افزونه جلالی را نصب کنید. 5 جماد أول 1444 Monday, 28 November , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

قیمت آهن آلات دست دوم در بازار امروز در سال ۱۴۰۱

شناسه : 68117 01 تیر 1401 - 17:00
قیمت آهن آلات دست دوم وابسته به پارامترهای مختلفی است که در این مقاله به بررسی آن ها در کنار پیش بینی احتمالی روند در هفته آتی گردیده است.
قیمت آهن آلات دست دوم در بازار امروز در سال ۱۴۰۱
پ
پ

وقتی حرف از قیمت آهن آلات دست دوم می‌شود، منظور قراضه و یا قیمت ضایعات آهن نیست. بلکه منظورمان آن دسته از محصولات فولادی است که حداقل یک بار در پروژه ساختمانی و یا صنعتی مورد استفاده قرار گرفته اند و یا شاید بخش جدا شده ای از خودروهای از کارافتاده صنعتی باشند. با اینجال ممکن است پس از تخریب آن سازه فلزی برخی از آهن آلات دست دوم آنها قابلیت استفاده مجدد دارند.

البته در این بین افرادی هم هستند که خرید و فروش آهن دست دوم را برای ارسال به انبار قراضه و ذوب مجدد جهت بکار گیری در چرخه فولاد در نظر دارند که البته نمیتوان نام آن را دست دوم گذاشت، چرا که ضایعات قابلیت کارکرد مجدد به جز ذوب را ندارند. بنابراین میتوان گفت که همواره ارتباط تنگاتنگی بین قیمت آهن آلات دست دوم با قیمت روز آهن و همچنین قیمت ضایعات آهن وجود دارد.

اگر علاقه مند به خرید این نوع محصولات هستید، حتما ابتدا این متن را بخوانید و با ما همراه باشید.

** آیا قیمت آهن آلات دست دوم کاهش می یابد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت: هنگامی قیمت هر کیلو آهن دست دوم کاهش پیدا میکند که قیمت آهن نو و ضایعات نیز روندی نزولی داشته باشند. به همین منظور بهتر است روند حاکم بر بازار این دو دسته را با هم بررسی نماییم.

بررسی قیمت ضایعات نشان می‎دهد اولا محدوده وسیع ۲ هزار تومانی بین کف و سقف قیمت های اعلامی در بازار وجود دارد و ثانیا در ۱۰ روز گذشته قیمت به طور میانگین حدود ۶۰۰ الی  ۸۰۰ تومان کاهش داشته است. این در شرایطی است که روند بازار قراضه از بهمن ماه ۱۴۰۰ تا اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ صعودی و از اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ تا به امروز (تیرماه ۱۴۰۱) کاهشی بوده است.

قیمت میانگین ضایعات در بازار

در بررسی نموداری قیمت آهن آلات نیز از انجائیکه بیشترین درخواست مربوط به تیرآهن دست دوم است، بهتر است روند نموداری این کالا را با هم بررسی نماییم. تیرآهن ۱۴ ذوب آهن در هر شاخه در طی ۶ ماه گذشته روند صعودی همراه با نوسان داشته است. به نحوی که در کانال قیمتی کنونی نیز در مسیر رو به پایین قرار دارد.

بررسی تکنیکالی نمودار قیمت نشان میدهد قیمت آهن ۱۴ ذوب آهن در هر شاخه میتواند تا ۱۰۰ هزار تومان به راحتی در مدت یک هفته پیش رو افت کند. این شرایطی از آنجایی نشات میگیرد که با از بین رفتن تقاضا در بازار و همجنین افت شدید قیمت های جهانی، حباب قیمت فولاد نیز در حال تخلیه تدریجی است. دقت شود که پیش بینی میشود قیمت های جهانی هنوز به کف قیمتی خود نرسیده باشند، بنابراین سایه کاهش قیمت بر سر بازار داخلی ایران چه در حوزه آهن آلات نو و چه در حوزه دست دوم نیز وجود دارد به نحوی که ممکن است قیمت ها همچنان در هفته آینده روندی کاهشی طی کند.

آرشیو قیمت تیرآهن 14 ذوب آهن

** قیمت روز آهن آلات دست دوم به چه پارامترهایی بستگی دارد؟

قیمت هر کیلو آهن دست دوم درست همانند قیمت آهن نو به عواملی همچون عرضه و تقاضا، قیمت دلار و بازار جهانی قراضه و محصولات فولادی بستگی دارد. تنها پارامتری که میتوان به این نوع محصولات اضافه کرد، قیمت پایه هر کیلو آهن از درب کارخانه است. بنابراین بررسی روند خرید و فروش آهن آلات دست دوم چندان دشوار نیست.

علاوه بر موارد فوق مهم است که وضعیت ظاهری و ابعادی محصول مورد نظر شما در بازه استاندارد ابعادی قرار گرفته باشد و هیچ گونه عیب ظاهری نیز نداشته باشد. در صورت وجود عیوب ظاهری از قیمت آن کاسته خواهد شد. به علاوه زنگ زدگی محصولات دست دوم موضوع رایجی است که به هنگام خرید باید به آن دقت کنید. در این شرایط برای اطمینان از ورق یا تیرآهن خریداری شده، حتما از روش های از بین بردن خوردگی روی سطوح فولادی استفاده نمایید.

