افزونه جلالی را نصب کنید. 29 صفر 1444 Sunday, 25 September , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

راهنمای خرید تیرآهن در بازار و نکاتی که بهتر است بدانید

شناسه : 45892 01 اردیبهشت 1400 - 17:00
تیرآهن از جمله مقاطع کاربردی در صنایع مختلف از جمله صنعت ساخت و ساز می‌باشد. راهنمای خرید تیرآهن از این رو دارای اهمیت است. برای اینکه بدانید بهترین نوع تیرآهن برای مصرف خودتان چه نوعی می‌باشد، بایستی راهنمای خرید این محصول را مطالعه کنید. آیا با مشخصات ظاهری تیرآهن آشنایی دارید؟ آیا برندهای موجود در بازار تیرآهن را می‌شناسید؟ توصیه می‌کنیم برای اینکه بهترین تیرآهن را انتخاب کنید، حتما در ادامه مطلب با آرتان پرس همراه باشید.
راهنمای خرید تیرآهن در بازار و نکاتی که بهتر است بدانید
پ
پ

تیرآهن‌ها شامل ویژگی‌های فنی و ظاهری مختلفی می‌باشند که هر کدام از آنها کاربرد مختلفی نیز دارند. با مراجعه به راهنمای خرید تیرآهن و آشنایی با خصوصیت‌ها و ویژگی‌های ظاهری، می‌توان تیرآهن مورد نظر را به خوبی تشخیص داد و خریدی مطمئن داشت. به طور کلی در تیرآهن‌ها مشخصات ذکر شده گویای استاندارد به کار رفته و کشور تولیدکننده می‌باشند.

در بازار تیرآهن‌های مختلفی یافت می‌شوند که ممکن است از نظر مشخصات فنی با هم تفاوتی نداشته باشند، اما از نظر مشخصات وزنی باهم فرق دارند. برای تشخیص این تفاوت باید به راهنمای خرید تیرآهن مراجعه کنید.

هدف اصلی این مقاله این است که به شما بگوییم که چه نوع تیرآهنی برای کاربری شما مناسب‌‌تر است و معتبرترین تیرآهن‌های موجود در بازار متعلق به کدام برندها می‌باشد.

*** راهنمای خرید تیرآهن در مورد نامگذاری و سایز آن

تیرآهن یکی از مهم‌ترین اجزای اسکلت یک سازه فولادی یا یک ساختمان می‌باشد. راهنمای خرید تیرآهن اطلاعات دقیقی از استانداردها، ابعاد، برند و درجه کیفی این محصول ارائه می‌دهد. یکی از مشخصات تیرآهن سایز آن می‌باشد. سایز تیرآهن با اندازه جان آن به سانتی‌متر مشخص می‌شود. به قسمت میانی تیرآهن که دو بال آن را به یکدیگر متصل می‌کند، جان گفته می‌شود. به عنوان مثال تیرآهن ۱۲ دارای جانی به اندازه ۱۲ سانتی‌متر است.

مشخصات ظاهری تیرآهن

تیرآهن‌های موجود در بازار با سایز ۸ تا ۶۰ عرضه می‌شوند. طول هر شاخه تیرآهن ۱۲ متر است و جداول وزنی و اشتال، وزن هر شاخه را با توجه به سایز آن مشخص می‌کنند. با توجه به راهنمای خرید تیرآهن و اینکه موقعیت‌های جغرافیایی و مکانی متفاوتی در دنیا وجود دارد، استانداردهای مختلفی برای تولید این محصول وجود دارد.

صرف نظر از استاندارد، تیرآهن معمولا به دو شکل تیرآهن معمولی (I) و تیرآهن بال پهن یا هاش (H) تولید می‌شوند. با مراجعه به راهنمای خرید تیرآهن می‌توان دریافت که تیرآهن‌های معمولی دارای استاندارد IPN و IPE و تیرآهن هاش HEA، HEB و HEM می‌باشند. در انواع IPE (استاندارد ایران و اروپا) ضخامت بال در آن‌ها ثابت است. این نوع تیرآهن که به شکل حرف I لاتین است، یکی از عمده‌ترین تولیدات کارخانه‌های داخلی می‌باشد و از محبوبیت بالایی برخوردار است. مشخصه تیرآهن‌های دسته INP این است که با فاصله گرفتن از جان تیر، ضخامت بال‌ها کاهش می‌یابد. این نوع از تیرآهن‌ها عمدتاً تولید کارخانه‌های خارجی هستند.

