشود.

 

*** دلار سکاندار تکانه های مسکن

این افزایش قیمت هم در حوزه ارز و هم در حوزه فولاد و آهن آلات، حداقل می‌تواند به همین اندازه، قیمت مسکن را تحت تاثیر قرار دهد و باعث افزایش شود و با در نظر گرفتن این نکته که افزایش تقاضا برای آهن در بازار مسکن همیشه اتفاق می افتد این افزایش قیمت قطعا تاثیر قابل توجهی بر روی قیمت نهایی مسکن می گذارد.

در سال های گذشته بازار آهن آلات و محصولات فولادی تا حدود بسیاری از نوسان‌های بازار مسکن و تقاضای مصرف‌کنندگان تاثیر می‌ گرفتند ، ولی در ماه‌های اخیر قیمت دلار سکاندار نوسان نرخ در این بازار شده است. تاثیر نوسان های نرخ ارز بر بازار آهن آلات و محصولات فولادی به حدی اوج گرفته که رابطه عرضه و تقاضا که پیش تر تعیین کننده قیمت این بازار بود جای خود را به معیار قیمت ارز داده است و در حال حاضر از کاهش میزان تقاضای داخلی و صادراتی قیمت‌ها متعادل نمی‌شود به‌ حدی که روند عادی بازار تحت تاثیر قرار گرفته و مختل شده است.

 

*** ورود سرمایه به بازار فولاد

قدرت‌ پیدا کردن نرخ ارز در بازار آهن و فولاد سبب شده تا فعالان این حوزه به ایجاد ثبات و آرامش به دلیل محدودیت بازار داخلی و کاهش صادرات از به نتیجه رسیدن آن ناامید شده اند و باوجود این که اغلب انبارها انباشته از محصولات هستند و صادرات محصولات فولادی کاهش چشمگیری داشته اند اما بازار باز هم بدون توجه به سیر صعودی خود ادامه می دهد.

برخی کارشناسان این حوزه بر این باورند که ورود و خروج‌های متوالی سرمایه نیز در بازار فولاد از دیگر علل های التهاب نرخ ناشی می شود. در دنباله انتظارات تورمی که به وجود آمده است و ترس از ادامه روند کاهش ارزش پول، مردم و به‌ویژه سفته‌بازان نقدینگی بسیاری را پس از وارد کردن به بورس و بازار طلا به سایر بازارهای کالایی از جمله فولاد منتقل کرده اند و همین امر باعث ایجاد التهاب و در ادامه آن رشد فزاینده قیمتی در بازار را رقم زده است. این احتمال وجود دارد که برطرف شدن معضل رشد سریع قیمتی محصولات میانی مانند شمش بیلت و اسلب و طویل فولادی و آهن آلات در این بازارها، به عملکرد نهادهای متولی در مورد تصمیم گیری سیاست‌های مناسب ارزی وابسته باشد.

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.