جمعه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۳ 10 ذو القعدة 1445 Friday, 17 May , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
نکات مهم در هنگام تحویل میلگرد

بندیل میلگرد چیست؟ و چرا مهم است؟

شناسه : 35146 03 آذر 1399 - 16:23
در مورد بندیل میلگرد، معیارهای آن و نحوه بسته بندی چه اطلاعاتی دارید؟ نوع میلگرد و مشخصات آن در نحوه بندیل بندی میلگرد چه نقشی دارند؟ همه کسانی که اقدام به خرید و دریافت میلگرد می‌کنند باید نسبت به این موضوع آگاه باشند که نحوه بندیل‌بندی میلگرد برای هر برندی می‌تواند متفاوت باشد و باید به آن دقت کنند. پس تا انتهای این مقاله با آرتان پرس همراه باشید.
بندیل میلگرد چیست؟ و چرا مهم است؟
پ
پ

در مورد بندیل میلگرد، معیارهای آن و نحوه بسته بندی چه اطلاعاتی دارید؟ نوع میلگرد و مشخصات آن در نحوه بندیل بندی میلگرد چه نقشی دارند؟ همه کسانی که اقدام به خرید و دریافت میلگرد می‌کنند باید نسبت به این موضوع آگاه باشند که نحوه بندیل‌بندی میلگرد برای هر برندی می‌تواند متفاوت باشد و باید به آن دقت کنند. پس تا انتهای این مقاله با آرتان پرس همراه باشید.

میلگرد یک آرماتور فولادی و یا گاهی پلیمر تقویت شده‌ای است که برای جبران مقاومت کششی پایین بتن از آن استفاده می‌شود و از اصلی‌ترین مصالح مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی است. فولاد یا فیبر پلیمری که به این منظور در سازه‌های بتن آرمه به کار می‌رود به شکل سیم یا میلگرد است. در موارد خاصی از فولاد ساختمانی نظیر ناودانی یا قوطی نیز برای مسلح کردن بتن استفاده می‌شود.

از اهمیت وجود آج بر روی انواع میلگردهای آجدار خبر دارید؟ آج در میلگرد به منظور درگیرکردن فولاد در بتن است بدین منظور آج در میلگرد به صورت مارپیچ و با عمق استاندارد ایجاد می‌شود تا بتواند سطح درگیری میلگرد و بتن بالا رود.

یکی از اصطلاح هایی که در معاملات میلگرد به وفور استفاده می‌شود بندیل میلگرد (Rebar Bundle) است. در واقع قبل از وصول میلگردها به دست مصرف کنندگان و مشتریان، آن‌ها در کارخانه تولید کننده میلگرد بسته بندی می‌شوند که به این بسته بندی‌ها اصطلاحا بندیل میلگرد گفته می‌شود. یکی از نکاتی که باید به آن توجه کرد این است که بندیل میلگرد با توجه به شرکت سازنده میلگرد می‌تواند متفاوت باشد.

*** بندیل و بسته بندی میلگردها

یکی از ساده‌ترین و ارزان‌ترین روش‌ها برای بسته بندی میلگردها در کارخانه‌های تولید کننده میلگرد استفاده از بندیل است. در واقع بندیل به ورق‌های پلاستیکی یا فلزی اطلاق می‌شود که دور تعداد معینی از شاخه‌های میلگرد پیچیده می‌شود و بسته بندی میلگردها، شمش‌ها و لوله‌های نازک و با قطر کم در داخل کارخانه‌های تولید کننده را راحت‌تر می‌کند. در این روش بسته بندی محصولات تولیدی شرکت با طول‌های یکسان به شکل کلاف یا به صورت شاخه مستقیم مطابق با سفارش مشتری با تعداد مشخص شده کنار یکدیگر قرار می‌گیرند.

