یکشنبه, ۴ مهر , ۱۴۰۰ 19 صفر 1443 Sunday, 26 September , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

نحوه خرید میلگرد از بورس کالا چگونه و با چه مجوزی؟

شناسه : 43660 16 فروردین 1400 - 16:23
قیمت میلگرد در بورس کالا همانند کالاهای دیگر حاضر در بورس، بر اساس میزان عرضه و تقاضای موجود در بازار افزایش یا کاهش پیدا می‌کنند. با توجه به شفاف بودن روند این معاملات تا حدودی بازار جنبه رقابتی پیدا می‌کند و این برای صاحبان کسب و کارها و صنعتگران حوزه محصولات فولادی از جمله میلگرد و آهن حائز اهمیت است. برای اطلاع بیشتر همراه آرتان پرس باشید
نحوه خرید میلگرد از بورس کالا چگونه و با چه مجوزی؟
پ
پ

شرکت بورس کالای ایران به عنوان یکی از چهار بازار سرمایه ایران در سال ۱۳۸۲ جهت ایجاد بازاری منسجم برای کنترل نوسانات قیمت محصولات شکل گرفته است و محصولات صنعتی و معدنی، شیمیایی و پتروشیمی، کشاورزی، مشتقه و مالی و کالاهای بازار فرعی در آن داد و ستد می‌شود. یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین مقاطع فولادی در بازار فولاد، میلگرد است که به عنوان یکی از زیر گروه‌های کالاهای صنعتی در گروه فولاد خرید و فروش می‌شود. در این دانش‌نامه در مورد نحوه خرید میلگرد از بورس کالا و جزئیات پیرامون آن به طور مفصل بحث خواهیم کرد

.

درآمدی بر راهنمای خرید میلگرد از بورس کالا

در بورس کالا بسته به نوع کالای مورد درخواست، متقاضی باید مجوزهای لازم جهت خرید کالای مورد نظر را در صورت لزوم اخذ نموده و سپس با مراجعه به کارگزاران بورس کالای ایران و اخذ کد معاملاتی، نسبت به خرید اقدام نماید. برای خرید کالاهای صنعتی و معدنی  از جمله خرید میلگرد از بورس کالا محدودیت خاصی وجود ندارد. مشتری باید صرفاً پروانه بهره‌‌برداری مرتبط داشته باشد و آن را ارائه نماید تا بتواند عملیات خرید میلگرد از بورس کالا را انجام دهد. برای کالاهای پتروشیمی و شیمیایی و برخی فرآورده های نفتی نیز متقاضی باید از سامانه بهین یاب وزارت صنعت، معدن و تجارت سهمیه داشته باشد. برای کالاهای کشاورزی و طلا نیز محدودیتی وجود ندارد.

برای خرید میلگرد از بورس کالا چه کارهایی باید انجام دهیم؟

با توجه به ساز و کار بورس کالای ایران برای خرید میلگرد از بورس کالا باید اقدامات زیر انجام شود تا در نهایت متقاضی بتواند معاملات خود را به راحتی انجام دهد:

۱- اخذ کد معاملاتی بورس کالا (کد بورسی) با مراجعه به یک کارگزار بورس (فهرست نام و شماره تماس کارگزاری های دارای مجوز خرید میلگرد از بورس کالا در سایت شرکت بورس کالا به نشانی www.ime.co.ir و در بخش ذینفعان وجود دارد.)

۲- تهیه و ارائه مدارک لازم به کارگزار بورس

۳- صدور کد معاملاتی در صورت کامل بودن مدارک متقاضی

۴- معرفی حساب وکالتی توسط متقاضی به کارگزار بورس

۵- واریز مبلغ پیش پرداخت به حساب وکالتی تا ساعت اعلام شده توسط کارگزار متقاضی جهت پیش پرداخت شرکت در تالار کالاهای صنعتی

۶- تسویه معامله در صورت موفقیت در خرید تا زمانی که توسط کارگزار  اعلام می‌شود.