** چه زمانی بهتر است از آهن دست دوم استفاده کنم؟

گاهی ممکن است شنیده باشید که فروش آهن آلات دست دوم در حد نو در برخی مراکز صورت می گیرد. این آهن آلات ساختمانی که قید ” نو ” را به همراه خود دارند، اغلب مقاطع فولادی هستند که در پروژه های نیمه ساخته یا نیمه تمام رها شده اند و مجددا به انبار بازگشته اند. برخی از آنها نیز ممکن است بدون هیچ گونه تخریبی از واگن های قطار و یا ماشین آلات سنگین جدا شده باشند.

بنابراین هنگامی که آهن مستعمل بدون ایراد اساسی و قابل استفاده مجدد باشد، میتوان از آنها در پروژه هایی که از حساسیت کمتری برخوردارند، استفاده نمود. البته اگر عیوبی سطحی هم دارند باید یا آنها را رفع کرد و یا کارفرما را در جریان گذاشت. به طور کلی از آنجائیکه قیمت روز آهن آلات دست دوم در مقایسه با قیمت نو آن کمتر است، گاهی شرایط اقتصادی ایجاب میکند که اقدام به خرید دست دوم و کار کرده نماییم.

در حال حاضر جالب است بدانید که حجم خرید و فروش آهن دست دوم در بازار جهانی بسیار قابل توجه است. در تایید این موضوع کافی است قیمت آهن آلات دست دوم در علی بابا چین را بررسی نمایید. مشاهده خواهید کرد که علی بابا در حال حاضر بیش از ۲۰ هزار محصول مختلف از آهن آلات دست دوم را به فروش میرساند.

** انواع آهن آلات دست دوم کدامند؟

آهن آلات دست دوم تمام دسته های آهن آلات نو را میتوانند شامل شوند. انواع کویل و ورق، انواع ورق شیروانی و رنگی و گالوانیزه بیشترین دسته مربوطه را در بازار جهانی تشکیل می دهند و تیرآهن، پروفیل و نبشی و ناودانی نیز در رده های بعدی قرار دارند.

فروش انواع آهن دست دوم در هر کیلو

** برای از بین بردن زنگ زدگی آهن دست دوم از چه روش هایی میتوان استفاده نمود؟

برای از بین بردن زنگ زدگی های جزئی بر روی سطح آهن دست دوم راه های مختلفی وجود دارد. در حالت مرسوم و صنعتی میتوان از سند بلاست و شات بلاست استفاده نمود. در حالات دیگر میتوان از اسیدشویی، الکترولیز و لیزر نیز استفاده نمود. اما اگر مقدار زنگ زدگی جزئی است، و یا میخواهید در کارگاه شخصی خودتان اقدام به رفع آن کنید، میتوانید از سرکه سفید، جوش شیرین، آب لیمو و حتی سیب زمینی نیز استفاده نمایید.

** مشکلات و معایب استفاده از آهن دست دوم چیست؟

یکی از مشکلات اولیه خرید و فروش آهن آلات دست دوم، قیمت گذاری آن است. در مورد این موضوع به قدر کفایت صحبت شد. اما محدودیت ها و یا مشکلات دیگری هم وجود دارد. از جمله اینکه استاندارد تولید آهن آلات دست دوم شفاف نیست و نیاز به انجام تست استاندارد برای آن ضروری است.

از دیگر محدودیت های این آهن آلات این است که شما ممکن است برای گردآوری میزان موردنیاز خود از انبارهای مختلف اقدام به خرید نمایید. در این حالت ریسک اختلاف استاندارد و خواص مکانیکی نیز بین مقاطع خریداری شده وجود دارد.

یکی از مهمترین معایب خرید آهن دست دوم این است که ابعاد مورد نظر شما ممکن است با ابعاد آهن ارائه شده اختلاف چشمگیری داشته باشد و یا آهن دست دوم ارائه شده به هنگام آماده سازی نیاز به برش داشته و از طول آن کاسته شده است.

و آخرین عیب آهن دست دوم این است که ممکن است برای آن محصول خوردگی آهن اتفاق افتاده باشد. در این صورت بهتر است یا این خوردگی برطرف گردد و یا از معامله آن صرف نظر کنید.

** ۳ مزیت مهم خرید آهن دست دوم

همانطور که میدانید میتوانید برای خرید هر گونه آهن آلات با کارشناسان فروش ما با شماره تماس ۰۲۱۷۴۴۱۸۰۰۰ در ارتباط باشید. اما در این قسمت خواهیم گفت که ۳ مزیت مهم و کاربردی خرید آهن دست دوم چه چیزهایی میتواند باشد؟

مزیت اول: صرفه اقتصادی اولین و مهمترین مزیت خرید از دید مصرف کنندگان است. چرا که با توجه به توضیحات گفته شده قیمت روز آهن آلات دست دوم در بازار کمتر از همان محصول از درب کارخانه است. لذا در شرایط سخت اقتصادی این موضوع به کمک جریان پول خواهد آمد.

مزیت دوم: فواید زیست محیطی است که به ما این موضوع را یادآور میشود که استفاده دوباره از آهن آلات کارکرده به زیبایی بیشتر شهر کمک میکند.

مزیت سوم: صرفه جویی در انرژی است. بله، همانطور که میدانیم انرژی در کشور ما و دیگر کشورهای جهان موضوع اساسی در قیمت گذاری ها و به طور کلی فرایند تولید است. لذا با استفاده مجدد از آهن آلات دست دوم میتوان به صرفه جویی در تولید دوباره تا حد زیادی کمک کرد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

یک پاسخ برای “قیمت آهن آلات دست دوم در بازار امروز در سال ۱۴۰۱”
  1. کیف کردیم، ممنون از آگاهی که به ما میدید

    پاسخ
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.