افزونه جلالی را نصب کنید. 9 رجب 1444 Monday, 30 January , 2023 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

کاهش حجم صادرات محصولات فولادی نیمه تمام در اوکراین در دسامبر ۲۰۲۲

شناسه : 73691 04 بهمن 1401 - 13:00
پس از تهاجم روسیه به اوکراین و بسته شدن برخی بنادر اوکراین، میزان صادرات محصولات فولادی نیمه تمام در اوکراین در دسامبر 2022 با کاهش مواجه شده است.
کاهش حجم صادرات محصولات فولادی نیمه تمام در اوکراین در دسامبر ۲۰۲۲
پ
پ

پس از تهاجم روسیه به اوکراین و بسته شدن برخی بنادر اوکراین، کاهش حجم صادرات محصولات فولادی نیمه تمام در اوکراین در دسامبر ۲۰۲۲ یکی از موضوعات مهم منطقه CIS است.

* بررسی صادرات محصولات فولادی نیمه تمام در اوکراین

به گزارش آرتان پرس و به نقل از GMK، داده های منتشر شده توسط خدمات گمرکی دولتی در روز دوشنبه (۲۳ ژانویه) نشان داد شرکت های فولادی مستقر در اوکراین در دسامبر ۲۰۲۲، با کاهش حجم صادرات محصولات فولادی نیمه تمام خود به سطح ۷۵.۱۴ هزار تن رسیدند که حدود ۱۶.۲ درصد نسبت به نوامبر ۲۰۲۲ کاهش یافته است. بررسی ها نشان می دهد درآمد شرکت های مستقر در اوکراین از صادرات محصولات فولادی نیمه تمام در دسامبر ۲۰۲۲ با ۱۷.۳ درصد کاهش در مترمربع به ۴۳.۸۴ میلیون دلار رسید.

فعالان بازار در روز دوشنبه (۲۳ ژانویه) گزارش دادند درآمد فولادسازان از صادرات شمش فولادی اسلب و بیلت در ماه ژانویه ۲۰۲۳ حدود ۱۷.۳ درصد نسبت به دسامبر ۲۰۲۲ کاهش یافت.

به نقل از چندین منبع خبری، میزان صادرات محموله‌ های فولادی نیمه‌ تمام در دسامبر ۲۰۲۲، از اوکراین از نظر فیزیکی ۸۶.۸ درصد و از نظر پولی ۸۷.۳ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است.

فعالان بازار در روز دوشنبه (۲۳ ژانویه) اعلام کردند صادرات محصولات فولادی نیمه تمام از اوکراین در سال ۲۰۲۲ بالغ بر یک میلیون و ۸۹۹ هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۷۲ درصد کاهش داشته است. همچنین بررسی ها نشان می دهد از نظر پولی نیز، صادرات محصولات فولادی نیمه تمام از اوکراین با ۷۰.۹ درصد کاهش در سال در ۱۲ ماه سال ۲۰۲۲ به ۱.۱۹ میلیارد دلار رسیده است.

به نقل از برخی تاجران واردکنندگان اصلی محصولات فولادی نیمه تمام از اوکراین در ۱۲ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ شامل کشورهای بلغارستان، لهستان و ایتالیا بودند. بررسی ها نشان می دهد از لحاظ پولی سهم کشور بلغارستان از محموله های صادر شده از اوکراین حدود ۲۵.۵۵ درصد، کشور لهستان حدود ۱۳.۹۷ درصد و کشور ایتالیا حدود ۱۲.۱۳ درصد بود.

شکل زیر میزان صادرات محصولات فولادی نیمه تمام از اوکراین در سال ۲۰۲۲ را نشان می دهد.

معامله گران در روز دوشنبه (۲۳ ژانویه) اعلام کردند فولادسازان مستقر در اوکراین در دسامبر ۲۰۲۲،  تولید انواع آهن آلات نورد شده را به ۱۰۸۰۰۰ تن رساندند که نسبت به نوامبر ۵۱.۳ درصد افت داشته است. بررسی ها نشان می دهد میزان تولید آهن خام در دسامبر ۲۰۲۲ با ۲۶.۳ درصد کاهش به ۲۴۷۰۰۰ تن رسید و تولید فولاد نیز در اوکراین با ۶۶ درصد کاهش به ۱۰۶۰۰۰ تن رسیده است.

به نقل از برخی تاجران، تولید کم محصولات فولادی توسط فولادسازان مستقر در اوکراین با مشکلات لجستیکی، وضعیت نامطلوب بازار جهانی و همچنین با تخریب ناشی از خصومت دو شرکت بزرگ صنعت آهن و فولاد اوکراین به نام های Azovstal  و کارخانه آهن و فولاد Ilyich  ماریوپل مرتبط است.

تحلیل گران بازار در روز دوشنبه (۲۳ ژانویه) گزارش دادند پس از تهاجم روسیه به اوکراین در پایان فوریه ۲۰۲۲، اروپا تنها بازار خریدار محصولات اوکراینی شد. در عین حال بررسی ها نشان می دهد تحویل کالا از طریق راه آهن سخت و پرهزینه می باشد. در نتیجه هزینه های فولادسازان برای ارسال محصولات فولادی نورد شده به مشتریان حداقل ۲ برابر افزایش یافته و تقاضا برای محصولات به دلیل شرایط نامناسب بازار کاهش یافته است.

همانطور که مرکز GMK قبلا گزارش داد، در سال ۲۰۲۱ صادرات محصولات فولادی نیمه تمام از اوکراین ۹.۵ درصد نسبت به سال ۲۰۲۰ کاهش یافت و به ۶.۸ میلیون تن رسید. همچنین بررسی ها نشان می دهد از نظر پولی نیز، میزان صادرات محصولات فولادی نیمه تمام در سال ۲۰۲۱ با ۴۸.۸ درصد افزایش به ۴.۱ میلیارد دلار رسید.

معامله گران همچنین اعلام کردند واردکنندگان اصلی محصولات فولادی نیمه تمام اوکراین در سال ۲۰۲۱ شامل ایتالیا، ترکیه  و جمهوری دومینیکن بودند. باید توجه داشت که ایتالیا حدود ۳۰.۹ درصد، ترکیه حدود ۱۲.۸ درصد و جمهوری دومینیکن حدود ۸ درصد از محصولات فولادی نیمه تمام اوکراین را در سال ۲۰۲۱ وارد کردند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.