افزونه جلالی را نصب کنید. 16 جماد ثاني 1443 Wednesday, 19 January , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

روند صعودی قیمت قراضه آهن

شناسه : 59459 15 دی 1400 - 15:00
قیمت قراضه آهن در دنیا وابسته به نرخ سنگ آهن و شاخص های محیط زیستی است. قیمت سنگ آهن جهانی در شش ماهه گذشته بیش از 40 درصد رشد قیمت را در شرایط رکود بازار تجربه کرده است و به همین دلیل برای فولادسازان توجه به بازار قراضه و تهیه منابع اولیه خود از این بازار در اولویت قرار دارد. در این میان به نظر می رسد که راه نجات بازار فولاد داخلی و حتی فولادسازان منطقه تلاش برای جذب حداکثری بازار قراضه خواهد بود.
روند صعودی قیمت قراضه آهن
پ
پ

قیمت قراضه آهن در دنیا وابسته به نرخ سنگ آهن و شاخص های محیط زیستی است. قیمت سنگ آهن جهانی در شش ماهه گذشته بیش از ۴۰ درصد رشد قیمت را در شرایط رکود بازار تجربه کرده است و به همین دلیل برای فولادسازان توجه به بازار قراضه و تهیه منابع اولیه خود از این بازار در اولویت قرار دارد. در این میان به نظر می رسد که راه نجات بازار فولاد داخلی و حتی فولادسازان منطقه تلاش برای جذب حداکثری بازار قراضه خواهد بود.

* روند رو به رشد قیمت قراضه آهن در بازار جهانی

به گزارش آرتان پرس، چشم انداز قیمت های جهانی قراضه در تمامی کشورها رو به بالا ارزیابی می شود. امروزه به دلیل مشکلات محیط زیستی و کمبود آب در کشورهای تولید کننده فولاد آسیا شاهد هستیم که استقبال زیادی از بازار قراضه آهن و فولاد به عمل آمده است. برای مثال در ترکیه ارزیابی ها نشان از رشد قیمت قراضه تا اواسط سال ۲۰۲۲ را می دهد. با توجه به اینکه فرآوری قراضه آهنی نسبت به سنگ آهن هزینه بسیار کمتری دارد قطعا در سال ۲۰۲۲ انتخاب اول تولیدکنندگان فولاد فرآوری آهن قراضه خواهد بود.

* احتمال شکسته شدن رکورد قیمت سنگ آهن در سال ۲۰۲۲

بالاترین سطح تاریخی قراضه در سال قبل در تاریخ ۲۴ می ثبت شد و به رقم ۵۱۵.۷۵ دلار در هر تن رسید. اما ارزیابی ها نشان می دهد که این محصول در بازار جهانی حداقل رشد ۳۰ درصدی را به همراه خواهد داشت. مسئله مهمی که در ایران باعث استقبال از بازار قراضه خواهد شد هزینه فرآوری آن و مشکل تامین آب معدنی ها خواهد بود. رشد قیمت در بازار قراضه مدتی است که شروع شده و این موضوع از بازار آمریکا نشات گرفته است. رقابت بر سر قراضه با عیار بالا به ویژه در بازار داخلی آمریکا تشدید شده است این موضوع می تواند از پرمیوم قیمت قراضه در ترکیه حمایت کند. این حمایت با یک اختلاف زمانی یک هفته ای به بازار قراضه ایران رسوخ خواهد کرد.

* فرصت ایران برای ورود به بازار صادرات جهانی قراضه

افزایش شدید عوارض صادرات قراضه آهنی در روسیه و اوکراین احتمالا انتخاب عرضه کنندگان را برای کارخانه های ترکیه ای در سال ۲۰۲۲ کم می کند و رقابت برای مبداهای دیگر را بالا می برد. ایران می تواند از این مزیت رقابتی استفاده کند البته تا به امروز ایران همواره وارد کننده قراضه آهنی بوده و کمتر پیش آمده که ایران به صادرات این حوزه توجه داشته باشد اما نکته قابل توجه این است که اگر رشد ۴۰ درصدی در قیمت قراضه ایجاد شود ایران می تواند به این بازار به چشم یک بازار پر بازده نگاه بیاندازد.

* تلاش دولت ها برای حفظ منابع قراضه آهن برای مصارف داخلی

به نظر می رسد که سیاست گذاران مالی بازارهای صنایع سنگین برای این حوزه برنامه ریزی های دقیقی را انجام داده و به اهمیت این بازار پی برده اند. در اوایل دسامبر مجلس قانونگذار اوکراین به سه برابر شدن حقوق گمرکی صادرات قراضه فولادی از ۵۸ یورو به ۱۸۰ یورو در هر تن معادل ۲۰۳ دلار در هر تن رای داد. همچنین دولت روسیه در اواسط نوامبر طی حکمی تعرفه گمرکی صادرات قراضه آهنی را با ۴۵ درصد رشد از ۷۰ یورو به ۱۰۰ یورو معادل ۱۱۳ دلار در هر تن افزایش داد و اعلام کرد که نرخ های جدید به مدت ۱۸۰ روز از اول ژانویه ۲۰۲۲ اعمال می گردد.

* احتمال رشد مصرف قراضه در بازار فولاد ایران

کوره های قوس الکتریکی در ایران با قراضه آهنی تغذیه می شوند. تولید محصولات فولادی واحدهای القایی کشور حدود شش میلیون تن است و خوراک آنها از آهن قراضه و فولاد تامین می‌شود. وزارت صمت درصدد است مسیر را برای واردات قراضه هموار کند و به نظر می رسد که در سال جدید قطعا قراضه یکی از مهم ترین فاکتورهای درآمدزایی در بازار فولاد کشور محسوب می شود. برای این مزیت رقابتی باید از امروز برنامه ریزی کرد.

* قراضه آهن، راه نجات تولیدکنندگان فولاد از ریسک های مالی و محیط زیستی

قراضه آهن قطعا مهم ترین راه نجات فولادسازان ایران و جهان برای فرار از موج افزایش هزینه های تولید خواهد بود. کشورها برای جذب حداکثری منابع این حوزه با یکدیگر رقابت خواهند کرد. آمریکا یکی از منابع اصلی واردات قراضه آهنی برای تولیدکنندگان فولاد ترکیه است. ترکیه در ژانویه تا اکتبر ۲۰۲۱ بالغ بر ۳.۰۴ میلیون تن قراضه آهنی از آمریکا وارد کرد که از ۳.۷۵ میلیون تن در دوره مشابه سال ۲۰۲۰ کمتر است. ایران نیز به بازار ترکیه وابسته است. هر تغییری در قیمت های وارداتی یا صادراتی این کشور سبب تغییر وضعیت چشم انداز بازار ایران خواهد شد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.