افزونه جلالی را نصب کنید. 8 ربيع أول 1444 Monday, 3 October , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
با توجه به افزایش هزینه های مواد خام و مشکلات همه گیری کووید 19؛

وضعیت بازار فولاد چین پیچیده تر می شود

شناسه : 67551 24 خرداد 1401 - 10:00 منبع : متال بولتن
تولیدکنندگان فولاد چین خوش‌بین بودند که کاهش محدودیت‌های مرتبط با بیماری همه‌گیر کووید- ۱۹ در مرکز اقتصادی چین، شانگهای، موجب تقویت بازار بیمار فولاد می شود اما فعالان بازار پیش‌بینی می‌کنند که باد مخالف، مسیر بهبود صنعت فولاد را در نیمه دوم سال با مشکل مواجه کند.
وضعیت بازار فولاد چین پیچیده تر می شود
پ
پ

تولیدکنندگان فولاد چین خوش‌بین بودند که کاهش محدودیت‌های مرتبط با بیماری همه‌گیر کووید- ۱۹ در مرکز اقتصادی چین، شانگهای، موجب تقویت بازار بیمار فولاد می شود اما فعالان بازار پیش‌بینی می‌کنند که باد مخالف، مسیر بهبود صنعت فولاد را در نیمه دوم سال با مشکل مواجه کند.

* شانگهای به روزهای عادی باز می گردد

به گزارش آرتان پرس، در گامی بزرگ در جهت معکوس کردن جزر و مد، مقامات چینی روز چهارشنبه اول ژوئن اعلام کردند که ساکنان مناطق کم خطر در سراسر شانگهای می توانند خانه های خود را ترک کنند و خدمات حمل و نقل عمومی از سر گرفته خواهد شد.

فعالان بازار در زنجیره فولاد از کاهش محدودیت ها در شانگهای به عنوان نقطه محوری قابل توجهی برای ایجاد شرایط اقتصادی بهتر برای صنعت فولاد، در نیمه دوم سال استقبال کردند.

پرمعامله ترین قرارداد آتی سنگ آهن برای ماه سپتامبر در بورس کالای دالیان در روز جمعه ۱۰ ژوئن با قیمت ۹۱۴ یوان (۱۳۶ دلار) بسته شد که ۵.۸۵ درصد بیشتر از قیمت پایانی دو هفته قبل بود.

پرمعامله ترین قرارداد آتی میلگرد برای ماه اکتبر در بورس آتی شانگهای در روز جمعه با قیمت ۴۷۹۳ یوان در هر تن بسته شد که نسبت به قیمت دو هفته قبل ۴.۷۴ درصد افزایش داشت.

جو مثبت در مورد بازگشایی شانگهای به طور مشابه در بازارهای کاغذ نیز منعکس شد.

برخی از بخش‌های زنجیره فولاد گفتند که معتقدند بدترین دوران قرنطینه به پایان رسیده است و سیاست‌های دولت می‌تواند بیشتر بر احیای صنعت فولاد در چین تمرکز کنند.

یک منبع مستقر در استان هبی گفت:

«هدف دولت در نیمه دوم سال این است که اقتصاد را به سمت دستیابی به هدف رشد ۵.۵ درصدی خود هدایت کند. شورای دولتی به صراحت توسعه، ساخت و ساز و زیرساخت ها را به عنوان یک حوزه کلیدی در پیشبرد فعالیت های اقتصادی شناسایی کرده است. در حال حاضر شاهد اعلام برخی بسته های محرک هستیم که به افزایش تقاضای فولاد کمک زیادی می کند. ”

شورای ایالتی روز دوشنبه ۲۳ می بسته محرک ۳۳ ماده ای را اعلام کرد که شامل ۱۴۰ میلیارد یوان (۲۱ میلیارد دلار) تخفیف مالیاتی اضافی و ۳۰۰ میلیارد یوان اوراق قرضه ساخت و ساز راه آهن در تلاش برای حمایت از بخش ساخت و ساز بیمار است که تحت فشار همه گیری قرار گرفته است.

با این حال، برخی از فعالان صنعت فولاد، با توجه به اینکه بازار همچنان با بادهای مخالف مختلفی مواجه است که می‌تواند از شتاب مثبت در بهبود صنعت فولاد چین جلوگیری کند، نسبت به چشم‌انداز مسیر خطی برای بهبود زنجیره فولاد خوش‌بین نیستند.

* افزایش هزینه های مواد اولیه

فضای عملیاتی کارخانه‌های چینی تحت فشار فزاینده‌ای ناشی از هزینه‌های بالای مواد خام و بازار ضعیف محصولات فولادی پایین دستی بوده است.

یکی از تاجران مستقر در شاندونگ گفت:

“اگر افزایش قیمت سنگ آهن با نرخی سریعتر از قیمت فولاد ادامه یابد، فعالیت کارخانجات برای حفظ سطح فعلی تولید دشوارتر خواهد شد. برخی از کارخانه‌ها به دلیل هزینه بالای مواد خام، در حال حاضر با ضرر کار می‌کنند. تقاضای فیزیکی برای فولاد پایین دستی نتوانسته است باعث افزایش قیمت فولاد شود. ”

شاخص هفتگی قیمت سنگ آهن ۶۲% در ۶ تا ۱۰ ژوئن به طور متوسط ​​حدود ۱۴۴.۳۷ دلار در هر تن cfr چین بود که حدود ۱۵.۳۴ دلار بالاتر از میانگین هفته ۹ تا ۱۳ می است.