بندیل بندی میلگرد

*** معیارهای بسته بندی میلگردها

معمولا با توجه به خصوصیات انعطاف پذیری و پارامترهای مکانیکی میلگردها بندیل گذاری می‌شوند که در ادامه به شرح آن می‌پردازیم. برای دسته فولاد نرم (S240) و فولاد نیمه سخت (S340, S400) با قطرهای کمتر از ۱۲ میلی‌متر و یکسان، بندیل میلگردها به شکل کلاف یا شاخه مستقیم انجام شده و بسته بندی صورت می‌گیرد. برای دسته فولاد نرم و نیمه سخت با قطرهای بیشتر از ۱۴ میلی‌متر و یکسان، بندیل میلگرد بسته بندی آن را به صورت شاخه مستقیم میسر می‌سازد. در نهایت برای دسته فولادهای سخت (S500) بسته بندی میلگردها به شکل شاخه مستقیم انجام می‌شود.

معیارهای بسته بنید میلگرد

*** هر بندیل میلگرد چند شاخه دارد؟

شاید از خود بپرسید که بندیل ها از نظر وزنی چگونه اند و هر بندیل میلگرد (Rebar Bundle) می‌تواند نهایتا چند شاخه داشته باشد؟ وزن هر بندیل میلگرد از ۲ تا حدود ۵ تن می‌تواند متغیر باشد و تعداد شاخه ‎ها در بندیل‌های میلگرد با توجه به برند تولید کننده آن و نیز سایز میلگرد متفاوت است.

در واقع آنچه که جا افتاده است این است که بیشتر باید به وزن یک بندیل میلگرد توجه کرد تا تعداد. به بیان دیگر باید گفت هر بندیل میلگرد چقدر وزن دارد و براساس وزن میلگردها در هر شاخه یا کلاف باید گفت چقدر یا چه تعداد میلگرد در هر بندیل قرار گرفته است.

گاهی لازم است تا خودتان دست به ماشین حساب شوید و تعداد شاخه در هر بندیل‌میگلرد را محاسبه کنید. با داشتن اطلاعات مربوط به سایز و وزن هر شاخه و تناژ میلگرد تعداد شاخه در هر بندیل را می‌توان حساب کرد. برای به دست آوردن تعداد شاخه در هر بندیل میلگرد همان‌طور که در بالا به آن اشاره شد با توجه به برند تولید کننده و سایز میلگرد با تقسیم وزن بندیل میلگرد آن کارخانه به وزن هر شاخه میلگرد تولیدی آن کارخانه تعداد شاخه در هر بندیل را به دست آورد.

به عنوان مثال در مورد میلگرد تولید شده در کارخانه ذوب آهن اصفهان، هر بندیل وزنی معادل با ۴ تن و ۷۰۰ کیلوگرم دارد. اگر وزن هر شاخه میلگرد ۱۲ را برابر با ۱۰.۵ کیلوگرم در نظر بگیریم با تقسیم وزن تناژ محصول بر ۱۰.۵ کیلوگرم تعداد شاخه‌های آرماتور موجود در هر بندیل (۴۴۷ شاخه) به دست می آید در حالی که این مقدار برای شاخه میلگرد ۱۴ حدود ۳۱۳ شاخه در هر بندیل است.

*** حداقل تعداد بندیل در هر بسته چقدر است؟

به طور کلی هر بسته میلگرد باید حداقل ۴ عدد میلگرد باشد به شرط آنکه به یک تیر یا مقطع دیگری بر روی کامیون تحویل بار بسته باشد. اما میلگردهای با سایز بالاتر ۱۱ اجازه بسته شدن همراه با تیرآهن را ندارند.

*** جدول بندیل میلگرد TMT

برای بدست آوردن جدول تعداد میلگرد در هر بندیل کافی است از محاسبات توضیح داده شده در این مقاله استفاده کنید. در مورد میلگردهای با سایزهای مختلف، البته برای طول شاخه ۱۲ متری جدول تعداد میلگرد در هر بندیل با میلگردهای با طولهای مختلف، متفاوت خواهد بود. از طرفی در هر برندی مهم است که بدانیم هر بندیل حاوی چند کیلوگرم است. در اینجا میتوانید جدول بندیل میلگرد تولید شده بر اساس استاندارد ASTM برای سایزهای پرکاربرد در طول شاخه ۱۲ متری به صورت ذیل است.

