یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۳ 12 ذو القعدة 1445 Sunday, 19 May , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
برای دریافت استعلام قیمت و سفارش با شماره 74418000-021 تماس بگیرید

قیمت ورق روغنی کارخانه مورد نظر خود را در لیست ذیل انتخاب نمایید.

قیمت ورق روغنی به روز در بازار به چه عواملی وابسته است؟ ورق روغنی کششی و فوق کششی چه تفاوت هایی باهم دارند؟ مهمترین فاکتورهای تاثیر گذار بر خرید ورق روغنی کدامند؟ فرایند تولید ورق سرد چیست؟ در چه سایزهایی تولید می‌شود و مهمترین کاربرد آنها چیست؟ برای پاسخ به سوالات مهم پیرامون انواع ورق روغنی در این بخش همراه با آرتان پرس باشید.

قیمت ورق روغنی st14 در بازار به علت آلیاژی بودن و خواص برتر، دارای ارزش بالاتری است. از طرفی قیمت ورق روغنی در بورس و در بازار  به روز و پس از مشخص شدن نسبت عرضه و تقاضا مشخص میگردد.

ورق سرد در بازار ایران جزو یکی از مهمترین انواع ورق فولادی به حساب می آید. چرا که علاوه بر کاربرد مجزای آن در بدنه لوازم خانگی، خودرو و ساخت انواع قفسه و پانل‌ها که بدلیل ظاهر زیبا و استحکام قابل قبول آن است؛ به طور عمده و گسترده تری خوراک ورق های پوشش دار مثل ورق گالوانیزه و رنگی می‌باشد.

قیمت ورق روغنی در ایران توسط برندهای مطرحی همچون فولاد مبارکه اصفهان، فولاد غرب آسیا به صورت روزانه اعلام می‌گردد. اما از برندهای وارداتی مطرح ورق روغنی در ایران نیز حتما نام ورق های روسی را شنیده‌اید. پیش از خرید ورق روغنی به فاکتورهای موثر بر قیمت آن توجه کنید.

اما آیا در مورد فرایند تولید و مشخصات فنی ورق سرد اطلاعات کافی دارید؟

ورق های روغنی به دلیل اینکه در طی فرایند نورد سرد تولید می‌شوند، به ورق سرد نیز معروف هستند. پس از انجام فرایند نورد سرد، بسیاری از کارخانجات از جمله فولاد مبارکه سطح ورق سرد را با ضخامت نازکی از یک لایه روغن می‌پوشانند. مهمترین هدف از اینکار محافظت بیشتر در برابر خوردگی و آماده شدن برای ایجاد پوشش است.

مشخصات فنی ورق روغنی چیست؟

 • ضخامت ورق‌ روغنی فولاد مبارکه از ۳/۰ تا ۲ میلیمتر و عرض بین ۶۰۰ تا ۱۶۲۰ میلیمتر است.
 • ورق‌ های سرد کارخانه هفت الماس نیز ضخامتی بین ۱۳/۰ تا ۲ میلیمتر و عرض بین ۶۵۰ تا ۱۲۵۰میلیمتر و در طول ۱ تا ۴ متر می‌باشد.
 • انواع ورق سرد فولاد غرب آسیا در ضخامت‌های ۱۵/۰ تا ۶/۱ میلیمتر و در عرض‌های ۶۵۰ تا ۱۶۵۰ میلیمتر تولید می‌شود.
 • وزن ورق روغنی نیز از طریق ضرب ابعاد آن در چگالی فولاد (عدد ۷/۸) بدست خواهد آمد. برای راحتی کار این اعداد در جدول زیر گردآوری شده است.
وزن ورق روغنی
جدول وزن ورق روغنی

دسته بندی انواع ورق سرد

بسته به اینکه ترکیب آلیاژ ورق روغنی مورد نظر چه باشد ۳ دسته کلی برای این ورق ها وجود دارد. ورق های معمولی با گرید آلیاژی ST12، ورق های نیمه کششی با گرید آلیاژی ST13 و ورق های فوق کششی با گرید آلیاژی ST14

قیمت ورق روغنی از چه پارامترهایی تبعیت می‌کند؟

شاید مهمترین سوال بسیاری از خریداران عمده، پیش از خرید این نوع ورق این باشد که فاکتورها و یا پارامترهای اساسی تاثیر گذار بر نوسانات قیمت ورق روغنی چیست. بجز قیمت تمام شده انواع ورق نورد سرد، جالب است که بدانید همواره دامنه نوسان قیمت از موضوعاتی سرچشمه می‌گیرد که در اینجا به آنها اشاره می‌کنیم.

 • مهمترین و اولین پارامتر، نسبت عرضه و تقاضاست. شاید بارها شاهد این موضوع بوده ایم که کمبود ورق های روغنی باعث عبور قیمت آن از قیمت ورق گالوانیزه شد. یا حتما با کاهش قیمت در اثر نبود تقاضا مواجه شده‌اید. بنابراین تناسب بین سطح عرضه و تقاضا بر روی قیمت این کالا بسیار مهم است. یکی از دلایل اهمیت این موضوع، کمتر بودن تعداد تولیدکنندگان ورق سرد در ایران است.

– به عنوان مثال یکی از موضوعاتی که در شرایط ثبات بازار خود را نشان می‌دهد، فصل بارندگی و فصل ساخت و ساز است. همانطور که می‌دانید بخش عمده ای از تقاضای ورق های نورد سرد ST12 در سقف سازه های کاربرد دارد. لذا در شرایطی که بارندگی ها شدید باشد و یا به هر دلیلی شرایط ساخت و ساز دچار تزلزل شود، بر تقاضای این ورق تاثیر گذاشته و می‌تواند موجب کاهش قیمت خرید ورق روغنی نیز گردد. از طرفی رسیدن به فصل تعمیرات و …. نیز می‌تواند موجب کاهش موقتی تولید و عرضه در بازار گردد.