یک تاجر مستقر در سنگاپور گفت که افزایش قیمت‌های سنگ‌ آهن با عیار متوسط ​​مانند سنگ آهن Pilbara Blend و Newman، کارخانه‌ها را بر آن داشته تا جایگزین‌های ارزان‌تر و کم عیار تهیه کنند. این منبع افزود که این امر در فروش بیشتر برای سنگ های با درجه پایین در بنادر چین در مقایسه با جایگزین های درجه بالاتر، منعکس شد.

یک تاجر مستقر در شانگهای گفت:

«بهره وری هزینه در چنین مواقعی اولویت کارخانه ها خواهد بود. کارخانه‌ها باید فرصت‌هایی برای به حداقل رساندن هزینه‌های تولید بیابند تا زمانی که قیمت فولاد شروع به رشد کند.

این تاجر در ادامه گفت که اکثر فعالان بازار انتظار داشتند که تقاضای فولاد پایین دستی پس از کاهش محدودیت ها در قطب های بزرگ اقتصادی و ساختمانی مانند شانگهای و پکن تقویت شود و افزود که با این حال، بسیاری از فعالان صنعت همچنان از فروش محصولات فولادی گرم ناامید شده اند.

یک تاجر در شمال چین گفت:

«در بازار شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه برخی کارخانه‌ها ممکن است مجبور شوند برنامه‌های تولید خود را به شدت کاهش دهند، هرچند حاشیه سود در نیمه دوم سال کاهش یابد. خیلی‌ها مطمئن نیستند که بازگشت پیش‌بینی‌ شده در بازار فولاد پس از قرنطینه می‌تواند از سطوح فعلی تولید حمایت کند.

* مشکلات ناشی از بیماری کرونا در صنعت فولاد چین

مقامات داخلی در شانگهای خواستار قرنطینه کوتاه مدت و دور دیگری از آزمایشات گسترده کووید در سراسر شهر در آخر هفته (۱۱ ژوئن) شدند. این در پاسخ به شعله ور شدن عفونت های جدید کووید در شهر بود.

یک منبع معامله گر مستقر در شاندونگ گفت:

بخش اعظم سرخوشی اولیه ناشی از بازگشایی اخبار شانگهای تا حد زیادی در واکنش به این اخبار از بین رفت و چشم انداز بازگشت به قرنطینه وحشیانه دو ماهه و تأثیر آن بر ساخت و ساز و تولید تأثیر ضعیفی بر صنعت فولاد داشت. این چرخش در جو بازار به وضوح در بازارهای کاغذی منعکس شد.

پرمعامله ترین قرارداد آتی سنگ آهن برای  ماه سپتامبر در روز جمعه با قیمت ۹۱۴.۵۰ یوان در هر تن بسته شد که نسبت به قیمت بسته شدن روز پنجشنبه ۱۰ یوان در هر تن کاهش یافت.

تأثیر قرنطینه های جدید در قراردادهای ماهانه آینده در بورس سنگاپور بارزتر بود. در روز جمعه ۱۰ ژوئن، تا ساعت ۶:۱۵ بعد از ظهر به وقت سنگاپور پرمعامله ترین قرارداد ژوئیه ۲.۹۳ دلار در هر تن در مقایسه با قیمت تسویه قبلی یعنی ۱۴۱.۷۳ دلار در هر تن کاهش یافت.

برخی از فعالان بازار گفتند که پیروی دقیق مقامات چینی از استراتژی کووید صفر احتمالاً همچنان چالش‌های مهمی را برای زنجیره فولاد ایجاد می‌کند.

یک تاجر مستقر در سنگاپور گفت:

«اکثر اعضای تجارت فولاد به خوبی از تأثیر قرنطینه گسترده در شانگهای آگاه هستند. “راهبردی که تحمل کم نسبت به یک ویروس بسیار قابل انتقال را الزامی می کند، احتمالاً بستر مناسبی برای بهبود اقتصادی فراهم نمی کند.” این تاجر اضافه کرد که حرکت های نوسانی سیاست نیز برای از سرگیری تولید کمک چندانی نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری شینهوا، رئیس جمهور شی در سفر به استان سیچوان در روز پنجشنبه ۹ ژوئن به مقامات دولتی اهمیت پایبندی “تزلزل ناپذیر” به استراتژی کووید صفر را تکرار کرد و افزود: در عین حال باید برای رسیدن به ثبات اقتصادی، تعادل ایجاد کرد.

* تقاضای کم برای محصولات فولادی از پروژه های ساختمانی

به گزارش منابع خبری، با توجه به اینکه چین قرار است در ماه های آینده استراتژی کووید صفر را پیش ببرد فعالان بازار فولاد به چشم انداز محصولات پایین دستی فولاد خوش بین نبودند.