شناسایی تیرآهن ها از روی شکل ظاهری آنها

*** راهنمای خرید تیرآهن و جدول وزنی آن

آیا می‌دانید نحوه محاسبه وزن تیرآهن چگونه است؟ وزن مقطع از دیگر نکاتی است که در زمینه راهنمای خرید تیرآهن می‌توان به آن ها اشاره کرد. وزن استاندارد این مقاطع طبق جدول وزنی که بر اساس استاندارد تدوین شده است محاسبه می‌شود.

ساده‌ترین و سریع‌ترین راه برای محاسبه وزن هر شاخه تیرآهن استفاده از جداول اشتال است که بر اساس اطلاعات هر تیرآهن وزن هر متر آن مشخص می‌گردد. با توجه به تنوع انواع تیرآهن، همچنین شکل هندسی پیچیده سطح مقطع آن محاسبه وزن تیرآهن از طربق رابطه ریاضی کاری زمان بر است و بهتر است که از جداول اشتال برای این کار استفاده شود.

*** آشنایی با برترین تولیدکنندگان تیرآهن در کشور

تیرآهن به علت اینکه به عنوان تیر اصلی یا فرعی، وظیفه مهمی از نظر تحمل بار و وزن سازه بر عهده دارد، اکثر تولیدکنندگان کلیه موارد استاندارد را در زمان تولید رعایت می‌کنند. در ایران ۹ کارخانه در ایران فعالیت می‌کنند. کارخانه‌های ذوب آهن اصفهان، آرین، کرمانشاه، ناب تبریز و فایکو در داخل کشور عمده تیرآهن‌های ایرانی را تولید می‌کنند.

البته برند‌های ترک و روس نیز در بازار ایران موجود است. اما با توجه به ویژگی‌های هر برند از جمله وزن و قیمت‌های متفاوت آن‌ها برای انتخابی دقیق راهنمای خرید تیرآهن که در اختیار شما قرار داده شده است را به خوبی مطالعه فرمایید. به عبارتی هر کارخانه محصولات متنوع با وزن‌های مشخصی را تولید می‌کند که نشانه تنوع بالای این محصول در بازار است و همین امر حساسیت و نیاز به دقت در خرید این محصول را افزایش می‌دهد.

برای خرید تیرآهن صادراتی و یا اطلاع از قیمت تیرآهن دست دوم نیز بهتر است ابتدا به این مقالات مراجعه کنید.

*** تیرآهن ذوب آهن

طبق راهنمای خرید تیرآهن کارخانه ذوب آهن در سال ۱۳۴۴ توسط محمدرضا شاه پهلوی و با همکاری دولت شوروی در منطقه دشت طبس واقع در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی شهر اصفهان تاسیس شد. از محصولات فولاد ساختمانی و صنعتی این کارخانه می‌توان به تیرآهن اشاره کرد که در استانداردهای مختلف IPE و INP تولید و در بازار عرضه می‌شود.

آرم شرکت ذوب آهن

*** آرم اختصاری تیرآهن ذوب آهن اصفهان چیست؟

یکی از راه‌های تشخیص تیرآهن اصل و تقلبی در زمینه راهنمای خرید تیرآهن می‌توان به آرم حک شده بر روی این محصول اشاره کرد. یکی از دغدغه‌های خریداران اطمینان از اصالت محصول می‌باشد. از این رو کارخانه ذوب‌آهن اصفهان برای اینکه تیرآهن خود را از سایر محصولات کارخانجات متمایز کند، آرم ESCO را با فاصله دو متر از یکدیگر بر روی محصول خود حک می‌کند. به دلیل وجود اجناس تقلبی در بازار، پس از تحویل تیرآهن ذوب‌آهن از درج آرم ESCO بر روی آن اطمینان حاصل فرمایید.

*** وزن و سایز تیرآهن ذوب‌آهن اصفهان چگونه است؟

تیرآهن ذوب‌آهن با سایز ۱۲ تا ۳۰ میلیمتر در بازار توزیع می‌شود. وزن تیرآهن ذوب‌آهن اصفهان مطابق جدول وزنی اشتال است. اگر شما خریداران قیمت روز تیرآهن بیشتری نسبت به سایر کارخانجات برای این محصول پرداخت می‌کنید، به دلیل دقت بالای وزنی این محصول است.

برای اطلاع کلیک کنید: قیمت روز تیرآهن

*** تیرآهن آرین

در سال ۱۳۸۰ کارخانه تیرآهن فولاد آرین در شهرستان بوئین زهرا واقع در استان قزوین تاسیس شد. طبق راهنمای خرید تیرآهن، این کارخانه دو نوع تیرآهن IPE و INP را تولید می‌کند. تیرآهن آرین فولاد با استاندارد IPE و INP و از سایز ۱۴ تا ۲۷ میلیمتر تولید می‌شود. از دیگر محصولات آریان فولاد می‌توان به انوع تیرآهن‌های بال پهن، بال نازک و H نیز اشاره کرد.

