افزونه جلالی را نصب کنید. 27 ذو القعدة 1443 Sunday, 26 June , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
با تمرکز بر سه ماه دوم سال 99

بررسی نماد ذوب آهن در بورس

شناسه : 31727 12 مهر 1399 - 12:30
شرکت ذوب آهن اصفهان سالانه در حدود 3 میلیون و 600 هزارتن فولاد ، انواع مقاطع فولادی ساختمانی و صنعتی را به بازارهای داخلی و بین المللی عرضه می کند و در این زمینه در صنعت ایران بی همتاست. در این نوشتار در تلاشیم عملکرد سه ماهه ذوب آهن اصفهان را در بورس ایران بررسی کرده و چشم انداز این نماد پربازدید را تا حدودی برای مخاطبان آرتان پرس روشن نماییم. لطفا تا انتهای تحلیل همراه ما باشید.
بررسی نماد ذوب آهن در بورس
پ
پ

ذوب آهن اصفهان به عنوان مادر صنعت فولاد ایران ، بزرگترین تولید کننده فولاد طویل خاورمیانه و بزرگترین شرکت تولیدکننده ریل در ایران است. این شرکت سالانه در حدود ۳ میلیون و ۶۰۰ هزارتن فولاد ، انواع مقاطع فولادی ساختمانی و صنعتی را به بازارهای داخلی و بین المللی عرضه می کند و در این زمینه در صنعت ایران بی همتاست.

سابقه ذوب آهن در موفقیت صادراتی بسیار موفق بوده و طی بیست سال گذشته توانسته محصولات خود را به ۲۳ کشور دنیا صادر کند و در این زمینه علاوه بر اینکه به عنوان پایگاه استراتژیک صادرات محصولات فولادی و صنعتی محسوب می شود، توانسته است نقش مهمی در کارنامه صادراتی کشور و رفع چالش های سیاسی و اقتصادی کشور ایفا نماید. در این نوشتار در تلاشیم عملکرد سه ماهه ذوب آهن اصفهان را در بورس ایران بررسی کرده و چشم انداز این نماد پربازدید را تا حدودی برای مخاطبان آرتان پرس روشن نماییم. لطفا تا انتهای تحلیل همراه ما باشید.

***بررسی اطلاعیه های کدال نماد ذوب در بازه سه ماهه تابستان

محصولات عرضه شده در بازار توسط ذوب آهن اصفهان عبارتند از: تیرآهن،میلگرد،کلاف، ریل،شمش کالایی، محصولات جانبی نظیر نبشی و ….

این شرکت در بازه سه ماهه گذشته گزارشی از عملکرد خود و وقایع تاثیرگذار بر روند قیمت سهام منتشر کرده که برخی از آنها تغییر تیم هیئت مدیره و دریافت مجوزهای خرید مواد اولیه، تولید و راه اندازی کوره ی جدید و افزایش سرمایه بوده که هر کدام از این موارد به تنهایی جزئی از اطلاعات بااهیت محسوب شده و برای سهام دارانی که با رویکرد تکنیکال بازار را تحلیل می کنند جذابیت سهم ذوب را بالا برده است.از سویی دیگر گزارشات فروش شرکت ذوب آهن اصفهان در بازه یکماه منتهی به شهریور ۹۹ رقمی معادل ۲۸,۷۷۲,۹۳۱ میلیون ریال بوده که نسبت به مرداد ماه سال جاری کاهش ۴۰ درصدی داشته است. همچنین میزان تولید چدن مذاب کوره بلندها طی شهریور ماه سال ۱۳۹۹ برابر ۲۰۹۰۵۳ تن و میزان تولید شمش آماده طی شهریور ماه سال ۱۳۹۹ برابر ۲۰۰۱۶۵ تن می باشد.

 

***مقایسه عملکرد شش ماه اول سال ذوب آهن

مقایسه عملکرد شش ماه اول سال جاری نیز نشان می دهد که تولید چدن مذاب کوره برابر ۱۲۳۴۵۲۹تن و میزان تولید شمش آماده طی شش ماه اول سال ۱۳۹۹ برابر ۱۱۶۲۴۴۱تن می باشد. پس پرواضخ است که عملکرد شرکت ذوب در مرداد اه سال جاری در بیشینه ترین حالت خود بوده و این احتمال وجود دارد که مشابه سال های قبل در شش ماه دوم سال درآمد شرکت به دلیل کاهش تقاضا برای محصولات فولادی و مصنوعات عمرانی کاهش داشته باشد.

افرادی که برای خرید یک سهم برنامه ریزی می کنند اغلب بازه های زمان خاصی برای سهم های مختلف موجود در سبد خود را در نظر می گیرند. برای مثال در ماه های گرم سال اقبال برای خرید سهم های سیمانی و فلزی در بورس تهران اوج می گیرد و این موضوع در خصوص سهم فولاد نیز صادق است. پیش بینی می شود با پایان فصل تابستان صورت های مالی ذوب آهن برای افرادی که شاخص های بنیادی این سهم را بررسی می کنند جذابیت کمی داشته باشد اما نتیجتا تمامی فاکتورها برای کسانی که با نگاهی بلند مدت بازار را رصد می کنند از جذابیتی مناسبی در این سهم برخوردار است.

