افزونه جلالی را نصب کنید. 8 ربيع أول 1444 Monday, 3 October , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
بررسی کیفیت میلگرد

تست میلگرد چگونه انجام میشود؟ ۶ روش آزمایش میلگرد و ضوابط آن چیست؟

شناسه : 34739 01 آذر 1399 - 17:29
شما معمولا پیش از خرید میلگرد، چه نکاتی از خواص این محصول را مورد بررسی قرار می‌دهید؟ آیا با روش‌های تست میلگرد آشنایی دارید؟ کدام آزمایش میلگرد نسبت به بقیه از اهمیت بالاتری برخوردار است؟ در این دانشنامه به بررسی انواع تست‌های صورت گرفته برای دستیابی به بهترین نوع میلگرد پرداخته شده است.
تست میلگرد چگونه انجام میشود؟ ۶ روش آزمایش میلگرد و ضوابط آن چیست؟
پ
پ

تست یا آزمایش میلگرد در پروژه ها از اهمیت بالایی برخوردار است. لذا میلگرد استفاده شده در ساختمان ها، مخصوصا در پروژه های بزرگ بایستی تست‌های متعددی را با موفقیت بگذرانند. آیا میدانید که تست میلگرد یا همان آزمایش میلگرد تا چه اندازه مهم است؟ اهمیت این موضوع در کشور ما تا چه میزان است؟ فاکتورهایی که بر روی کیفیت و قیمت میلگرد موثرند در این آزمایشات ارزیابی می‌شوند و در نهایت اطمینان خاطر شما از خرید میلگرد را به همراه خواهد داشت. با آرتان پرس تا انتهای این مقاله همراه باشید.

*** میلگرد و انواع آن

میلگرد یکی از مصالح مهم در صنعت ساختمان است که از انواع شمش فولادی (بیلت و بلوم) و یا به اصطلاح بهتر شمش میلگرد تهیه میشود. این محصول طویل فولادی در درجات مختلفی تولید می شود. میلگرد بیشتر در آرماتور بندی و پایه ریزی ساختمان به کار می رود. در انتخاب نوع آن مهندسین سازه بهترین نوع آن را با محاسبات صورت گرفته تعیین می کنند.

میلگرد یکی از مصالحی است که با توجه به اهمیت آن ارزیابی، کنترل کیفیت و بازرسی آن با توجه به مقررات مربوطه صورت می گیرد. با توجه به این که کهم ترین کاربرد میلگرد تقویتی برای مقاوم کردن بتن است، در این دانشنامه می خواهیم به تست میلگرد و آزمون های مختلفی که روی میلگرد صورت می گیرد آشنا شویم.

در ابتدا انواع میلگرد به صورت مختصر توضیح داده می شود. از لحاظ جنس میلگرد ها به انواع مختلفی تقسیم می شوند. از بین آنها می توان به میلگرد سیاه معمولی، میلگرد فولادی اروپایی، میلگرد گالوانیزه و ضد زنگ اشاره کرد.

از نظر شکل ظاهری نیز میلگرد دو نوع است؛ میلگرد آجدار و ساده. هر جند که میلگرد آجدار مصرف بیشری دارد و کاربردی تر است. میلگرد A1 که از جنس فولاد نرم است و به شکل صاف تولید می شود. میلگرد A1 یکی از انواع میلگرد به دلیل کربن کم آن، معمولا برای جوشکاری مناسب است. میلگرد A2 به صورت آجدار است و آج آن به صورت مارپیچ است. این نوع میلگرد در ایران به نام میلگرد آج ۳۴۰ نیز شناخته می شود. میلگرد A3 نیز آجدار است و آج آن به صورت جناقی است. و به عنوان میلگرد خشک نیز شناخته می شود.

دو ویژگی عمده از مشخصات میلگرد که در کارایی آن و کیفیت ساختمان سازی بسیار مهم است، مقاومت تسلیم و مقاومت کششی است. نیرویی که به میلگرد وارد می شود و تغییر شکلی در آن به وجود نمی آید. اما با افزایش نیرو تغییر شکل دائمی در میلگرد ایجاد می شود، مقاومت تسلیم نام دارد و و مقاومت کششی عبارت است از بیشترین نیرویی که میلگرد قبل از شکستن تحمل می کند.

میلگرد بایستی هم از لحاظ نیروی کشیی و هم از لحاظ مقاومت برشی مورد تایید متخصصان و مهندسین سازه قرار گیرد. به میلگرد هایی که برای تحمل نیروهای برشی استفاده می شود، میلگردهای عرضی گفته می شود.