۷- پیگیری از کارگزار بورس به منظور اخذ حواله و در نهایت تحویل کالا

متقاضیان خرید میلگرد از بورس کالا باید به این نکته توجه داشته باشند که در تمامی مراحل خرید با کارگزار خود مشورت نمایند. تعدادی از کالاها برای انجام معامله به اخذ مجوز از مراجع مسئول نیاز دارند. به عنوان مثال در مورد کالاهای پتروشیمی‌ها نیاز به ثبت نام متقاضی در سامانه بهین یاب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و تائید و ارسال سهمیه به بورس توسط این سامانه است. برای خرید برخی کالاها نیز باید پروانه بهره برداری یا معرفی توسط وزارت صمت یا سایر ارگان‌ها ارائه شود.

خرید میلگرد از بورس کالا و مدارک مورد نیاز برای دریافت کد معاملاتی

برای متقاضیان حقیقی مدارکی که برای دریافت کد معاملاتی جهت خرید میلگرد از بورس کالا مورد نیاز است در ادامه آورده شده است:

الف) تکمیل فرم درخواست کد متقاضی نزد کارگزار بورس؛ ب) کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی که توسط کارگزار بورس برابر با اصل شده است؛ ج) سایر موارد به تشخیص کارگزاری مربوطه برای احراز هویت متقاضی

برای متقاضیان حقوقی نیز مدارکی که برای دریافت کد معاملاتی جهت خرید میلگرد از بورس کالا مورد نیاز است در ادامه آورده شده است:

الف) تکمیل فرم درخواست کد متقاضی نزد کارگزار بورس؛ ب) مدارک هویتی شرکت شامل: اساسنامه شرکت، روزنامه رسمی دارای آخرین تغییرات شرکت، آخرین روزنامه رسمی در خصوص اعضای هیات مدیره و دارندگان امضای مجاز شرکت، شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضای مجاز و کلیه اعضای هیات مدیره و مدیرعامل شرکت و برابر با اصل کردن تمامی این مدارک نزد کارگزار بورس؛ ج) مدارک مالی شرکت شامل: اظهارنامه مالیاتی آخرین دوره مالی، کد اقتصادی، صورت‏های مالی آخرین دوره مالی شرکت به همراه گزارش حسابرس رسمی و بازرس قانونی؛ د) مجوزهای فعالیت شرکت شامل پروانه بهره‌برداری

نکات عمومی در خصوص مدارک و صدور کد برای خرید میلگرد از بورس کالا

بورس کالا مجاز است جهت احراز هویت متقاضیان خرید میلگرد از بورس کالا به مراجع قانونی مراجعه کرده و تاییدیه دریافت نماید. صدور کد معاملاتی جهت انجام عملیات خرید آهن از بورس کالا وابسته به تایید اصالت مدارک متقاضیان است و در صورت ناقص بودن مدارک اقدام آتی انجام نخواهد گرفت. متقاضیان خرید میلگرد از بورس کالا باید در هر زمان بنا به درخواست بورس نسبت به ارائه مدارک و مستندات مجددا اقدام نماید. در صورت عدم ارائه، کد آنها غیر فعال خواهد شد. متقاضیان خرید میلگرد از بورس کالا بایستی هرگونه تغییر در مدارک و مستندات را به شرکت بورس کالا اطلاع بدهند. در صورتی که متقاضیان وکالت انجام معاملات خود را بطور رسمی به وکیل منتقل کرده باشد، برای وکیل خود نیز باید مدارک بطور کامل تسلیم گردد.

خرید میلگرد از بورس کالا و نکات پیرامون آن

در بورس کالا برای هر رده از کالاها تالارهای مخصوص به آن رده در نظر گرفته شده استکه با نام تالار رینگ نیز شناخته می‌شوند. ساعات کاری این تالارها با هم تفاوت دارند. بنابراین برای خرید هر کالایی لازم است بدانید به کدام تالار و در چه ساعاتی باید مراجعه نمایید. برای خرید میلگرد از بورس کالا، از تالار صنعت بهره گرفته می‌شود. یک تالار فرعی نیز وجود دارد و در آن کالاهایی که از خصوصیات مشترکی با چند دسته برخوردارند یا به هر نحوی نمی‌توانند در یک تالار خاص قرار بگیرند عرضه می‌شوند. خرید و فروش در بورس کالا از شنبه تا چهارشنبه مطابق جدول زمانی زیر انجام می‌شود.

