افزونه جلالی را نصب کنید. 16 محرم 1444 Saturday, 13 August , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
چراغ سبز وزارت صمت به طرح فولادی مجلس؛

طرح اصلاح سیاست‌های تنظیم بازار فولاد توسط نمایندگان مجلس کلید خورد

شناسه : 67946 30 خرداد 1401 - 9:00
طرح مجلس برای توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد با رویکرد اصلاح سیاست‌های تنظیم بازار فولاد، در حالی روز گذشته در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت که یک مقام مسئول در وزارت صمت، نسبت به این طرح چراغ سبز نشان داد.
طرح اصلاح سیاست‌های تنظیم بازار فولاد توسط نمایندگان مجلس کلید خورد
پ
پ

طرح مجلس برای توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد با رویکرد اصلاح سیاست‌های تنظیم بازار فولاد، در حالی روز گذشته در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت که یک مقام مسئول در وزارت صمت، نسبت به این طرح چراغ سبز نشان داد.

* طرح نمایندگان با بازار فولاد چه می‌کند؟

به گزارش آرتان پرس، رسیدگی به گزارش شور دوم کمیسیون صنایع و معادن در مورد طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد با رویکرد اصلاح سیاست‌های تنظیم بازار فولاد روز گذشته دوباره در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

با توجه به اهمیت موضوع، به سراغ مقامات وزارت صمت رفتیم تا از جزئیات توافقات مچلس و دولت برای تولید پایدار زنجیره فولاد مطللع شویم.

در این راستا، یک مقام مطلع در وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت:

این طرح با مشارکت وزارت صمت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای تنظیم بازار داخلی فولاد و سیاست‌های صادراتی محصولات فولادی تنظیم شده است.

وی با یادآوری اینکه تاکنون بیش از ۳۰ نشست مشترک بین مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس برای تدوین و تنظیم طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد برگزار شده است، تاکید کرد:

در این طرح به اغلب نظرات کارشناسی وزارت صمت توجه ویژه ای شده است.

این مقام مسئول دولتی معتقد است که بازار فولاد همچون سایر فلزات و صنایع معدنی، بازاری پویا و مبتنی بر مولفه‌های مختلف اقتصادی نظیر قیمت جهانی، تورم انتظاری و نرخ ارز است که نیازمند سیاستگذاری‌های شناور و چابکی در اتخاذ تصمیمات متناسب با تغییر این عوامل می باشد.

* موافقت مجلس با کلیات طرح اما به شرط اصلاح

در همین حال، مرکز پژوهش‌های مجلس پیش از این با انتشار گزارشی اظهارنظر کارشناسی خود در مورد طرح پیشنهادی کمیسیون صنایع و معادن مجلس برای مدیریت بازار فولاد (طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد) را ارائه داده است.

مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرده است:

با کلیات این طرح موافق است ولی این طرح حاوی رویکردهای نادرستی از جمله بی‌توجهی به ضرورت ثبات در صادرات فولاد در کنار تأمین پایدار نیاز داخل، الزام به عرضه محصولات همه تولیدکنندگان در بورس کالا و ایجاد کمیته جدید برای سیاست گذاری در صنعت فولاد است که در صوت عدم اصلاح این رویکردها، طرح مجلس مستعد ایجاد مشکلات جدید برای زنجیره فولاد کشور خواهد بود.

این مرکز پژوهشی تصریح کرده است:

«طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد با رویکرد اصلاح سیاست‌های تنظیم بازار» با شناسایی برخی از آسیب‌های زنجیره فولاد، درصدد حل آنها بوده است و تا حدی در این خصوص موفق بوده است، لذا مرکز پژوهش های مجلس با کلیات این طرح موافق است، ولی برخی رویکردهای این طرح نادرست ارزیابی می‌شود، مهم‌ترین این رویکردهای نادرست عبارت است از بی‌توجهی به ضرورت ثبات در صادرات در کنار تأمین پایدار نیاز داخل، الزام به عرضه محصولات همه تولیدکنندگان در بورس کالا و ایجاد کمیته جدید برای سیاستگذاری در صنعت فولاد. اصلاح این رویکردها ضروری است و در صوت عدم اصلاح مستعد ایجاد مشکلات جدید برای زنجیره فولاد کشور خواهد بود.

مرکز پژوهش‌های مجلس می افزاید:

«به نظر می رسد ایده کلی این طرح مبنی بر منوط کردن صادرات به عرضه در بورس کالا می تواند با اصلاحاتی، ضمن توسعه صادرات محصولات زنجیره فولاد، امکان تأمین پایدار نیاز داخل کشور را نیز فراهم کند و نیازی به الزام کلیه تولیدکنندگان به عرضه در بورس کالا وجود ندارد. با توجه به ایرادهای جدی در سامانه های الکترونیکی وزارت صمت برای ساماندهی طرف تقاضا و نظارت بر بازار، تکیه بر ظرفیت سامانه بهین یاب که «کارشناس محور» بوده و محل ایجاد فساد و انواع امضاهای طلایی است، موجب حل مشکلات موجود نخواهد شد و لازم است تا با یکپارچه سازی کلیه سامانه های الکترونیکی وزارت صمت در قالب «سامانه جامع تجارت» کلیه اطلاعات تولید کنندگان، صادر کنندگان، واردکنندگان و مصرف کنندگان مواد اولیه در این سامانه درج و مورد بررسی و پایش مستمر قرار گیرد. همچنین اتصال این سامانه ها به سایر سامانه های دولت، امکان راستی آزمایی اطلاعات اظهار شده توسط متقاضیان را فراهم می کند».

این مرکز صراحتاً در مورد ماده (۳) این طرح که صادرات فولاد را محدود می‌سازد، نوشته است:

صادرات پایدار محصولات زنجیره فولاد نیازمند برنامه ریزی میان مدت و بلندمدت توسط تولیدکنندگان است تا ضمن ایجاد امکان انعقاد قراردادهای صادراتی، نسبت به دستیابی به بازارهای جدید و حفظ بازارهای موجود اقدام کنند. ماده (۳) این طرح، امکان برنامه ریزی میان مدت و بلندمدت برای صادرات واحدهای تولیدی را سلب کرده است، زیرا تغییرات ناگهانی در بازار داخلی ممکن است موجب افزایش تقاضا شده و بازارهای صادراتی تولیدکنندگان زنجیره را با چالش و شوک‌های مقطعی روبه رو کند، بنابراین با هدف صادرات پایدار و تأمین پایدار نیاز داخل به محصولات زنجیره فولاد، پیشنهاد می‌شود ماده (۳) این طرح اصلاح شود.

فولادبان

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.