***تحلیل تکنیکال سهام ذوب در بازه سه ماهه تابستان

در ابتدای بررسی شاخص های بنیادی سهام ذوب به ارزیابی شاخص TTM سهم ذوب می پردازیم. شاخص TTM معیار بسیار قابل قبولی در تحلیل های بنیادی یک سهم محسوب می شود. بر اساس منطق این شاخص، سهمی ارزش ورود و سرمایه گذاری را دارد که در آخرین گزارش از عملکرد سود و زیان شرکت حداقل در دوماه گذشته روند شرکت رویکردی مثبت را طی کرده باشد و سود ماهانه به میزان حداقل ده درصد از ماه قبل بیشتر باشد. شاید در نگاه اول کمتر سهمی این شرایط را دارا باشد. اما با بررسی دقیق تر سهم ها در بازه های سه ماهه مشاهده می شود که اکثر سهم هایی که طیف های تکرارسونده ای از سودهای ماهانه هستند برای ورود گزینه های خوبی هستند.

در خصوص سهم ذوب در سه ماهه گذشته با توجه به گزارش های منتشر شده از صورت های مالی این شرکت مرداد ماه در پیک سودآوری بوده اما در دو ماه تیر ماه و شهریور ماه روند شاخص TTL نزولی بوده لذا از نظر بنیادی شاخص در شرایط ارزندگی نیست و این موضوع با توضیحاتی که در خصوص فصلی بودن درآمدهای ذوب آهن همخواهی دارد. به عبارتی دیگر روند سودآوری شرکت ذوب عاملی است که تصمیم ها برای ورود به سهامداری این سهم را با چالش رو به رو می کند.

***بررسی استراتژی کانسیلم سهم ذوب در بازه سه ماه تابستان ۹۹

استراتژی کانسیلم یکی از رویکردهای بی نقص در تصمیم به خرید یا فروش سهام یک شرکت بر اساس پارامترهای فاندامتال آن می باشد. این رویکرد در بازارهای تورمی و شرایطی که بازارهای موازی جذابیت بالایی دارند بسیار کارگشاست. بر اساس استراتژی کانسیلم یک سهام دار فاندامنتال تصمیم به خرید سهام شرکتی را می گیرد که در گزارشات دو سال گذشته خود بیشتر از درصد تورم سودآوری قطعی و انتشار سود بین سپرده گذاران را دارد.در خصوص ارزیابی شاخص کانسیلم نماد ذوب می توان گفت که برای این نماد وضعیت این شاخص بسیار مطلوب است و شرکت در بازه یکساله گذشته نزدیک به ۳۰۰ درصد سود قطعی به سهامدارن خود عرضه کرده است.

همچنین شاخص EPS نماد ذوب در آخرین روز معاملاتی هفته جاری ۱۰۳ بوده که رقمی مطوب یه حساب می آید زیرا این میزان عددی است که سود خالص هر سهم پس از کسر مالیات بوده و عایدی خالص سهامدار از خرید سهم می باشد. در خصوص استراتژی کانسیلم باید دقت داشت که به تنهایی نباید معیار تصمیم گیری قرار گیرد. در سال گذشته به دلیل اقبال بالای جامعه به بازار بورس و وجود صف های سنگین خرید سهم های فلزی و معدنی انتظار رشد های دو برابری در این نمادها دور از انتظار نیست. لذا باید نماد ذوب در بازه هایی که هجوم سهامداران مطرح نبود بررسی شود. با فرض این شرایط شرکت ذوب در عملکرد سال ۹۸ خود استراتژی کانسیلم را طی نکرده و می تواند نقطه ضعفی در تحلیل بنیادی این سهم برای افق های کوتاه مدت در شش ماهه دوم سال ۹۹ باشد.

***بررسی شاخص توان تعدیل نماد ذوب در تابستان

یکی دیگر از ابزارهای قدرتمند تحلیل بنیادی بررسی میزان فروش شرکت در بازه سه ماهه امسال و مقایسه میزان فروش در بازه مشابه سال قبل است. بازه زمانی تحلیل این شاخص سه ماهه تابستان است که در سال جاری نسبت به سال قبل افزایش ۳۰ درصدی داشته است.لذا نماد ذوب بر اساس فیلتر توان تعدیل در شرایط خوبی برای ورود و سرمایه گذاری بلندمدت قرار دارد.