باید این نکته را در نظر داشت که برای انجام هرگونه معامله در بورس کالا از جمله خرید میلگرد از بورس کالا لازم است که در ابتدا اقدام به ثبت نام و دریافت کد معاملاتی شود. بدین منظور بعد از انتخاب یک شرکت کارگزاری فعال و تکمیل فرم‌های مربوط به آن و ارائه مدارک مورد نیاز برای احراز هویت، کد معاملاتی اتخاذ شده و می‌توان نسبت به خرید میلگرد از بورس کالا اقدام کرد. لازم به ذکر است که قبل از انجام معامله باید به محل تحویل میلگرد توجه گردد و با احتساب هزینه حمل میلگرد قیمت نهایی را به دست آورد.

کارگزار ناظر نیز در حین خرید آهن از بورس کالا در کنار متقاضی وظیفه پیگیری خرید و درخواست او را دارد. علاوه بر این باید به این نکته نیز توجه داشت که برای خرید میلگرد از بورس کالا میزان خریدها براساس حداقل میزان فروش که در سمت عرضه نمایش داده می‌شود ثبت می‌شود در صورتی که متقاضی بر اساس میزانی که نیاز دارد درخواست خرید را در سیستم معاملاتی ثبت می‌کند.

همان‌طور قبلا ذکر شد، برای خرید میلگرد از بورس کالا باید به تالار صنعت مراجعه شود. این تالار در تمام روزهای هفته از ساعت ۱۱ شروع به کار می‌کند. محصولات این تالار به شش دسته اصلی صنعتی، کشاورزی، پتروشیمی، فرآورده های نفتی، معدنی و اموال غیر منقول تقسیم می‌شود. در زیرگروه فولاد می‌توان محصولاتی چون تیرآهن، میلگرد، نبشی، ناودانی، سیم فولادی، میلگردهای صنعتی، ورق گرم، ورق سرد، ورق گالوانیزه و غیره را مشاهده کرد. همانند سایر بازارها از جمله بورس اوراق بهادار، قیمت میلگرد در بورس کالا نیز از میزان عرضه و تقاضای برای خرید و فروش آن تاثیر می‌گیرد.

سازوکار معاملاتی خرید میلگرد از بورس کالا

انجام معاملات از جمله خرید میلگرد از بورس کالا در رینگ معاملاتی به شرح زیر صورت می گیرد؛ زمان سبز (۳ الی ۱۵ دقیقه): این زمان مربوط به وارد کردن فرامین خرید و فروش دارد و کارگزاران فروشندگان و کارگزاران خریداران وظیفه انجام آن را دارند. در زمان سبز کارگزار خریدار می‌تواند نسبت به اعمال هر تغییری در نوع سفارش خرید و حتی حذف آن اقدام کند. زمان زرد (یک دقیقه): زمان زرد پس از پایان زمان سبز بلافاصله شروع می‌شود که به آن زمان حراج نیز می‌گویند. در طی زمان حراج قیمت می‌تواند تغییر کند، یعنی فروشنده فقط می‌تواند نسبت به کاهش قیمت پیشنهادی خود اقدام کند و در مقابل خریدار مجاز است قیمت بالاتری را (حداکثر تا سقف پیشنهادی فروشنده) به سیستم معاملاتی وارد کند.

با توجه به شرایط بازار امکان افزایش عرضه از طرف کارگزار فروشنده در این زمان وجود دارد. در این مرحله کارگزار خریدار می‌تواند قیمت پیشنهادی را بپذیرد و یا قیمت پایین‌تری را پیشنهاد بدهد؛ همچنین کارگزار خریدار می‌تواند تا قبل از قبول قیمت فروشنده تقاضای خود را کاهش دهد. زمان قرمز (یک دقیقه): اگر مقدار تقاضایی که سقف قیمت پیشنهادی فروشنده را پذیرفته، بیش از مقدار عرضه باشد، معاملات وارد زمان قرمز یا رقابت می‌شود و در این زمان کارگزار خریدار می‌تواند قیمتی بالاتر از قیمت فروشنده پیشنهاد نماید و بدیهی است پس از اتمام این زمان، سیستم دستورات خرید و فروش را بر اساس بالاترین قیمت‌ها مرتب نموده و آنها را با هم تطابق می‌دهد.