*** ضوابط تست و آزمایش میلگرد چیست؟

با تست میلگرد، مهندسین سازه می توانند به کیفیت بالای میلگرد دست یابند. بخش عمده ای از استحکام یک پروژه ی ساختمانی مختص به میلگرد است. یک سری ویژگی ها توسط آزمون های مختلف که روی میلگرد اجرا می شود، به دست می آید که در شناخت میلگرد و کیفیت آن بسیار موثر هستند. میلگرد بایستی تحت یک سری قوانین تعیین شده آزمون های در نظر گرفته شده را پشت سر بگذراند تا وارد مرحله استفاده از میلگرد شود.

*** آزمایشات کنترل کیفیت میلگرد

*** آزمون های مخرب در تست میلگرد

برخی از تست میلگرد که صورت می گیرد، که در ادامه توضیح داده خواهد شد، با عنوان آزمون های مخرب شناخته می شود. منظور از آزمون مخرب عبارت است از معیوب شدن قطعه مورد آزمایش در حین تست کردن قطعه مورد نظر.

از مهمترین آزمونهایی که برای میلگرد در نظر می گیرند عبارتند از؛ آزمایش کشش، آزمایش جوش میلگرد، خستگی، خم و تا شدگی، ترکیب شیمایی و … است. لازم به ذکر است که مهمترین تستی که برای میلگرد می گیرند، آزمون کشش است که از اهمیت ویژه ای برخوردار است. سایر تست ها با نظر مهندس متخصص و در صورت صلاحدید صورت می گیرد.

*** آزمایش های استاندارد میلگرد

به طور کلی با روش های آزمایشگاهی که بعضا منجر به شکست و تخریب قطعه می شود، می توان تست میلگرد را آنالیز کرد. لازم به ذکر است که برخی از آنالیز ها نیز غیر مخرب است. پراش اشعه x، بازرسی با ذرات مغناطیسی، و بازرسی صوتی از جمله آزمون های غیر مخرب است. در ادامه به بررسی تست های مختلف میلگرد پرداخته می شود.

*** استاندارد آزمایش کشش میلگرد

آزمون کشش معمولا اطلاعات مفیدی از میلگرد در اختیار مهندسان قرار می دهد. به همین دلیل است که مهمترین آزمون در بررسی میلگرد ها است. این تست میلگرد درباره خواص مکانیکی ماده، مانند انعطاف پذیری، مقاومت کششی، مدول الاستیسیته، نقطه تسلیم، و مقاومت به شکنندگی در اختیار ما قرار می دهد. معمولا آزمون کشش از دستگاهی استفاده می کنند که نمونه مابین دو فک آن قرار گرفته و با بارهای اعمالی نمونه کشیده می شود.

و در نهایت در نقطه ای شکسته می شود. تغییر طول نمونه نیز توسط این آزمون به دست می آید. این آزمون براساس استاندارد ASTM صورت می گیرد. یکی از بهترین برند دستگاه های اندازه گیری مقاومت کششی، یونیورسال است.

*** تفسیر نتایج آزمایش میلگرد

دستگاه کشش بایستی طبق استاندارد ملی ابران به شماره ۸۷۶۸-۱ کالیبره شود. اگر محل شکت نمونه در فک ها باشد، این آزمون در این صورت معتبر نیست واعداد و ارقام به دست آمده واقعی نیستند.

نمودار تنش بر حسب کرنش در این آزمون توسط نرم افزار مربوطه رسم می شود که حاوی اطلاعات مهمی است.  با استفاده از این تست نتایج مختلفی به دست می آید و متخصصین این حوزه نی توانند داده های حاصل را تفسیر کنند.

آزمون کشش در تست میلگرد براساس استاندارد DIN 1045  صورت می گیرد. نمونه های آزمون کشش میلگرد انتخاب شده و در نهایت پیر سخت می شوند. به اندازه نیم ساعت در دمای ۲۵۰ درجه سانتی گراد قرار می گیرد و به طور طبیعی تا حدود دمای ۱۵ تا ۳۵ درجه سانتی گراد سرد می شود.

داده های حاصل و گزارشات انجام شده، بستری فراهم می کند تا قطعه و میلگرد مورد نظر را با شرایط پذیرش میلگرد در بتن مقایسه می شود. و با بررسی های صورت گرفته توسط مهندسین و متخصصین این حوزه، نهایتا تصمیم گرفته می شود که آیا قطعه از لحاظ کیفیت نهایی تایید شده است یا نه.

*** تست میلگرد ؛ آزمون خستگی

میلگرد ممکن است تحت بارهای متناوب تحت مدت زمان های طولانی دچار شکست شود. خستگی یعنی قطعه ای تحت بارهای متناوب تنش در زمان های معینی قرار بگیرد. معمولا نمونه وقتی که تحت تنش معین می شکند، معمولا در تنش متناوب کمتر بعد از چند ماه می شکند. این شکستگی به شکست خستگی معروف است.

با مشاهده فلزات زیر میکروسکوپ، دانه های ریزی مشاهده می شود. و صفحات لغزش آنها در جهات گوناگون قرار دارد. عمل لغزش پس از رسیدن به تنش بحرانی صورت می گیرد. با تکرار این تنش ها، ترک های ریزی تشکیل می شود و با ادامه آن گسترش پیدا می کند.