 • دومین پارامتر تاثیر گذار بر قیمت ورق روغنی قیمت معامله شده ورق در بورس کالاست. ورق روغنی نیز به مثابه ورق های سیاه در روزهای دوشنبه به تالار بورس می‌آیند. سپس در ساعات میانی روز معاملات صورت میگیرد و قیمت معامله شده در بورس، مبنایی برای قیمت های اعلامی در بازار دارد. البته لازم بذکر است که همواره قیمت های اعلامی از سوی بورس، پایینتر از قیمت ورق روغنی در بازار است.
 • سومین فاکتور مهم و تاثیر گذار در سال‌های گذشته تاثیر نرخ دلار بر قیمت انواع آهن آلات از جمله قیمت ورق روغنی بوده است.
  • چهارمین فاکتور موثر بر قیمت ورق روغنی فاصله منطقی آن نسبت به ورق فولادی سیاه است. چرا که در حقیقت ورق نورد سرد از انجام فرایند ثانویه بر روی ورق سیاه حاصل میشود که این فرایند در دمای پایین صورت میگیرد، لذا به آن نورد سرد گویند و ظاهر ورق مات و سیاه نیست بلکه سفید و براق است.
  • قیمت جهانی ورق نیز پارامتر مهم دیگری است که بر روی نمودار تغییرات ورق روغنی ، قیمت روز هفته و ترند کلی آن موثر خواهد بود. لذا در همین راستا لازم است بدانید که نرخ ورق سرد صادراتی ایران نیز به نوعی بر سقف قیمتی معاملات بازار اثر گذار خواهد بود.

   سوالات متداول در مورد ورق سرد در بازار

   مهمترین و پرکاربردترین گریدهای ورق روغنی در بازار چیست؟

   ST12، ST13 و ST14

   ورق روغنی کششی چیست؟

   ورق با گرید ST12 که درمصارف ساختمانی و برخی مصارف صنعتی بکار میرود.

   ورق سرد نیمه کششی است؟

   به ورق های سردی که از لحاظ کشش در وضعیت بهتری نسبت ب ورق کششی هستند تا عملیاتی همچون پرسکاری عمیق و جوشکاری بر روی آنها براحتی صورت گیرد ورق نیمه کششی گویند. در میان انواع ورق فولادی سرد ، گرید ST13 در این رده بندی قرار میگیرد.

   ورق های فوق کششی چه وق هایی هستند؟

   ورق های با خاصیت فوق العاده بالای کشسانی در صنعت خودروسازی، کشش عمیق و فرایندهای نیاز به جوشکاری مورد استفاده رار میگیرند که گرید ST14 ورق روغنی در این دسته قرار دارد. لازم بذکر است ورق روغنی قیمت روز در گریدهای مختلف آن متفاوت است.

   برترین کارخانه های ورق روغنی در ایران

   از جمله برترین تولیدکننده های ورق روغنی در ایران میتوان به فولاد مبارکه اصفهان، هفت الماس، حامیران و فولاد غرب آسیا اشاره کرد.

برای خرید ورق روغنی چه پارامترهایی مهم است؟

ورقهای نورد در ضخامتی بین ۰٫۴ تا ۴ میل تولید و به بازار عرضه می‌شوند. برای هر نوع کاربردی که به خرید ورق روغنی نیاز پیدا کرده اید، باید بدانید که چه ضخامتی از این ورق نیاز شما را برطرف می‌کند و چه برندی میتواند برای شما بهترین کیفیت را تامین کند. برخی از خریداران بزرگ مانند خودروسازی بایستی از ورق با ضخامت ۰٫۴ تا ۲ میلی متر استفاده می‌کنند و در کاربردهای دیگر اعم از مبلمان سازی، لوازم خانگی و ساخت تجهیزات و پانل های اداری نیز ضخامت های دیگر ورق روغنی مورد استفاده قرار میگیرد.

نکته دیگری که در هنگام خرید ورق روغنی میتوانید به آن دقت کنید برند تولید کننده آن است. برندهای معروف و محبوب در بازار ایران فولاد مبارکه، هفت الماس، فولاد غرب آسیا و حامیران می‌باشند که هر یک در فرایند تولید و ضخامت لایه روغنی روی ورق نورد سرد شده دارای اختلافاتی جزئی هستند.

قیمت ورقهای گالوانیزه و شیروانی چه ارتباطی با قیمت ورق روغنی دارند؟

قیمت ورق های شیروانی بر پایه ورق های گالوانیزه هستند و هر دوی آنها بر اساس ورق های نورد سرد تولید می‌شوند. البته ورق های گالوانیزه ساخته شده از ورق نورد گرم نیز وجود دارد اما اغلب تولیدات برندهای ایرانی از ورق های تحت نورد سرد استفاده می‌کنند.

بنابراین میتوان گفت که ورق گالوانیزه و شیروانی نسبت به قیمت ورق های روغنی از ارزش بالاتری برخوردارند.

خرید و استعلام قیمت ورق روغنی

در مجموعه آرتان فولاد ایرانیان، قیمت انواع ورق روغنی در برندها و ضخامت های مختلف به صورت روزانه آپدیت میگردد. شما میتوانید برای خری و دریافت مشاوره با شماره تماس ۰۲۱۷۴۴۷۸۰۰۰ ارتباط برقرار کنید.

پ
پ

ثبت دیدگاه

1 دیدگاه برای “قیمت ورق روغنی”
 1. سلام
  کارشناسان محترم آرتان پرس
  ببخشید بهترین زمان برای خرید ورق روغنی کی هست؟

  پاسخ
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.