سه شنبه, ۸ اسفند , ۱۴۰۲ 18 شعبان 1445 Tuesday, 27 February , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

قیمت جهانی مس در سقوط + پیش بینی قیمت

شناسه : 69200 22 تیر 1401 - 17:00
اکنون قیمت مس جهانی روزهای بد خود را سپری میکند. به طوریکه قیمت مس عقب نشینی خود را به 3.26 دلار در هر پوند (معادل 7303 دلار در هر تن) تشدید کرد که این رقم کمترین میزان در نزدیک به 20 ماه گذشته است
قیمت جهانی مس در سقوط + پیش بینی قیمت
پ
پ

قیمت جهانی مس در حالی که در آخرین روز معاملات یعنی در تاریخ ۱۵جولای به ۳.۲۳۴۵ دلار بر پوند رسید که معادل حدود ۷۰۰۰ دلار بر هر تن است. در همین حین گزارش S&P Global در حالی که قیمت جهانی مس تحت فشار قرار گرفته است، منتشر می شود. مسئله مهمی ک مطرح میشود این است که با افزایش ترس از رکود اقتصادی، کالاهای اولیه(کامودیتی ها) به طور کلی سقوط کرده اند و نگرانی ها در مورد کاهش تقاضای مس را برانگیخته است.

قیمت جهانی مس، در سه ماهه دوم ۲۰۲۲ بدترین دوره سه ماهه خود را در بیش از یک دهه گذشته طی کرده است و به پایین‌ترین سطح خود از نوامبر ۲۰۲۰ رسیده است. بر اساس آخرین گزارش ارائه شده توسط S&P Global، آینده انرژی الکتریکی در جهان به شدت به مس بستگی دارد و کمبودهای احتمالی عرضه مس می تواند اهداف کشورها را برای دستیابی به انتشار گازهای گلخانه ای خالص تا سال ۲۰۵۰ مختل کند.

چرا مس برای کاهش گازهای گلخانه ای مهم است؟مس کجا کاربرد دارد؟

وسایل نقلیه الکتریکی، انرژی خورشیدی و بادی، و باتری‌های ذخیره انرژی همگی از مس استفاده می‌کنند. طبق گفته S&P Global، یک خودروی الکتریکی ۲.۵ برابر بیشتر از یک وسیله نقلیه موتور احتراق داخلی به مس نیاز دارد. مس همچنین به دلیل رسانایی الکتریکی و واکنش پذیری کم، کلید زیرساختی است که انرژی های تجدیدپذیر را سامان می دهد. از کاربردهای آن می توان به کابل، ترانزیستور و اینورتر اشاره کرد. لذا در واقع مس فلز الکتریسیته شدن است و الکتریسیته بخش عمده ای از انتقال انرژی است.

این گزارش پیش‌بینی می‌کند که تقاضای مس طی دهه آینده تقریباً دو برابر شود و تا سال ۲۰۳۵ به ۵۰ میلیون تن برسد. تا سال ۲۰۵۰، تقاضا به بیش از ۵۳ میلیون تن خواهد رسید. برای در نظر گرفتن این رقم، S&P Global خاطرنشان کرد که این “بیش از کل مس مصرف شده در جهان بین سال های ۱۹۰۰ تا ۲۰۲۱ است.”


تحلیل قیمت مس و مهمترین وقایع آن در تاریخ ۱۳ جولای

قیمت جهانی مس همسو با قیمت سایر کامودیتی ها از ابتدای ماه ژوئن تا به تاریخ امروز ۱۳ جولای سقوط کرده است. مس در صنعت بسیار پر مصرف است. اما اکنون قیمت مس جهانی روزهای بد خود را سپری میکند. به طوریکه قیمت مس عقب نشینی خود را به ۳.۲۶ دلار در هر پوند (معادل ۷۳۰۳ دلار در هر تن) تشدید کرد که این رقم کمترین میزان در نزدیک به ۲۰ ماه گذشته است. علت اصلی این سقوط قیمت ناشی از افزایش نگرانی ها از کندی اقتصاد جهانی در بحبوحه محدودیت های کووید-۱۹ در چین است.

بازارهای جهانی شاهد یک افت قیمتی بسیار بزرگ و بی سابقه در تمامی حوزه هاست. این صعود شدید قیمت ها صرفا در قیمت آهن آلات یا نفت و انرژی اتفاق نیفتاده است. از طرفی دورنمای رکود بر بازارهای جهانی نیز بر عدم حمایت از قیمت ها غالب شده است، زیرا بانک‌های مرکزی بسیاری از کشورهای بزرگ مسیر سختی را برای مبارزه با تورم رو به رشد جهانی نشان می‌دهند. در نمودار ذیل چارت قیمت جهانی مس را با واحدهای دلار بر هر تن و دلار بر هر پوند مشاهده میکنید.