***مکانیزم آزمون خستگی

در دستگاه اندازه گیری آزمون خستگی به عنوان تست میلگرد ، توسط یک محرک هیدرولیکی و یا مکانیکی سیکل های تکراری تنش به نونه وارد می شود. تنش های ماکزیمم و مینیمم در جریان دورهای مختلف اندازه گیری می شود. شمارنده ای برای تعیین دورهای تنش وارد بر نمونه وجود دارد. و موقعی که قطعه شکسته می شود، دستگاه به صورت خودکار متوقف می شود.

*** تست میلگرد ؛ خمش

آزمون خمش به دو صورت سرد و خمش مجدد است. آزمون خمش به عنوان تست میلگرد سرد برای میلگرد با سایز حداقل ۲۵۰ میلی متر اعمال می شود. این آزمایش توسط استاندارد های مربوطه صورت می گیرد.

اما آزمون خمش مجدد به این شکل است که میلگرد را به اندازه ۹۰ درجه خم می کنند. سپس به مدت زمان نیم ساعت تا دمای ۱۰۰ درجه سانتی گراد گرم می کنند. سپس به میلگرد فرصت می دهند تا به دمای محیط برسد.

سپس با نیرویی پیوسته دمای میلگرد را به ۲۰ درجه می رسانند. پس از اینکه با این تست صورت گرفته، نمونه دچار ترک و یا شکست نشد، مورد تایید توسط مهندسین سازه قرار می گیرد.

دستگاه تست خمش میلگرد
دستگاه تست خمش میلگرد

*** آزمایشگاه تست میلگرد ؛ تست خمش

برای انجام تست میلگرد از دستگاه خمش با اصول خود استفاده می کنند. سنبه و تکیه گاه جا گذاشته می شود، و می چرخند. لازم به ذکر است که یکی از سنبه ها نمی چرخد. آزمون در دمای بین ۱۰ تا ۳۵ درجه سانتی گراد صورت می گیرد و در نهایت میلگرد به شکل V می شود. بازرسی چشمی نمی تواند کیفیت قطعه را تعیین کند.

بررسی و آزمون خمش میلگرد
نمایی از بررسی و آزمون خمش میلگرد

*** آزمایش جوش پذیری میلگرد

در ابتدا به جوش پذیری انواع میلگردها پرداخته می شود. میزان جوش پذیری میلگرد توسط میزان کربن آن تعیین می شود. فولاد با کربن کمتر از ۰٫۵۱  درصد ، قابلیت جوشکاری خوبی دارد. با افزایش میزان کربن، میزان جوش پذیری میلگرد کاهش می یابد.

اما چرا به جوشکاری در میلگرد ها نیاز است. در ادامه به بررسی جوشکاری و تست میلگرد پرداخته می شود. بلوک هایی با طول زیاد، که طولشان بیشتر بوده، برای اتصال آرماتور و میلگرد به اجزای فولادی دیگر، تعمیرات در ساختمان های با اسکلت بتنی، و صرفه اقتصادی، از دلایلی است که باعث می شود در میلگرد ها از جوشکاری استفاده کرد.

همچنین به دلیل افزایش استحکام آرماتور از جوشکاری استفاده می کنند. در برخی شرایط خاص نیز حوشکاری بایستی صورت گیرد. جوشکاری فولاد ضد زنگ در محیط با پتانسیل بالای خوردگی صورت می گیرد.

در صورتی که نسبت به جوش میلگرد ها تردید وجود دارد، بایستی در مجاورت منطقه جوش آزمون کشش  و یا خمش صورت گیرد. اگر شکست و یا گسیختگی در کنار جوش نباشد، جوشکاری مطلوب است. در غیر این صورت مورد قبول نیست.

آزمایش میلگرد ، جوش پذیری
آزمایش میلگرد ، جوش پذیری

*** آزمون تعیین ترکیب شیمیایی

آنالیز ترکیب شیمیایی به عنوان یکی از انواع تست میلگرد به روش طیف سنجی تعیین می شود. اما روش های مرجع دیگری وجود دارد، که در صورت صلاحدید از آنها هم استفاده می شود.

*** نمونه‌ برداری برای تست میلگرد

برای تست میلگرد بایستی یک متر از طول آن بریده شود. و سپس روی آن آزمایش های گوناگون را انجام دهند. برای بررسی مناسب کیفیت میلگرد بایستی حداقل از هر نوع میلگرد ۵ نمونه برداشته شود.

*** هزینه تست میلگرد

با بررسی های صورت گرفته برای قیمت تمام شده ساختمان و ارزیابی سازمان برنامه و بودجه، هزینه آزمایشات و تست میلگرد کمتر از ۴ درصد هزینه ساخت خواهد بود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.