یکشنبه, ۲ مهر , ۱۴۰۲ 10 ربيع أول 1445 Sunday, 24 September , 2023 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

میلگرد؛ محصولی ارزنده اما بدون مشتری

شناسه : 78074 16 مرداد 1402 - 9:00
استمرار رکود در بخش ساخت‌‌‌وساز کشور و فرار متقاضیان سرمایه‌‌‌ای از بازار مقاطع طویل فولادی باعث شد تا کمتر از ۱۵ ‌درصد میلگرد فولادی عرضه‌ شده در بازار فیزیکی بورس‌کالا، معامله شود. این در حالی است که با توجه به نرخ فروش شمش، بهای عرضه میلگرد ارزنده بود.
میلگرد؛ محصولی ارزنده اما بدون مشتری
پ
پ

نبود مشتری برای میلگرد ، استمرار رکود در بخش ساخت‌‌‌وساز کشور و فرار متقاضیان سرمایه‌‌‌ای از بازار مقاطع طویل فولادی باعث شد تا کمتر از ۱۵ ‌درصد میلگرد فولادی عرضه‌ شده در بازار فیزیکی بورس‌کالا، معامله شود. این در حالی است که با توجه به نرخ فروش شمش، بهای عرضه میلگرد ارزنده بود.

* خرید مقاطع فاقد توجیه اقتصادی شد

به گزارش آرتان پرس، میلگرد عرضه‌ شده در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران روز شنبه چهاردهم مردادماه با استقبال کم خریداران مواجه شد. تعطیلی سراسری کشور در روز چهارشنبه یازدهم مرداد ماه باعث شد تا بورس‌کالا، عرضه‌‌‌های مقاطع طویل فولادی را به ‌روز شنبه منتقل کند. به این ترتیب رینگ صنعتی بورس‌کالا در روز ابتدایی هفته جاری میزبان عرضه بالغ بر ۱۵۶‌ هزار تن انواع میلگرد با قیمت پایه‌‌‌ای در بازه ۲۰‌ هزار و ۷۰۰ تومان تا ۲۱‌ هزار و ۸۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم بود.

تقاضای ثبت ‌شده برای میلگرد عرضه‌ شده در بازار فیزیکی بورس‌کالا تنها ۶۸‌ هزار تن بود و در نهایت ۲۳‌ هزار تن میلگرد با میانگین قیمت ۲۱‌ هزار و ۵۳۰ تومان به ازای هر کیلوگرم در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران مورد معامله قرار گرفت. به این ترتیب کمتر از ۱۵‌ درصد عرضه میلگرد در بازار بورس‌کالا در این روز مورد معامله قرار گرفت. رکود در بخش ساخت‌‌‌وساز کشور و نبود چشم‌‌‌انداز روشن نسبت به آینده باعث شده است تا رینگ مقاطع طویل فولادی ظرف ماه‌‌‌های اخیر به شکل مستمر درگیر رکود سنگین باشد.

میانگین نرخ فروش میلگرد در بازار فیزیکی ظرف روز شنبه ۱۴ مرداد ماه برابر ۲۱ ‌هزار و ۵۳۰ تومان بود که با احتساب مالیات ارزش‌ افزوده و کارمزد ارکان بورس، نرخ تمام‌ شده فروش میلگرد از این بازار به ۲۳ ‌هزار و ۵۳۰ تومان می‌‌‌رسد. این در حالی است که در همین زمان هر کیلوگرم میلگرد سایز متوسط در بازار آزاد تهران با نرخ ۲۳ ‌هزار و ۶۰۰ تومان معامله می‌‌‌شد. به این ترتیب در شرایط کنونی تفاوت نرخ عرضه میلگرد در بازار آزاد و بهای آن در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران به مراتب محدود بوده و این موضوع باعث می‌شود تا خرید این محصول از رینگ صنعتی بورس‌کالا جذابیتی نداشته باشد.

البته نبود مشتری برای میلگرد عرضه‌ شده در بازار فیزیکی بورس‌کالا به مفهوم نرخ بالای آن نیست. با توجه به نرخ فروش شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران، قیمت پایه تعیین‌ شده برای عرضه میلیگرد منطقی است؛ اما رکود سنگین حاکم بر بخش ساختمان سازی باعث می‌شود تا خبری از تقاضا در رینگ صنعتی میلگرد نباشد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.