افزونه جلالی را نصب کنید. 26 صفر 1444 Thursday, 22 September , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

ساخت سوله با تیر آهن

شناسه : 71224 30 شهریور 1401 - 17:00

ساخت سوله با تیرآهن اساسا از چه اصولی پیروی میکند؟ یکی از بناها و سازه های فلزی بسیار کاربردی در صنعت که دارای سقف شیبدار و فاقد ستون میانی است سوله نام دارد. سوله ها بسته به کاربرد اشکال و انواع مختلفی دارند. به عبارت دیگر از کاربرد و مصارف صنعتی سوله های فلزی می […]

ساخت سوله با تیر آهن
پ
پ

ساخت سوله با تیرآهن اساسا از چه اصولی پیروی میکند؟ یکی از بناها و سازه های فلزی بسیار کاربردی در صنعت که دارای سقف شیبدار و فاقد ستون میانی است سوله نام دارد. سوله ها بسته به کاربرد اشکال و انواع مختلفی دارند.

به عبارت دیگر از کاربرد و مصارف صنعتی سوله های فلزی می توان به پارکینگ، انبار، آشیانه هواپیما، کارخانه و کارگاه صنعتی و تعمیرگاه و … اشاره نمود، که بر اساس کاربردهای مذکور در ساخت سوله ها از قطعات فلزی در ابعاد و وزن های متفاوت استفاده می شود، زیرا مقاومت و ویژگی های سازه های مورد نیاز برای سوله های مختلف با هم تفاوت دارد.

از اینرو همانند ساختمان سازی در ساخت سوله های فلزی سقف سوله‌ ها را با ورق‌ فولادی مستحکم و بدنه آن را با تیرآهن می سازند تا حداکثر دوام و استحکام را داشته باشد. بنابراین قیمت تیرآهن و قیمت ورق سیاه یا گالوانیزه در تعیین قیمت ساخت سوله موثر است. البته اینکه در ساخت سوله از آهن آلات دست دوم استفاده شود و یا نو، در هزینه نهایی ساخت تاثیر گذار است.

با توجه به کاربرد های متعدد ذکر شده سوله ها در زندگی روزمره و اهمیت و جایگاه ویژه آنها در صنعت در ادامه به معرفی کامل سوله های فلزی و جزئیات بیشتر در ارتباط با ساخت سوله با تیر آهن مانند اجزای سوله های فلزی، تیرآهن مورد استفاده در ساخت سوله و … می پردازیم.

معرفی اجزای سوله ها

حال که به طور اجمالی سوله های فلزی معرفی شد لازم است اجزا و قطعات به کار رفته در سوله های فلزی را نیز بشناسیم. به طور کلی سوله های فلزی دارای یک قاب یا فریم می باشند که شکل اصلی بنا را نشان می دهد. وال پست یا همان اجرای نبشی کشی، استرت، مهاربند، سینه بند، جرثقیل، پی، گیرت و سایه‌ بان و ناودانی و پرلین یا لاپه دیگر قطعات و اجزای سوله ها هستند.

اجزای سوله

در ساخت اجزا و قطعات سوله از سازه های فلزی مختلفی مانند تیر ورق، پروفیل و قوطی و تیر آهن استفاده می شود. با توجه به اینکه در این مقاله بر ساخت سوله با تیر آهن تمرکز داریم لازم است ابتدا به معرفی تیر آهن بپردازیم.  

معرفی تیر آهن

همانطور که گفته شد یکی از پرکاربرد ترین پروفیل های ساختمانی در ساخت سوله های فلزی تیر آهن است و به منظور تحمل تنش های ناشی از نیرو های برشی و خمشی به کار می رود.

این پروفیل ساختمانی با توجه به شکل سطح مقطع خود (به شکل حروف I وH  یا همان هاش) در رده پروفیل های پرمصرف قرار داشته و در بسیاری از پروژه‌ های ساختمانی استفاده می شود. معمولاً نام گذاری تیر آهن ها بر اساس استانداردهای آن که شامل تیرآهن IPE، تیرآهن INP، و تیرآهن لانه زنبوری یا همان CNP است، صورت می گیرد. همچنین هرکدام از این نوع تیرآهن ‌ها دارای کاربرد و ظاهر مخصوص به خود هستند که در مصارف مختلفی استفاده می ‌شوند. از طرف دیگر، در صورتی که تیر آهن به صورت افقی مورد استفاده قرار گیرد به آهن تیر و در صورت عمودی قرار گرفتن آهن در ساختمان به آن ستون می گویند.

