یکشنبه, ۴ مهر , ۱۴۰۰ 19 صفر 1443 Sunday, 26 September , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

بازگشت معاملات شمش فولادی در بورس کالا پس از ۲۰ روز

شناسه : 52392 12 مرداد 1400 - 13:30
معاملات شمش فولادی بعد از حدود 20 روز تعطیلی و توقف در عرضه از فردا در رینگ معاملاتی بورس کالا قرار می گیرد. با وجود اینکه نگاه بازار به این عرضه ها مثبت خواهد بود اما نگرانی هایی از نبود خریدار در این بازار دیده می شود. باید دید یک درصد رشد قیمت بعد از 20 روز تعطیلی عرضه شمش چه رفتاری را از خریدار به نمایش خواهد گذاشت.
بازگشت معاملات شمش فولادی در بورس کالا پس از ۲۰ روز
پ
پ

معاملات شمش فولادی بعد از یک غیبت طولانی مدت ۲۰ روزه مجددا به تابلوی بورس کالای ایران باز خواهد گشت. شائبه های مختلفی در این خصوص در این روزها مطرح شد. اما مهم ترین عاملی که سبب قطع موقت عرضه های شمش در بازار شد نوسانات زیاد قیمت ها، کاهش میزان تولید کارخانجات تولید شمش به دلیل قطع برق و کاهش شدید موجودی انبارها بود. البته صحبت هایی از ارائه شمش به بازارهای صادراتی صورت گرفته بود که توسط مبادی رسمی تایید نشد. اما به هر جال از روز سه شنبه هفته جاری شاهد عرضه این محصول در بورس کالا هستیم. در ادامه به ارزیابی این موضوع خواهیم پرداخت. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** بازگشت معاملات شمش فولادی به تابلوی بورس کالا

معاملات شمش فولادی مجددا به کرسی معاملاتی بازگشت. در همین راستا فردا قرار است در مجموع ۱۰۷،۵۰۰ تن شمش با نرخ میانگین موزون ۱۳۳،۶۷۷ ریال که حدود ۱۴،۵۷۰ تومان با احتساب مالیات ارزش افزوده قیمت می خورد در بورس کالا عرضه شود. آخرین باری که شمش در بورس کالا عرضه و معامله شد؛ تاریخ ۱۵ تیرماه سال جاری بود که مقدار ۱۱۹،۰۶۰ تن شمش با نرخ میانگین موزون پایه ۱۳۱،۵۰۳ عرضه و در نهایت ۸۹،۶۰۰ تن از این عرضه با نرخ رقابتی میانگین موزون ۱۳۲،۴۵۸ ریال معامله شد. به نظر می رسد که فردا بازار معاملات شمش فولادی از استقبال قابل قبولی برخوردار باشد. در صورتی که شاهد سناریویی غیر از این موضوع باشیم به شکلی حتمی بازار را در روزهای منفی خواهیم یافت. شمش همیشه یک کالای سرنوشت ساز در مسیر بازارسازی فولاد بوده است.

*** کارنامه معاملات شمش فولادی در آخرین عرضه

متوسط رقابت صورت گرفته در آخرین عرضه؛ نسبت میانگین نرخ پایه به میانگین نرخ معاملاتی ( موزون ) ۰.۷۲ درصد بوده است.متوسط افزایش نرخ پایه نسبت به نرخ پایه آخرین عرضه  حدود ۱.۶۵ درصد برآورد شده است که بعد از غیبت بیست روزه رقمی منطقی به نظر می رسد. این موضوع نشان می دهد که تعطیلی و توقف فروش شمش فولادی خیلی باب دل تولیدکننده نبوده و جریان نقدینگی تولیدکنندگان با مشکل رو به رو شده است. متوسط افزایش نرخ پایه فعلی نسبت به نرخ میانگین موزون معاملاتی آخرین عرضه حدود ۰.۹۲ درصد بوده است.

*** عدم ظرفیت سازی در بازه توقف عرضه شمش

معاملات شمش فولادی در بورس کالا شاید به رینگ معاملاتی برگشته باشد. اما در این ۲۰ روز تغییر یا ظرفیت سازی برای کشف قیمت صورت نگرفته است. این ریسک همواره در بازار وجود دارد که مجددا به دلیل کاهش تولید سنگ آهن این محصول از گردونه معاملاتی خارج شود. از سوی دیگر با ادامه روند مشکلات برق همچنان سایه کاهش تولید بر بازار احساس می شود. انجمن فولاد اعلام کرده با ۴ هزار مگاوات می تواند ظرفیت تولید را به ۴۰ درصد برساند اما گویا توانیر گفته فعلا تامین نصف این عدد امکان پذیر است. این سناریوها برای معاملات شمش فولادی ریسک به همراه دارد. در صورتی که این روند ادامه پیدا کند به احتمال زیاد بازار سیاه شمش فولادی در انتظار بازارها خواهد بود.

*** تامین برق بزرگترین چالش بر سر راه معاملات شمش فولادی

محدودیت های تامین برق در شرایط فعلی بزرگترین چالش بورس فولاد و توازن عرضه و تقاضا محسوب می شود. معاملات شمش فولادی با وجود اینکه از این موضوع ضرب خورده اما به دلیل نبود تقاضای فعال در بازار خیلی به شاکله معاملات آسیبی وارد نشده. ادامه این روند اما می تواند برای کل بازار گران تمام شود. لذا باید از عرضه شمش فولادی در بورس حمایت کرد.با وجود کاهش نسبی دما احتمالا تا آخر مرداد محدودیت تامین برق واحدهای فولادی ادامه دارد و عرضه شمش و مقاطع در بورس در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

با توجه به شرایط تولید و وضعیت ارز همچنان مبادی فروش به روند افزایشی با سرعت آرام ادامه می دهند؛ هرچند برای این قیمت ها مشتری واقعی در بازار وجود ندارد و حتی عرضه مقاطع و ورق بورس کالا در هفته گذشته با وجود قیمت پایین تر از بازار تقاضای قوی نداشت. این موضوع نشان می دهد که درصد رشد یک درصدی برای معاملات شمش فولادی می تواند با واکنش منفی همراه شود. البته این موضوع کمی بدبینانه اما محتمل است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.