دوشنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۳ 18 ذو الحجة 1445 Monday, 24 June , 2024 ساعت ×
 • گاه‌شمار تاریخ خورشیدی

  شهریور ۱۴۰۲
  ش ی د س چ پ ج
  « مرداد   مهر »
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031
 • × کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

  جایگزینی روسیه با آسیا برای تامین فولاد طویل اروپا

  شناسه : 78529 02 شهریور 1402 - 9:00
  با توجه به داده های منتشر شده، میزان واردات محصولات فولادی طویل از کشورهای آسیایی به اتحادیه اروپا افزایش یافته است.
  جایگزینی روسیه با آسیا برای تامین فولاد طویل اروپا
  پ
  پ

  با توجه به داده های منتشر شده، میزان واردات محصولات فولادی طویل از کشورهای آسیایی به اتحادیه اروپا افزایش یافته است.

  * بررسی نحوه تامین محصولات فولادی طویل اتحادیه اروپا

  به گزارش آرتان پرس و به نقل از GMK، تهاجم تمام عیار روسیه به اوکراین وضعیت را در بسیاری از بخش‌ های بازار جهانی فولاد تغییر داده است. یکی از این بخش‌ ها بازار محصولات فولادی طویل است که در آن اوکراین و فدراسیون روسیه به طور سنتی محصولات فولادی خود را عرضه می‌ کردند. باید توجه داشت که تا سال ۲۰۲۳، عرضه محصولات فولادی از روسیه به بازار اتحادیه اروپا به طور کامل متوقف شده است، اما این جایگاه توسط تامین کنندگانی از چین، ترکیه، کره جنوبی و هند اشغال شده است. طبق بررسی های انجام شده، امکان تامین محصولات فولادی طویل از اوکراین به دلیل جنگ و مشکلات لجستیکی محدود می باشد.

  فعالان بازار در روز سه شنبه (۲۲ اگوست) اعلام کردند کشورهای چین، ترکیه، کره جنوبی و هند از تحریم ها علیه محصولات فولادی طویل روسیه بهره مند شده اند.

  * واردات محصولات فولادی طویل به اتحادیه اروپا

  معامله گران گزارش دادند طبق آمار Eurostat، میزان واردات محصولات فولادی طویل به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۲ به ۸.۸۹ میلیون تن رسید. این در حالی است که میزان واردات محصولات فولادی طویل به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۲ با ۴.۷ درصد افزایش نسبت به سال قبل همراه بود. طبق بررسی های انجام شده، از جمله بزرگترین منابع وارداتی محصولات فولادی طویل به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۲ می توان به کشورهای زیر اشاره کرد:

  • کشور ترکیه در سال ۲۰۲۲ حدود ۱.۸ میلیون تن محصولات فولادی طویل به اتحادیه اروپا صادر کرد که نسبت به سال قبل عرضه این محصولات حدود ۳۳.۶ درصد رشد داشته است.
  • بررسی ها نشان می دهد میزان صادرات محصولات فولادی طویل از چین به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۲ حدود ۱.۱ میلیون تن گزارش شد. این در حالی است که میزان صادرات محصولات ذکر شده از چین به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۲ با افزایش ۹۰.۳ درصدی نسبت به سال قبل همراه بوده است.
  • باید توجه داشت که کشور اوکراین در سال ۲۰۲۲ حدود ۵۰۵.۶ هزار تن محصولات فولادی طویل به اتحادیه اروپا صادر کرد که نسبت به سال قبل عرضه این محصولات کاهش ۹.۷ درصدی را تجربه کرده است.
  • منابع خبری اعلام کردند میزان صادرات محصولات فولادی طویل از هند به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۲ حدود ۴۹۱ هزار تن بوده است. این در حالی است که میزان صادرات محصولات ذکر شده از هند به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۲ با افزایش ۷۶.۶ درصدی نسبت به سال قبل همراه بوده است.
  • کشور کره جنوبی در سال ۲۰۲۲ حدود ۲۰۳.۲ هزار تن محصولات فولادی طویل به اتحادیه اروپا صادر کرد که نسبت به سال قبل عرضه این محصولات حدود ۲۱.۴ درصد افزایش داشته است.
  • طبق بررسی های انجام شده، میزان صادرات محصولات فولادی طویل از ژاپن به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۲ حدود ۵۹.۷ هزار تن بوده است. این در حالی است که میزان صادرات محصولات ذکر شده از ژاپن به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۲ حدود ۴.۷ درصد افت داشته است.
  • کشور کره تایوان در سال ۲۰۲۲ حدود ۴۳ هزار تن محصولات فولادی طویل به اتحادیه اروپا صادر کرد که نسبت به سال قبل عرضه این محصولات افزایش ۷.۸ درصدی را تجربه کرده است.