آرم شرکت آرین فولاد

*** علامت اختصاری بر روی تیرآهن آرین چیست؟

برای خرید تیرآهن اصل و تمایز آن با جنس تقلبی بایستی به آرم شرکت مورد نظر توجه کرد. علامت اختصاری تیرآهن آریان فولاد بصورت AS می‌باشد که معمولا بر روی تیرآهن حک می‌شود.

*** تیرآهن کرمانشاه

تیرآهن کرمانشاه متعلق به مجتمع جهان فولاد غرب می‌باشد. این کارخانه در سال ۱۳۸۲ در ۳۵ کیلومتری شهر کرمانشاه تاسیس شد. با توجه به راهنمای خرید تیرآهن، کارخانه جهان فولاد غرب کرمانشاه تیرآهن را به دو شکل نیم پهن با استاندارد IPE و به شکل عریض با استاندارد IPB تولید می‌کند. سایز تیرآهن فولاد کرمانشاه ۱۴ و ۱۶ می‌باشد. تیرآهن کرمانشاه از نظر وزنی به سه دسته سبک، متوسط و سنگین طبقه‌بندی می‌شود. معروف‌ترین محصول جهان فولاد غرب تیرآهن ۱۴ آن است که در بازار عرضه می‌شود.

آرم شرکت تیرآهن کرمانشاه

*** آرم تیرآهن فولاد کرمانشاه چگونه است؟

کارخانه جهان فولاد غرب کرمانشاه برای اینکه اعتماد و اطمینان مشتریان خود را جلب کند، از آرم حک شده مخصوصی بر روی محصولات خود استفاده می‌کند. آرم این کارخانه که معرف برند و اصالت محصول آن می‌باشد بصورت JFCO است که بر روی تیرآهن و یا هر محصول دیگری از آن حک می‌شود.

*** تیرآهن فولاد ناب تبریز

کارخانه فولاد ناب تبریز با بکارگیری پرسنل و کارکنان زحمتکش در کنار تجهیزات پیشرفته خود در سال ۱۳۸۲ در شهر تبریز تاسیس شد. طبق راهنمای خرید تیرآهن این کارخانه تیرآهن خود را براساس دو نوع نیمه سبک و سنگین اروپایی تولید می‌کند. استاندارد تیرآهن نیمه سبک فولاد ناب تبریز بصورت  INSO 16348، DIN EN 10056-1998 و GOST 8510-1986 و استاندارد تیرآهن سنگین اروپایی فولاد ناب تبریز بصورت INSO 1791، DIN EN 10056-1998 و GOST 8510-1986 می‌باشد. سایز هر دو نوع تیرآهن ۱۴، ۱۶ و ۱۸ میلیمتر می‌باشد.

آرم شرکت فولاد ناب تبریز

*** آرم حک شده بر روی تیرآهن فولاد ناب تبریز چیست؟

شرکت فولاد ناب تبریز محصولات خود از جمله تیرآهن را با آرم FNT که نشان‌دهنده برند این شرکت می‌باشد، در بازار عرضه می‌کند. این آرم بر روی محصولات شرکت فولاد ناب تبریز حک می‌شود.

*** تیرآهن فایکو

کارخانه فایکو در سال ۱۳۳۹ در شهرستان مازندران ساخته شده که به شرکت فولاد البرز ایرانیان شناخته شده است. بر اساس اطلاعات راهنمای خرید تیرآهن این نوع تیرآهن که در سایزهای ۱۴ تا ۲۴ تولید می‌شود که معمولاً طول تیرآهن فایکو ۱۲ متر با سایزهای متفاوتی موجود است. از جمله محصولات پر متقاضی مجموعه تیرآهن فایکو دو نوع تیرآهن IPE و IPN با ظرفیت حدود ۱۵۰ هزار تن به صورت سالیانه می‌باشد.

آرم شرکت فایکو

*** علامت حک شده بر روی تیرآهن فایکو چیست؟

کارخانه فایکو برای اینکه اصالت و تمایز تیرآهن خود را در مقایسه با سایر تیرآهن‌های موجود در بازار نشان دهد، از آرم اختصاصی حک شده بر روی محصول خود استفاده می‌کند. این آرم اختصاری بصورت FAICO می‌باشد که بر روی تیرآهن فایکو حک شده است.

امیدواریم تا با مطالعه این مقاله و استفاده از راهنمای خرید تیرآهن هنگام خرید به فاکتورها و عوامل اشاره شده در مقاله توجه نمایید و خرید خوبی داشته باشید.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.