افزونه جلالی را نصب کنید. 9 ذو القعدة 1444 Sunday, 28 May , 2023 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

سنگ‌‌‌ آهن ارزان و قراضه گران شد

شناسه : 73635 02 بهمن 1401 - 11:00
نبود تقاضا برای محصولات فولادی ترکیه در بازارهای اروپایی باعث افت بهای قراضه در این کشور شد. این در حالی است که امیدواری به رشد تقاضا برای محصولات فولادی چین پس از سال نو، از رشد بهای این محصولات در بازار چین حمایت کرد.
سنگ‌‌‌ آهن ارزان و قراضه گران شد
پ
پ

نبود تقاضا برای محصولات فولادی ترکیه در بازارهای اروپایی باعث افت بهای قراضه در این کشور شد. این در حالی است که امیدواری به رشد تقاضا برای محصولات فولادی چین پس از سال نو، از رشد بهای این محصولات در بازار چین حمایت کرد.

* سنگ‌‌‌ آهن ارزان و قراضه گران شد

به گزارش آرتان پرس، قیمت سنگ ‌آهن دریایی آسیا در روز جمعه ۲۰ ژانویه و درست پیش از شروع تعطیلات سال نوی چینی افزایش یافت، این در حالی بود که اغلب فولادسازان به دلیل شروع سال نو از خرید اجتناب کردند.

به این ترتیب پلتس، شاخص بهای سنگ‌‌‌آهن عیار ۶۲‌درصد وارداتی به بنادر شمالی چین را در این روز با ثبت رشد روزانه ۷/ ۱دلاری برابر ۱۲۶دلار و ۶۵سنت ارزیابی کرد.

به گفته فعالان بازار، تحویل و حمل معاملات منعقدشده در روز جمعه ۲۰ ژانویه به بعد از پایان تعطیلات سال نوی چینی موکول می‌شود. در چنین شرایطی خرید سنگ‌‌‌آهن تنها با پیش‌بینی رشد بیشتر قیمت پس از اتمام تعطیلات سال نو انجام می‌گیرد.

امیدواری به بازگشایی بیشتر اقتصاد چین پس از تعطیلات سال نو باعث شده است تا برخی فعالان بازار به رشد بهای محصولات زنجیره آهن و فولاد امیدوار شوند؛ اما واهمه از افزایش شیوع کرونا در چین همچنان بر این امیدواری سایه افکنده و باعث شده است تا بخشی از فعالان بازار با احتیاط بیشتری دست به معامله بزنند.

* زغال سنگ متالورژیک گران شد

زغال ‌‌‌سنگ متالورژیک استرالیا سومین هفته ژانویه را با رشد محسوس قیمتی به پایان رساند؛ در حالی که نزدیک ‌شدن به تعطیلات سال نوی چینی از میزان متقاضیان آسیایی در این بازار کاست، محدودیت در عرضه، زمینه رشد بهای آن را فراهم کرد.

به این ترتیب پلتس، پریمیوم هر تن زغال فوب استرالیا را در روز جمعه ۲۰ ژانویه برابر ۳۲۵دلار به ‌ازای هر تن ارزیابی کرد که این رقم نسبت به بهای فروش آن در جمعه هفته قبل برابر ۱۳ژانویه رشد ۱۶دلاری داشت. با این حال، منابع پلتس از در حاشیه قرار گرفتن خریداران در میانه رشد نرخ به دلیل عدم‌اطمینان از حفظ سطوح فعلی قیمت خبر می‌دهند.

زغال‌‌‌سنگ متالورژیک تحویل بنادر چین نیز در هفته سوم ژانویه و درست پیش از تعطیلات سال نو در این کشور افزایشی شد. پلتس، پریمیوم زغال تحویل بنادر چین را در روز جمعه ۲۰ژانویه با ثبت رشد روزانه برابر ۳۲۰دلار به‌ازای هر تن ارزیابی کرد. بهای این محصول نسبت به نرخ فروش آن در روز جمعه ۱۳ژانویه رشد ۸دلاری داشت. احتمال رشد قیمت زغال پس از تعطیلات سال نو، باعث شد تا بر تمایل متقاضیان چینی به خرید زغال‌‌‌ متالورژیک و به این ترتیب بر نرخ این محصول افزوده شود.

* نبود مشتری، قراضه را ارزان کرد

روند کاهش قیمت ضایعات آهن به ترکیه ظرف یک‌هفته اخیر با شدت بیشتری ادامه یافت. به این ترتیب پلتس، از افت ۷دلاری بهای این محصول تحویل ترکیه خبر داد و بهای آن را برابر ۴۰۰دلار به‌ازای هر تن در روز جمعه ۲۰ژانویه ارزیابی کرد. کاهش تقاضا برای محصولات فولادی ترکیه، عامل اصلی افت بهای قراضه ظرف یک‌هفته اخیر بود و باعث شد در بازه زمانی یک‌هفته‌‌‌ای این محصول ۱۴دلار ارزان شود.

منابع پلتس، از انعقاد قراردادی برای فروش ۳۵‌هزار قراضه از مبدا بالتیک با نرخ ۴۰۰دلار به ازای هر تن تحویل ترکیه خبر دادند. گفته می‌شود این معامله مربوط به یک‌واحد فولادسازی مستقر در منطقه اسکندرون ترکیه بود. در حالی که از نرخ قراضه وارداتی به ترکیه کاسته شد، بر حجم معاملات منعقدشده در این روز افزوده شد. برخی فعالان بازار این موضوع را نشانه کف‌‌‌سازی قیمتی قراضه در این کانال قیمتی می‌‌‌دانند. اما برخی دیگر با استناد به کاهش تقاضای صادراتی برای محصولات فولادی ترکیه احتمال کاهش بیشتر قیمت در روزهای آینده را می‌دهند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.