یک منبع تاجر مستقر در نینگبو گفت:

ماهیت صنعت ساخت و ساز مستلزم تعداد زیادی پرسنل در محل است – که ذاتاً خطر انتقال عفونت را افزایش می دهد. از لحاظ لجستیکی غیرممکن است که پروژه ها پیشرفت خود را افزایش دهند، به خصوص زمانی که عفونت های گاه به گاه در بین پرسنل ظاهر می شود. این یکی از دلایل اصلی تقاضای کم برای محصولات فولادی از پروژه های ساختمانی در سراسر کشور، به ویژه در شانگهای و پکن است.

* کاهش تولید فولاد خام برای دومین سال متوالی

علاوه بر دستورالعمل سیاست کووید صفر، فعالان بازار در زنجیره فولاد نیز مراقب سایر اقدامات نظارتی هستند که می‌تواند مانع از بهبود صنعت فولاد پس از قرنطینه شود.

کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی چین (NDRC) بار دیگر در ۱۹ آوریل اعلام کرد به دنبال کاهش تولید فولاد خام برای دومین سال متوالی است.

یک فعال صنعت مستقر در پکن گفت:

این اعلامیه، کلیدی را برای برخی از کارخانه‌هایی که به دنبال توسعه تولید برای پاسخگویی به افزایش پیش‌بینی ‌شده تقاضا از سوی سایت‌های ساختمانی تشنه فولاد و بخش تولید پس از قرنطینه بودند، انداخت.

برخی از کارخانه‌ها که قبلاً بر اساس این پیش‌ فرض کار می‌کردند که تعداد تولید تا نیمه دوم سال افزایش می‌یابد، به طور فزاینده‌ای برای تنظیم مجدد برنامه‌های تولید خود تحت فشار هستند.

اعضای صنعت سنگ آهن نیز به طور فزاینده ای نگران مداخلات نظارتی بیشتر در بازار مواد خام هستند.

در یک اطلاعیه جداگانه در ۱۹ آوریل، کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی چین موضع خود را در مورد حفظ ثبات قیمت در بازارهای کالا، به ویژه برای کالاهای دارای اهمیت استراتژیک، مانند سنگ آهن، مجدداً تأیید کرد و بر تعهد خود برای مجازات تلاش‌ها برای احتکار کالا، سفته‌بازی قیمت و پراکندگی اطلاعات گمراه کننده تشریح کرد.

* نگرانی فعالان بازار نسبت به نظارت بیشتر دولت

در فوریه سال جاری، مقامات چینی اقدامات بی‌سابقه‌ای را در واکنش به افزایش قیمت‌ها در بازار سنگ‌ آهن اتخاذ کردند که نشان‌ دهنده عزم مقامات محلی برای تثبیت قیمت‌های سنگ آهن بود. علاوه بر صدور هشدارهای رسمی در مورد سفته بازی و احتکار سهام در بندر، کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی چین جلسات رسمی با چندین تجارتخانه بزرگ و اپراتورهای بندری و همچنین با نمایندگان بورس کالای دالیان را برنامه ریزی کرد.

با توجه به روند صعودی قیمت سنگ آهن، اکنون نگرانی بازار نسبت به نظارت بیشتر و تأثیراتی که این اقدامات می تواند بر بازار سنگ آهن داشته باشد، وجود دارد.

یکی از فعالان صنعت فولاد در شاندونگ گفت:

افزایش حضور نظارتی مقامات چینی هنوز در ذهن اکثر شرکت کنندگان در تجارت سنگ آهن تازه است. بعضی از ما قطعاً نگران اقدامات بعدی در حال اجرا توسط مقامات داخلی هستیم. در هر صورت، من فکر می کنم این افزایش مکرر قیمت ها می تواند عزم دولت را برای برداشتن گام های قطعی تر در تنظیم بازار (سنگ آهن) سخت کند.

* تلاش‌های محرک دولتی به حمایت از بخش‌های اقتصادی کمک زیادی می‌کند

با توجه به نشانه های نسبتا کمی که از بهبود تقاضای فولاد پایین دستی، بدست آمده مشخص نیست که آیا بازگشایی شانگهای واقعاً می تواند نقطه محوری در مسیر بهبود صنعت فولاد چین باشد. با این حال، اکثر اعضای این صنعت موافق هستند که تلاش‌های محرک دولتی به حمایت از بخش‌های اقتصادی حیاتی که بازار فولاد به آن متکی است کمک زیادی می‌کند.

یک تاجر مستقر در شیامن گفت:

فراتر از بسته ۳۳ ماده ای که قبلاً اعلام شده بود، این انتظار وجود دارد که اقدامات حمایتی مالی بیشتری برای دولت لازم باشد تا اقتصاد را به شرایط قبل از همه گیری هدایت کند. دولت قبلاً به ابزارهای سیاستی دیگری اشاره کرده است که برای تحریک بهبود اقتصادی در اختیار دارد و فکر می‌کنم می‌توان انتظار داشت که این ابزارها در نیمه دوم سال بیشتر اعلام شود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.