* عرضه و تقاضا مس جهانی در پیش بینی آینده

کشور چین قصد دارد تا سال ۲۰۳۵ در مجموع ۴۶۱۰۰۰ کیلومتر بزرگراه ملی بسازد که در سمت تقاضا بر مصرف این فلز سرخ نیز بسیار موثر است.

در سمت عرضه، تولید مس در معدن بزرگ لاس بامباس پرو پس از دو ماه تعطیلی به دلیل اعتراضات که ماه گذشته پایان یافت، به سطح عادی بازگشت.

مارکوس گاروی، رئیس استراتژی کالا در Macquarie Group در یک سمینار آنلاین LME در روز سه شنبه ۱۲ جولای گفت، بازار مس برای دو سال آینده با مازاد عرضه مواجه است، زیرا تقاضا کاهش می‌یابد و معادن همچنان در حال گسترش هستند. او گفت که در صورت عدم وجود شوک های بیشتر در عرضه، عملکرد این فلز به رشد جهانی کاهش می یابد.

* پیش بینی کوتاه مدت و بلند مدت قیمت جهانی مس

تحلیلگران گلدمن یکی از خوش‌بین‌ترین افراد در مورد کالاهای اولیه (کامودیتی ها) بوده‌اند و هشدار داده‌ بودند که در میان کامودیتی ها به طور ویژه مس می‌تواند به یکی از تنگ‌ترین بازارهایی تبدیل شود که تاکنون دیده شده است. اما با توجه به اینکه سرمایه گذاران این فلز را با تناژهای بسیار بالا می فروشند و از طرفی قیمت ها نیز در حال حاضر ۴۰ درصد کمتر از انتظارات بانک است، بانک هشدار می دهد که رکود هنوز می تواند بسیار بیشتر ادامه یابد.

* پیش بینی اقتصاددانان بزرگ از قیمت مس جهانی

گلدمن در یادداشتی اشاره کرده است:

«مارپیچ نزولی قیمت جهانی مس که در جلسات اخیر شتاب بیشتری گرفته است، منعکس کننده انتظارات رشد بدبینانه و پرشتاب است. با این حال، در پیش بینی بلند مدت این بانک گفته شده است که مس در مسیر رسیدن به ۱۵۰۰۰ دلار در هر تن در سال ۲۰۲۵ قرار دارد. این بانک در ادامه پیش بینی های خود که نسبت به قبل با افت همراه بوده است گفت:

قیمت مس در شش ماه آینده ۷۶۰۰ دلار و در ۱۲ ماه بعد نسبت به امروز به ۹۰۰۰ دلار می‌رسد در حالی که پیش بینی های قبلی ۱۰۵۰۰ و ۱۲۰۰۰ دلار بودند.

در حال حاضر قیمت مس یکی محرک های تشویق کننده خود برای افزایش قیمت را با عمیق تر شدت بحران انرژی در اروپا از دست داده است.

تحلیلگران معروف دیگری از جمله نیکلاس اسنودون در یادداشتی می‌گوید که افزایش دلار به طور قابل توجهی بر قیمت جهانی مس تأثیر گذاشته است و فشار انرژی جهانی که رشد قیمت را تهدید می کند «به شدت به سمت تشدید روند در زمستان منحرف شده است».

نیکلاس اسنودون قیمت جهانی مس را در سه ماه آینده ۶۷۰۰ دلار در هر تن در مقابل پیش بینی قبلی ۸۶۵۰ دلار پیش بینی می کند.

از طرفی، بانک مرکزی آمریکا نیز هفته گذشته پیش بینی های خود را تغییر داد و هشدار داد که در بدترین سناریو که اروپا با کمبود گسترده گاز مواجه می شود، قیمت جهانی مس ممکن است تا ۴۵۰۰ دلار در تن نیز کاهش یابد.

قیمت آنلاین مس جهانی از کدام بازارهای دنیا رصد میشود؟

معاملات آتی مس یکی از معروف ترین معاملات صورت گفته در سطح جهان است که به طور گسترده در ۳ بازار اصلی بورس فلزات لندن (LME)، COMEX و در بورس چند کالایی هند انجام می شود.

مس سومین فلز پرمصرف در جهان پس از بازار آهن و فولاد و آلومینیوم است. شیلی بیش از یک سوم تولید مس جهان را به خود اختصاص می دهد و پس از آن چین، پرو، ایالات متحده، استرالیا، اندونزی، زامبیا، کانادا و لهستان قرار دارند.

بزرگترین واردکنندگان مس عبارتند از: چین، ژاپن، هند، کره جنوبی و آلمان.

قیمت آنلاین مس در بازارهای جهانی به‌جای اینکه مبنایی برای تصمیم‌گیری در معاملات باشند، فقط به شما یک مرجع ارائه می‌دهند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

2 دیدگاه برای “قیمت جهانی مس در سقوط + پیش بینی قیمت”
  1. متن خیلی عالی بود. ممنون از کارشناسان شما