  در این میان معامله گران در روز سه شنبه (۲۲ آگوست) اعلام کردند اگرچه عرضه محصولات فولادی طویل از فدراسیون روسیه به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۲ تا ۴۹.۵٪ کاهش یافت، اما همچنان بسیار زیاد بوده و در محدوده ۷۶۰.۸ هزار تن باقی مانده است. با این حال، برای تعدادی از اقلام محصولات فولادی طویل، صادرات روسیه به طور کامل یا جزئی از اواسط سال ۲۰۲۲ به دلیل اعمال تحریم های اتحادیه اروپا متوقف شده است.

  به نقل از برخی تاجران، در سال جاری، پویایی بازار واردات فولاد منفی شده است. بررسی ها نشان می دهد در ژانویه تا آوریل ۲۰۲۳ میزان واردات محصولات فولادی طویل به اتحادیه اروپا به ۲.۷ میلیون تن رسیده است. این در حالی است که  میزان واردات محصولات فولادی طویل به اتحادیه اروپا در چهار ماه نخست ۲۰۲۳ حدود ۲۵ درصد در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته کاهش یافته است. بزرگترین منابع واردات محصولات فولادی طویل به اتحادیه اروپا روند متفاوتی را در ۴ ماه نخست ۲۰۲۳ نشان می دهند که به شرح زیر می باشد:

  • کشور چین در ژانویه تا آوریل ۲۰۲۳ حدود ۶۲۶.۳ هزار تن محصول فولادی تخت به اتحادیه اروپا ارسال کرد که نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۲۲ با رشد ۱۰۸ درصدی همراه بوده است.
  • میزان صادرات محصولات فولادی تخت از کشور ترکیه به اتحادیه اروپا در ۴ ماه نخست ۲۰۲۲ حدود ۳۶۵.۲ هزار تن بوده است که نسبت به سال قبل حدود ۵۴ درصد کاهش یافته است.
  • کشور هند در ژانویه تا آوریل ۲۰۲۳ حدود ۱۲۶.۸ هزار تن محصول فولادی تخت به اتحادیه اروپا ارسال کرد که نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۲۲ کاهش ۳۷.۳ درصدی را تجربه کرده است.
  • میزان صادرات محصولات فولادی تخت از کشور اوکراین به اتحادیه اروپا در ۴ ماه نخست ۲۰۲۲ حدود ۱۱۲.۵ هزار تن بوده است که نسبت به سال قبل حدود ۳۹.۸ درصد افت داشته است.
  • کشور کره جنوبی در ژانویه تا آوریل ۲۰۲۳ حدود ۱۰۴.۱ هزار تن محصول فولادی تخت به اتحادیه اروپا ارسال کرد که نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۲۲ با افزایش ۵۴.۸ درصدی همراه بوده است.
  • میزان صادرات محصولات فولادی تخت از کشور ژاپن به اتحادیه اروپا در ۴ ماه نخست ۲۰۲۲ حدود ۱۷.۳ هزار تن بوده است که نسبت به سال قبل حدود ۱۳.۲ درصد کاهش داشته است.
  • کشور تایوان در ژانویه تا آوریل ۲۰۲۳ حدود ۱۳.۸ هزار تن محصول فولادی تخت به اتحادیه اروپا ارسال کرد که نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۲۲ با رشد ۱۶ درصدی همراه بوده است.

  شکل زیر میزان واردات محصولات فولادی طویل به اتحادیه اروپا را در ژانویه تا آوریل ۲۰۲۳ نشان می دهد.