***بررسی رویکرد کالای استراتژیک نماد ذوب

یکی دیگر از کانال های تحلیل بنیادی یک سهم بررسی وضعیت کالای استراتژیک تولیدی آن نماد است. همانطور که در معرفی شرکت ذوب آهن مطرح شد این شرکت مادر تولید فولاد ایران است و در تولید ریل و شمش کالایی در ایران به شکلی بلامنازع بی رقیب است. لذا بررسی میزان فروش این دو آیتم شاهرگ های درآمدی این نماد را بهتر نشان خواهد داد. با بررسی صورت مالی فروش این دو آیتم وضعیت نماد ذوب در بازه سه ماهه تابستان ۹۹ رقمی بالغ بر ۲۱۱,۱۱۶,۸۰۰ میلیون ریال بوده که نسبت به کل فروش این مجموعه حدود ۵۴ درصد از کل درآمد را شامل می شود. لذا وضعیت فروش کالای استراتژیک نماد ذوب در محدوده ی منطقی قرار دارد و می تواند به سیگنال خرید ختم گردد.

 

*** ارزیابی تکنیکال نماد ذوب در بورس تهران

در بازه سه ماه منتهی به اولین هفته مهرماه ۹۹ نماد ذوب همانند سایر نمادهای هم گروه خود نوسانات قیمتی قابل ملاحظه ای را تجربه کرد. قیمت هر سهم از کف ۵۱۱۰ ریال در یکماه گذشته به ۱۱۶۰۸ در تاریخ ۸ مرداد ۹۹ ریال رسید و این نقطه پیک قیمت سهام ذوب بود و با شیبی نسبتا تند روند اصلاح این سهم آغاز شد. در حال حاضر در آخرین روز معاملاتی هفته جاری قیمت هر سهم به ۵٬۱۴۶ ریال رسیده و برخی از تحلیل گران این قیمت را آغازی برای کف سازی های نماد می دانند که در ادامه این موضوع بررسی خواهد شد.

***بررسی میزان شناوری سهم

درصد سهام شناور نماد ذوب حدودا ۲۶ درصد است. این به این معنی است که ۲۶ درصد از سهام این شرکت در اختیار بازیگران حقیقی یا حقوقی است که قصد فروش و نقدکنندگی دارایی خود را دارند و تصمیمی برای سهامداری و مدیریت سهام این مجموعه ندارند. این موضوع قدرت نقدشوندگی این نماد را نشان می دهد. و درصد سهام شناور این نماد در محدوده مناسبی است. تصورکنید که قدرت نقدشوندگی یهام یک شرکت خیلی پایین یا خیلی بالا باشد. در این صورت ریسک ورود به سهام این شرکت بسیار بالا خواهد بود.

***بررسی وضعیت نمادهای هم گروه

با بررسی نمادهای هم گروه شرکت ذوب آهن این نتیجه ایجاد می شود که در دسته فلزات چشم انداز مثبتی در میان مدت وجود دارد. با عبور شاخص کل از مرز ۱۵۰۰ و هدف گذاری برای رسیدن به شاخص ۱۶۴۰ ، در سهم ذوب و نمادهای هم گروهی آن صف فروش جمع شد و سیگنال هایی از ورود پول هوشمند به این نماد رصد گردید.

در مجموع شواهد و قراین موجود در عملکرد سه ماهه ذوب آهن ، این شرکت را برای حضور هر چه توانمند تر در معاملات بورس آماده میکند. سود قابل قبول این شرکت در گزارشات شش ماهه اول سال جاری و از طرفی برطرف شده زیان های انباشته به واسطه رشد فروش و درآمدزایی به خصوص در مرداد ماه سال جاری، اخذ مجوز رسمی تسکیل صندوق بازگردانی ذوب که به شفافیت عملکرد این شرکت کمک شایانی خواهد کرد باعث می شود این نماد در بین تحلیلگرن جذابیت خود را به دست آورد. از طرفی زمزمه هایی مبنی بر انتقال این سهم از بازار فرابورس به بورس نقدی شنیده می شود که مکانیزم های قیمت گذاری این سهم را در آینده با تغییرات مثبتی همراه خواهد کرد.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: پیش بینی قیمت ورق در تابستان

 

*** افزایش سرمایه ذوب آهن

از سویی دیگر احتمال افزایش سرمایه از جانب افزایش درآمد و نه صرفا قیمت گذاری دارایی های موجود نیز خبر خوبی است که سهامداران این شرکت در انتظار آن هستند. سهم ذوب در سهم ماهه گذشته اصلاح قیمتی حدود ۶۰ درصدی را تجربه کرده که این موضوع خود تضمینی برای افزایش قیمت و سوددهی پایدار این سهم در بازه های شش ماهه و یکساله آینده خواهد بود. تیم تحلیل آرتان پرس به محض رخ داد اتفاقات با اهمیت در این نماد به صورت تکمیلی تحلیل هایی در این زمینه ارائه خواهد کرد. ولی توصیه ما بررسی بیشتر سهام با فاکتورهای ارزندگی سهام است و این تحلیل صرفا برای شناخت بیشتر شما مخاطبین با عناصر اصلی تحلیل بنیادی و تکنیکال نماد ذوب بوده و مبنایی برای تصمیم به خرید یا فروش سهام محسوب نمی گردد.

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.