تعداد میلگرد در هر بندیلسایز میلگرد
۱۷-۱۹۸
۱۲-۱۳۱۰
۹۱۲
۷۱۴
۵۱۶
۳۲۰
۱۲۵

*** مشخصات درج شده در هر بندیل میلگرد

خریدارانی که قصد تهیه میلگرد را دارند هنگام تحویل بار میلگرد باید مشخصات درج شده در هر بندیل‌بندی میلگرد را در نظر داشته باشند. در واقع بر روی هر بندیل میلگرد تحویل گرفته شده از کارخانه تولید کننده میلگرد، دو پلاک فلزی متصل است که روی آن مشخصاتی از جمله نام یا نشان تجاری سازنده میلگرد، وزن بسته بندی انجام شده آن کارخانه برحسب کیلوگرم، نوع و نمره میلگرد (قطر اسمی)، شماره بسته یا بهر و شماره ذوب، نشان استاندارد ملی ایران، علامت تاییدیه کنترل کیفیت از سوی سازنده و نشان مشخصه سازنده میلگرد و نوع میلگرد تولیدی بر اساس استاندارد آن کارخانه، درج می‌شود. لازم به ذکر است به بندیل‌های میلگرد با قطر، شکل و شناسه یکسان، اصطلاحا بهر گفته می‌شود.

نکته بعدی در هنگام تحویل بار میلگرد سفارش داده شده بررسی گواهی نامه فنی است که معمولا برای بارهای میلگرد با وزن بیشتر از ۲۵ تن مرسوم است و شامل مواردی از قبیل نام و آدرس کارخانه تولید کننده میلگرد، تاریخ صدور و نشان مشخصه کارخانه می‌باشد. در بندیل میلگردهای آلیاژی با علائمی مانند CU:A3، JU:A2 و یا SA:A4 احتمالا روبه‌رو شوید که به ترتیب برای میلگردهای آلیاژی آج ۴۰۰، آج ۳۴۰ و آج ۵۰۰ به کار برده می‌شود. هم‌چنین مشخصات مربوط به ترکیب شیمیایی و کربن معادل و خصوصیاتی مثل رنگ انتخاب شده برای مقطع محصول و علامت حک شده روی پلاک‌ها از جمله مشخصاتی هستند که باید هنگام تحویل بار بندیل‌های میلگرد مد نظر قرار داد.

*** انبارداری بندیل‌های میلگرد

محموله بندیل‌های میلگرد با وزن‌های کمتر از ۲۵ تن و نیز محموله‌های ترکیبی از انواع محصولات تولیدی کارخانه را معمولا می‌توان از نمایندگی‌ها و بنگاه‌های آهن آلات خریداری کرد ولی به دلیل اعمال هزینه‌های مربوط به نگهداری، از بار تحویلی از کارخانه تولیدی گران‌تر معامله می‌شوند. بندیل‌های میلگرد تهیه شده همواره باید در مکانی تمیز و عاری از رطوبت نگهداری شود تا دچار خوردگی و زنگ زدگی نشوند. هم‌چنین حمل و نقل بندیل‌های میلگرد باید به گونه‌ای باشد که دچار خمیدگی نشوند و باید تا حد ممکن از هر گونه ضربه و بریدگی میلگردها جلوگیری کرد. این نکته را هم حتما در نظر داشته باشید که بندیل‌های میلگرد خریداری شده را مستقیما روی زمین قرار نداده و پوششی بر روی آنها قرار دهید.

*** مشخصات درج شده در هر بندیل میلگرد ساخت ذوب آهن اصفهان

بر روی پلاک‌های بندیل‌های میلگرد تولیدی کارخانه ذوب آهن اصفهان و در پشت آن مشخصات میلگرد درج می‌شود. در روی این پلاک، مشخصاتی مثل کارگاه نورد، سایز، مارک، نوع محصول، شمار ذوب، شماره بسته، طول و وزن بسته، تاریخ تولید، نشان استاندارد ایران و نشان کارخانه ذوب آهن اصفهان و در پشت آن نشان ذوب آهن اصفهان و استاندارد ایران و آدرس سایت ذوب آهن درج می‌شود. نکته دیگر در مورد بندیل میلگرد ذوب آهن اصفهان این است که وزن بندیل میلگرد این کارخانه بین ۵ تا ۵٫۵ تن است و با آرم ESCO به صورت برجسته در بازار خرید و فروش می‌شود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

1 دیدگاه برای “بندیل میلگرد چیست؟ و چرا مهم است؟”