اساس کار بر اولویت فروش با قیمت‌های پایین‌تر و زمان ثبت زودتر و اولویت خرید با قیمت‌های بالاتر و زمان ثبت زودتر است. در صورتی که قیمت خرید بیشتر یا مساوی با قیمت فروش باشد، معامله صورت گرفته و پس از تایید ناظر، گواهینامه معاملات برای طرفین صادر می‌شود. میزان کارمزد معاملات کلیه کالاها (به ریال) به غیر از کالاهای گروه کشاورزی در جدول زیر آمده است.

مزایای خرید میلگرد از بورس کالا

قیمت میلگرد در بورس کالا همانند کالاهای دیگر حاضر در بورس، بر اساس میزان عرضه و تقاضای موجود در بازار افزایش یا کاهش پیدا می‌کنند. با توجه به شفاف بودن روند این معاملات تا حدودی بازار جنبه رقابتی پیدا می‌کند و این برای صاحبان کسب و کارها و صنعتگران حوزه محصولات فولادی از جمله میلگرد و آهن حائز اهمیت است. چه بسا باعث می‌شود که نه تنها کیفیت کالاها بهتر شده و رقابت‌ها سمت و سوی توسعه و بهبود داشته باشند بلکه بر عدم انحصار آن کالا نیز تاثیر خواهد گذاشت. متقاضیان خرید میلگرد از بورس کالا می‌توانند با مقایسه و بررسی شرکت‌های تولید کننده میلگرد از نظر کیفیت و قیمت، بهترین گزینه را برای انجام معاملات خود انتخاب کنند.

همانطور که گفته شد در بورس کالا معاملات به صورت شفاف و در معرض دید مشتریان انجام می‌شود و مشخص است که به عنوان مثال میلگرد کدام تولید کننده تقاضای بیشتری دارد یا قیمت مناسب تری را به خود اختصاص داده است و امکانات مقایسه‌ای بیشتری نیز برای بررسی بیشتر و تحلیلی‌تر در قسمت آمار سایت شرکت بورس کالا در معرض دید خریداران میلگرد از بورس کالا قرار می‌گیرد.

در واقع با وجود این شفافیت در معاملات، امکان تحلیل تکنیکال نیز وجود خواهد داشت. حضور شرکت‌های خارجی برای عرضه محصولاتشان در بورس  کالا نیز یکی دیگر از مزایایی است که باعث شده است که در بعضی عرصه‌ها، تولیدکنندگان داخلی با تولیدکنندگان خارجی وارد میدان رقابت شوند و روز به روز بر کیفیت محصولات خود بیفزایند تا از این رینگ معاملاتی حداکثر بهره را ببرند

خرید میلگرد از بورس کالا این مزیت را نیز دارد که بر اساس یک اعتماد دو طرفه، متقاضیان می‌توانند از شرکت یا شخص حقوقی که آشنایی کامل نسبت به آن ندارند هم خرید کنند. چرا که در حالت عادی و بدون این ساز و کار متقاضیان فقط با شرکت‌هایی وارد معامله می‌شوند که یا قبلا از آنها خریدی داشته اند یا مورد اعتماد آن‌ها بوده اند. در واقع خرید میلگرد از بورس کالا این تضمین را برای متقاضیان فراهم کرده است و در صورت عدم ارائه کالا از سوی شرکت‌ها و تولید کننده‌ها یا وجود هرگونه نقص در معاملات، از راه تضمین‌های وضع شده و بدون نیاز به اقامه دعوی در مراجع قضایی خسارات وارد شده به خریدارن جبران خواهد شد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.