چهارشنبه, ۹ اسفند , ۱۴۰۲ 19 شعبان 1445 Wednesday, 28 February , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

بازار فولاد چگونه وارد رکود شد

شناسه : 71270 04 مهر 1401 - 9:00
رکود به دلایل مختلفی از ابتدای سال تاکنون دامن بازار فولاد ایران را گرفته است و نسبت به سال‌های گذشته دیگر خبری از خرید و فروش این محصولات در فصل گرم تابستان نیست
بازار فولاد چگونه وارد رکود شد
پ
پ

رکود به دلایل مختلفی از ابتدای سال تاکنون دامن بازار فولاد ایران را گرفته است و نسبت به سال‌های گذشته دیگر خبری از خرید و فروش این محصولات در فصل گرم تابستان نیست.

* مصرف‌ کننده قدرت خرید ندارد

به گزارش آرتان پرس، با توجه به گران شدن بیش از حد مصالح ساختمانی و افزایش هزینه‌‌های ساخت‌وساز، دیگر ساخت‌ و ساز برای سازندگان همراه با توجیه اقتصادی نخواهد بود. از سوی دیگر نیز مصرف‌کننده به علت کاهش قدرت خرید، توان خرید مسکن ندارد، به همین دلیل بازار فولاد در رکود بیش از گذشته به‌‌ سر می‌‌برد.

 البته در این زمینه اگر قیمت‌ها تا حدی متعادل شود و به ثبات لازم برسد، ممکن است که تا حدی رونق به این بازار برگردد.  البته باید به این موضوع توجه کرد که ساخت‌وساز و مسکن سهم مهمی در جی‌‌دی‌‌پی کشور ایفا می‌کند و این حوزه بیش از ۳۰۰ شغل به‌‌ صورت مستقیم و غیرمستقیم به‌‌وجود می‌‌آورد و با توجه به این مهم است که می‌توان اذعان کرد رونق بخشیدن به این حوزه می‌تواند نه تنها بازار آهن، بلکه کل اقتصاد کشور را به تحرک وادار کند؛ از همین رو دولت باید بتواند با سیاست گذاری‌‌های مناسب و اقدامات لازم خود رونقی به این حوزه ببخشد.

البته باید یادآور شد که دولت از همان روزهای آغازین کار خود در این راستا طرح مسکن ملی را مطرح کرد که در این طرح قرار شد ساخت یک ‌میلیون مسکن در هر سال اتفاق بیفتد که این اتفاق بدون شک می‌تواند سبب رونق بازار شود.

در این راستا اتحادیه آهن و فولاد و فلزات تهران با انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان جلسه‌‌های مشترکی برگزار کرده است. البته اجرای این طرح با این میزان ساخت‌وساز ممکن است که عملیاتی نباشد. در کل این طرح نیازمند امکان‌‌سنجی و ایجاد زیرساخت‌‌هایی است تا به مرحله عملیاتی برسد. هرچند در راستای این طرح می‌توان مدعی شد که ظرفیت کارخانه‌‌های ما در زمینه مصالح ساختمانی از جمله فولاد و محصولات آن و سایر مصالح به اندازه‌‌ای است که بتواند جوابگوی این طرح باشد، اما موضوع قابل‌ توجه برنامه‌‌ریزی درست و همت دولت در راستای عملیاتی کردن این طرح است.

انتظار برای برجام، دلیل دوم رکود در بازار فولاد

موضوع دومی که سبب ایجاد رکود در بازار فولاد شده است، انتظار بازار برای رسیدن به نتیجه برجام است و این انتظار، کنشگران در این بازار را به انفعال برده است تا پس از نتیجه آن دست به هر گونه اقدامی بزنند. امیدواریم پس از این انتظار بلندمدت، با نتیجه مثبت برجام شرایط به حالت عادی خود بازگردد تا ظرفیت‌‌های اشتغال، تولید و رونق در بازار ایجاد شود.

برجام می‌تواند یک فرصت باشد برای زمینه‌‌سازی تعامل بیشتر با دنیا. بدون شک با برجام روابط بانکی ما در سطح بین‌الملل به روند عادی خود بازمی‌گردد، ارزها قیمت واقعی خود را پیدا می‌کنند و در تعاملات بیشتر با دنیا زمینه صادرات برای کشور نیز مهیا می‌شود. امیدواریم برجام اتفاق بیفتد تا شاهد آثار مثبت آن در کشور و به‌‌ دنبال آن در بازار باشیم.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.