حال سوال اینجاست استفاده از کدام تیر آهن در ساخت سوله متدوال تر است؟

تیرآهن‌های متدوال در ساخت سوله

تیرآهن هاش و لانه ‌زنبوری دو نوع از تیر آهن های بسیار کاربردی در ساخت سوله فلزی می باشد. اما به صورت کلی برای ساختن سوله با تیر آهن استفاده از ساندویچ ورق ‌های گالوانیزه، پلی کربنات، ایرانیت یا فایبرگلاس متداول است. بنابراین، انتخاب تیر آهن با کیفیت و طول عمر سوله فلزی ارتباط مستقیمی دارد.

الف: استفاده از تیرآهن هاش (H) در ساخت سوله فلزی

سطح مقطع این تیرآهن مستحکم و با دوام بسیار کاربردی در صنعت ساخت و ساز، شبیه به حرف H انگلیسی است و به لیل بهره مندی از مقاومت بالا بهترین گزینه برای ساخت سوله می ‌باشد، اما قیمت آن نسبت به سایر تیرآهن ‌ها بیشتر است.

ساخت سوله ارزان

به طور کلی تیرآهن‌ های هاش به دو صورت سبک و سنگین وجود دارد اما تیر آهن هاش سبک مناسب ساخت سوله به ویژه در مناطقی با برف و باران زیاد نیست و عموما تیر آهن هاش سنگین برای ساخت سوله فلزی به کار می رود.

ب: استفاده از تیرآهن لانه ‌زنبوری در ساخت سوله فلزی

تیر آهنCNP  یا همان تیرآهن لانه زنبوری در ظاهر خود دارای فضای تو خالی به شکل پنج ضلعی است که شباهت زیادی به لانه زنبور دارد. این تیر آهن مقاومت بالا در برابر خطرات طبیعی مانند زلزله دارد که وزن کم این تیر آهن و طراحی و نوع شکل ظاهری آن این ویژگی را به وجود آورده است.

علاو.ه بر این، این نوع تیر آهن ارتفاع و مقاومت خمشی بالایی دارد که باعث شده یکی از گزینه های بسیار مناسب در ساخت سوله فلزی باشد.

همچنین، از آنجایی که تیر آهن لانه زنبوری در سایزهای ۱۴۰،۱۶۰،۱۸۰،۲۰۰،۲۲۰،۲۴۰،۲۷۰ و ۳۰۰ میلی‌ متر ساخته می شود می تواند گزینه بسیار مناسبی در ساخت سوله با ابعاد مختلف باشد.

در پایان این بخش لازم است به برخی از مزایای استفاده از تیر آهن در ساخت سوله اشاره نمود:

 • سرعت بسیار بالا در اجرای عملیات ساخت و یاز
 • مناسب استفاده در ارتفاع زیاد
 • سهولت  در اتصال چند قطعه به یکدیگر و نهایتا نصب آسان در سوله
 • اشغال فضای کمتر
 • مقرون به صرفه بودن
 • ظاهر زیبا در کنار قابلیت تعویض و بازیافت

به دلیل موارد مذکور تیر آهن یکی از بهترین گزینه ها در ساخت انواع سوله فلزی است.

مراحل کلی ساخت سوله

به طور کلی در ساخت سوله از هر نوع و کاربری باید مراحل زیر را گذراند:

مراحل ساخت سوله

الف: مشاوره: پیش از ساخت سوله نیاز به انجام مشاوره تخصصی جهت دریافت مجوز های لازم و انجام اقدامات قانونی می باشد، تا بتوان سوله ای مناسب و بهینه ساخت.

ب: اخذ مجوز های لازم برای ساخت سوله: اخذ مجوز هایی مانند ساخت و بهره برداری از طریق مراجعه به مراجع قانونی دومین اقدام بسیار مهم در ساخت سوله می باشد.

ج: انتخاب و خرید زمین مناسب: پس از اخد مجوزهای لازم باید زمین مناسبی را با توجه به سهولت حمل و نقل در منطقه، فاصله زمین تا برخی اماکن و یا بازار خریداری نمود.

د: انتخاب نوع سوله: پس از انتخاب و خرید زمین مورد نیاز باید نوع سوله را مشخص نمود. برای این مقصود بهتر است کارخانه ها و یا سوله های مختلف را از نزدیک دید و سپس انتخاب نمود.