  همچنین تحلیل گران بازار در روز سه شنبه (۲۲ آگوست) گزارش دادند از آنجایی که صادرات محصولات فولادی طویل از روسیه در سال ۲۰۲۳ ثبت نشده است، ذینفع اصلی خروج محصولات فولادی روسیه و کاهش عرضه از اوکراین، کشور چین بوده است که در سال ‌های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳ نرخ‌ های رشد متعددی را نشان می ‌دهد به طوری که محموله های ارسال شده از این کشور حدود ۲۱.۴ درصد افزایش یافته است. علاوه بر این باید توجه داشت که ترکیه و هند تامین کنندگان اصلی بودند، اما عرضه طولانی مدت آنها به اتحادیه اروپا در ژانویه تا آوریل ۲۰۲۳ به ترتیب ۵۴ درصد و ۳۷.۳ درصد کاهش یافت.

  به نقل از برخی تاجران، بیشترین تقاضای محصولات فولادی طویل در اتحادیه اروپا شامل کلاف میلگرد فولادی، میلگرد فولادی، سایر أنواع میلگردها و مفتول های آلیاژی فولادی، پروفیل های نبشی و دارای شکل خاص و مفتول می باشد. باید توجه داشت که کلاف میلگرد حدود ۳۱ درصد، میلگرد فولادی حدود ۲۴ تا ۲۷ درصد، سایر أنواع میلگردها و مفتول های آلیاژی فولادی حدود ۱۴ درصد، پروفیل های نبشی حدود ۷ درصد و مفتول حدود ۶ تا ۸ درصد از واردات محصولات فولادی به اتحادیه اروپا را به خود اختصاص می دهد.

  طبق گزارش انجمن EUROFER، میزان واردات محصولات فولادی نهایی به اتحادیه اروپا از کشورهای ثالث در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ حدود ۳۰ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافت. باید توجه داشت که این اتفاق پس از کاهش ۳۳ درصدی در سه ماهه چهارم سال گذشته اتفاق افتاد. به ویژه بررسی ها نشان می دهد واردات محصولات فولادی طویل به اتحادیه اروپا حدود ۱۵ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است.

  * بررسی سهمیه واردات به اتحادیه اروپا

  فعالان بازار در روز سه شنبه (۲۲ اگوست) اعلام کردند افزایش شدید عرضه محصولات فولادی طویل به اتحادیه اروپا از تعدادی از کشورها با سیاست تحریم اتحادیه اروپا همراه است. باید توجه داشت که بسته چهارم تحریم ها که شامل ممنوعیت عرضه محصولات فولادی روسیه به اتحادیه اروپا به ارزش کل ۳.۳ میلیارد یورو بود، همزمان سهمیه واردات برای سایر کشورهای خارج از اتحادیه اروپا را افزایش داد. به نقل از چندین منبع خبری، فولادسازان ترکیه، چین، هند و کره جنوبی از این موضوع نهایت استفاده را بردند. بررسی ها نشان می دهد فولادسازان مستقر در ترکیه به دلیل توزیع مجدد سهمیه ها انتظار یک میلیارد دلار سود اضافی را داشتند.

  به نقل از چندین منبع خبری، قابل ذکر است که بخشی از سهمیه واردات محصولات فولادی طویل به اتحادیه اروپا بلاموضع مانده است. بررسی ها نشان می دهد سهمیه های واردات میلگرد فولادی در اتحادیه اروپا در این دوره تنها ۲۴ تا ۶۶ درصد (بسته به کشور مبدا) تمام شده است و در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ از آنها بسیار کم استفاده شده است. باید توجه داشت که دلیل کاهش استفاده از سهمیه ها تقاضای ضعیف در بازار اروپا بوده است.

  * بررسی میزان صادرات محصولات فولادی طویل از اوکراین

  در این میان معامله گران در روز سه شنبه (۲۲ آگوست) اعلام کردند فولادسازان مستقر در اوکراین در نیمه اول سال ۲۰۲۳ صادرات محصولات فولادی طویل را به ۲۵۳.۴ هزار تن رساندند. این در حالی است که میزان صادرات محصولات فولادی طویل از اوکراین در نیمه اول ۲۰۲۳ حدود ۴۰ درصد نسبت به سال قبل افت داشته است.

  به نقل از برخی تاجران، به احتمال زیاد فولادسازان مستقر در اوکراین در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ نمی توانند روند نزولی را معکوس کنند. باید توجه داشت که محصولات فولادی طویل معمولاً در بخش ساخت و ساز استفاده می شوند و انجمن EUROFER انتظار دارد حجم ساخت و ساز در اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۳ به میزان ۰.۵ درصد کاهش یابد. علاوه بر این، انجمن EUROFER ارزیابی کلی خود از تقاضای فولاد در اتحادیه اروپا در سال جاری را از افزایش ۰.۳ درصدی به کاهش ۳ درصدی رسانده است.

  شکل زیر میزان صادرات محصولات فولادی طویل از اوکراین را در سال ۲۰۲۳ نشان می دهد.

  همچنین تحلیل گران بازار در روز سه شنبه (۲۲ آگوست) گزارش دادند در ۶ ماه نخست ۲۰۲۳ بیش از همه میله های نورد گرم حدود (HS – ۷۲۱۳)  119.2 هزار تن به مبلغ ۷۸.۲ میلیون دلار از اوکراین صادر شد. همچنین بررسی ها نشان می دهد حدود ۶۱.۴ هزار تن مفتول کربنی (HS – ۷۲۱۷) به ارزش ۵۹.۵ میلیون دلار از این کشور به کشورهای دیگر ارسال شد. باید توجه داشت که جایگاه سوم در میان برترین محصولات فولادی طویل صادراتی، به سایر انواع میله های ساخته شده از فولاد کربنی پیچ خورده (HS – ۷۲۱۴)  اختصاص داشت که حدود ۳۹ هزار تن از این محصول به ارزش ۲۳.۸ میلیون دلار از اوکراین در ژانویه تا ژوئن ۲۰۲۳ صادر شد. بنابراین باید توجه داشت که بخش قابل توجهی از صادرات محصولات فولادی طویل از اوکراین مفتول بوده است.

  آقای Sergiy Kovalenko مدیر تجاری Vartis اظهار کرد:

  از نظر ما عامل اصلی در رابطه با رشد صادرات مفتول فولادی از اوکراین، افزایش حجم صادرات محصولات فولادی سخت افزاری است. باید توجه داشت که کلاف میلگرد ماده اولیه محصولات سخت افزاری است و تقریبا ۹۰ درصد از کل محصولات تولیدی از این نوع از اوکراین صادر می شود. بنابراین، با درخواست برای این محصولات در خارج از اوکراین، تولید آنها افزایش یافته است.

  به نقل از چندین منبع خبری، بزرگترین مصرف کنندگان میله های نورد گرم اوکراین برای ۶ ماه نخست سال ۲۰۲۳ رومانی و لهستان بودند که از نظر پولی به ترتیب ۴۷.۳ و ۲۶.۴ درصد از میله های نورد گرم اوکراین را در این مدت خریداری کردند. بررسی ها نشان می دهد در ژانویه تا ژوئن ۲۰۲۳ لهستان حدود ۳۷.۹ و آلمان حدود ۲۱.۲ درصد از مفتول اوکراین را استفاده کرد که در مجموع ۶۰ درصد از مفتول اوکراین را مصرف کردند. باید توجه داشت که از جمله خریداران اصلی سایر أنواع میله ها می توان به عراق، مولداوی و رومانی اشاره کرد که به ترتیب ۳۳.۸ درصد، ۲۸.۳ درصد و ۱۶.۹ درصد از این محصول را خریداری کردند.

  فعالان بازار در روز سه شنبه (۲۲ اگوست) اعلام کردند در سال ۲۰۲۲، شرکت های فولادی اوکراین صادرات محصولات فولادی طویل را به ۷۴۸.۹۵ هزار تن رساندند. این در حالی است که میزان صادرات محصولات فولادی طویل از این کشور در سال ۲۰۲۲ حدود  59.7 درصد نسبت به سال ۲۰۲۱ کاهش یافته است.

  به نقل از برخی تاجران، درآمد تولید کنندگان فولاد مستقر در اوکراین از صادرات محصولات فولادی طویل در سال ۲۰۲۲ به ۶۹۳.۵۳ میلیون دلار رسید. این در حالی است که میزان صادرات محصولات فولادی طویل در سال ۲۰۲۲ از اوکراین با کاهش ۵۵ درصدی نسبت به سال قبل همراه بوده است. باید توجه داشت که در سال ۲۰۲۲ بیش از همه میلگرد و کویل نورد گرم فولادی (HS – ۷۲۱۳) به میزان ۴۰۶.۶ هزار تن به ارزش ۳۱۰ میلیون دلار از اوکراین صادر شد که نسبت به شاخص سال ۲۰۲۱ از نظر حجم ۵۶.۱ درصد و از نظر پولی ۵۴.۲ درصد افت داشته است.