ذ: عملیات خاکبرداری سوله: مهمترین و اولین گام در ساخت سوله این بخش می باشد زیرا با امکان نمونه برداری از خاک بررسی میزان تحمل فشار انجام می شود که ما را در ساخت سوله ای مقاوم کمک می کند.

ر: اجرای فونداسین: اجرای صحیح فنوداسیون و کف سازی بتنی سوله از کج شدن و ریزش سازه جلو گیری می کند.

ن: نصب سازه: در این مرحله سوله به محل نصب منتقل و سپس ستون ها بر روی بیس فنوداسیون قرار گرفته و پس از بسته شدن سایر قطعات مانند بادبند و روی سازه قرار گرفته و اتصالات انجام می شوند.

و: ساخت ساختمان سوله: پس از نصب سازه های سوله مراحل ساختمانی مانند دیوار کشی و نصب در و پنجره و در صورت لزوم نصب جرثقیل صورت می گیرد.

ه: نصب تاسیسات مورد نیاز سوله: نصب و راه اندازی سیستم های سرمایشی، گرمایی و تهویه، سیستم اطفا حریق و تاسیسات برق مهمترین بخش از ساخت و راه اندازی سوله می باشد.

ی: بهره برداری از سوله: پس از اتمام مراحل ساخت بهره برداری از سوله در راستای هدف و مقاصدی که سوله برای آن ساخته شده بهره برداری می شود.

پس از آشنایی با مراحل ساخت سوله ساخت سوله فلزی دو دهانه با تیرآهن را بررسی می کنیم.

نگاهی کوتاه بر ساخت سوله فلزی دو دهانه با تیرآهن

سوله دو دهانه که در کشورهای خارجی بسیار مورد استفاده قرار می ‌گیرد با تیرآهن ipe و ورق‌ های زاویه‌ دار ساخته می ‌شود و در رده سوله های فلزی با تیر آهن قرار دارد. این نوع سوله یکی از بهترین گزینه ها برای ساخت کارخانه بوده و سقف سبکی نیز دارد. این سازه دو دهانه دارد که هر یک به فاصله ۲۳ متر اکس به اکس قرار گرفته اند و فاصله قاب ها نیز از هم حدود ۵۵.۸ متر و ارتفاع ستون کناری آن ۹ متر است.

نکاتی در ساخت سوله با تیر آهن

در ساخت سوله با تیر آهن نکاتی وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از:

 1. از آنجایی که مصالح مورد استفاده در ساخت سوله با تیر آهن نقش مهمی در کیفیت و طول عمر بالای آن دارد صنعتگران عموما از فولاد ST37 استفاده می کنند.
 2. در صورتی که پایین بودن هزینه نهایی ساخت سوله برای شما اهمیت دارد می توانید از تیر آهن سبک استفاده کنید.
 3. برای اینکه مقاومت سوله بالا باشد از تیر آهن های سنگین مانند تیر آهن هاش استفاده می کنند.
 4. توجه به نوع مصرف نهایی سوله و مکان و موقعیت جغرافیایی آن یکی از عوامل و فاکتور های کلیدی در ساخت سوله است. به عنوان مثال، در موقعیت های جغرافیایی که در معرض خظرات ظبیعی مانند زلزله و برف و باران هستند استفاده از تیر آهن باعث افزایش آسیب پذیری سوله می شود.
 5. ۵-      بسته به کاربرد سوله وزن تیر آهن مورد استفاده در ساخت سوله متفاوت است و وزن تیر آهن از رابطه زیر به دست می آید:

۱۰۰۰/ [چگالی*طول* [(ضخامت جان*طول جان) + (ضخامت بال*عرض بال)]*۲] = وزن یک شاخه تیرآهن

 • بهتر است قبل از اقدام به ساخت سوله با تیر آهن از سایت های معتبر فروش و محاسبه قیمت استفاده نموده و با توجه به ویژگی های سوله مورد نظر براوردی از میزان هزینه ها داشته باشید.
 • می توان در ساخت سوله از سوله پیش ساخته به جهت کاهش هزینه ها و تسریع در روند اجرا استفاده نمود زیرا هزینه سوله های پیش ساخته ۳۰ درصد ارزان تر و زمان تحویل و نصب سوله نیز کمتر می باشد.

تا اینجا با ساخت سوله با تیر آهن و نکات و موارد مورد توجه در ساخت سوله آشنا شدیم. باید توجه داشت که بهترین و اولین گزینه پیشنهادی در ساخت سوله انتخاب مشاور مناسب می باشد. زیرا مشاور با بررسی شرایط و نیاز شما بهترین گزینه را مغرفی می نماید.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.