  * چشم انداز صادرات محصولات فولادی طویل از اوکراین

  بر اساس گزارش Research And Market، انتظار می رود تا سال ۲۰۳۰ حجم بازار جهانی محصولات فولادی طویل به ۱.۰۱ تریلیون دلار افزایش یابد. باید توجه داشت که پویایی رشد محصولات فولادی طویل در دوره ۲۰۲۳ تا ۲۰۳۰ به طور متوسط ۳.۸ درصد خواهد بود. باید توجه داشت که توسعه بازار ساخت و ساز در جهان به تقاضای میلگرد فولادی و میلگرد کلاف کمک خواهد کرد. طبق بررسی های انجام شده، فعالان اصلی در این بازار در حال افزایش ظرفیت و معرفی محصولات جدید هستند.

  در این میان معامله گران در روز سه شنبه (۲۲ آگوست) اعلام کردند وضعیت بازار محصولات فولادی طویل اوکراین به دلایل واضح با بازارهای جهانی و اروپایی متفاوت است. باید توجه داشت که در سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲، سهم صادرات محصولات فولادی طویل از اوکراین به اتحادیه اروپا ۵.۷ تا ۶.۶ درصد از کل حجم بوده است، اما در ژانویه تا آوریل به ۴.۲ درصد کاهش یافته است.

  به نقل از چندین منبع خبری، روسیه در سال ۲۰۲۱ حدود ۱.۵ میلیون تن محصول فولادی طویل به اتحادیه اروپا عرضه کرد که حدود ۱۷.۸ درصد از واردات اتحادیه اروپا را به خود اختصاص می داد. این در حالی است که در سال ۲۰۲۲ صادرات روسیه به اتحادیه اروپا متوقف شده است. باید توجه داشت که اوکراین می تواند این سهم بازار را که صدها هزار تن محصولات فولادی تخمین زده می شود، به خود اختصاص دهد. با این حال، برای این منظور، حداقل باید تدارکات پایدار و ارزان‌ تر و همچنین شرایطی برای افزایش تولید داخلی وجود داشته باشد. طبق بررسی های انجام شده در اوکراین، محصولات فولادی طویل نورد شده توسط ArcelorMittal Kryvyi Rih، Kametstal و کارخانه متالورژی Dnipro تولید می شوند.

  آقای Andriy Glushchenko تحلیل گر مرکز GMK اظهار کرد:

  از یک سو، لغو عوارض اتحادیه اروپا بر محصولات فولادی اوکراین، همراه با ممنوعیت واردات محصولات فولادی نورد شده از روسیه، شرایط خاصی را برای واردات محصولات فولادی طویل از اوکراین ایجاد می کند. با این حال، این شرایط کافی نیست و تمام خطرات مربوط به خصومت ها در اوکراین همچنان باقی می ماند.

  علاوه بر این باید توجه داشت که جهت‌ های فروش با سیاست‌ های شرکت ‌های مادر و ماهیت ادغام کارخانه ‌های اوکراین در زنجیره‌ های ارزش اروپایی تعیین می ‌شود. با توجه به این عوامل، ما نمی توانیم انتظار داشته باشیم که ArcelorMittal Kryviy Rih عرضه محصولات فولادی طویل به اتحادیه اروپا را افزایش دهد، زیرا در این صورت با کارخانه های اروپایی ArcelorMittal رقابت خواهد کرد.

  همچنین تحلیل گران بازار در روز سه شنبه (۲۲ آگوست) گزارش دادند به عبارت دیگر، تامین کنندگان مستقر در اوکراین تنها در صورت عدم وجود یا کاهش شرایط فورس ماژور (به عنوان مثال، وقفه در تامین انرژی و آب)، رفع انسداد بنادر دریایی، یا حداقل بهبود لجستیک راه آهن با اروپا، قادر به جایگزینی تجهیزات روسیه خواهند بود. در غیر این صورت، محصولات فولادی طویل اوکراین از نظر قیمت و ضمانت تحویل، توان رقابت با محصولات چین، ترکیه، کره جنوبی و هند را ندارند.

  GMK

  این مطلب بدون برچسب می باشد.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.